Hei!
Olisiko kellään antaa vinkkejä mitä kautta voisin löytää Oulusta hyvän psykoterapeutin itselleni? Olen käynyt kerran yhden Monasteri säätiön psykoterapeutin luona, mutta hänen kanssaan yhteistyö ei oikein toiminut. Toki säätiöllä on monia muitakin terapeutteja. Liekö sitten ainut keino summassa vain kokeilla, että millon löytyy sopiva kohdalle. Jäi vai ensimmäisestä yrityksestä ns. paha maku suuhun. Käsittääkseni kuitenkin terapian onnistumisen kannalta on tärkeää, että terapeutin ja potilaan välillä toimii edes jonkinlainen yhteisymmärrys?!?
Hyvä psykoterapeutti Oulussa?
7
8978
Vastaukset
- mä''
öö sen tiedän että tuirassa mtt:ssä on yksi hyvä tyyppi. matti se on päivystävä siellä. soita tai käy siellä! :)
- Tee valinta huolella
Hei,
Monasterissa on monenlaisia terepautteja. Osa vannoituu vanhakantaiseen uskomukseen, että hyvä terapeutti on pidättyvä, neutraali, passiivinen ja asiakkaan puheisiin reagoimaton. Tavalliselle, vuorovaikutusta ja empatiaa kaipaavalle ihmiselle tällainen yhteistyösuhde on vaikea. Asiakas toivoisi, että tulisi kuulluksi ja ymmärretyksi hänelle vaikeiden asioiden kohdalla, mutta sitä ymmärretyksi tulemista ei tällaisen terapeutin kasvoilta, sanoituksessa tai tavassa olla millään tavalla tavoita. Ygteistyöstä tällöin on vaikea puhua, enemmänkin kyse on yksinäisyydestä, jota toisen kohtaamaton läsnäolo vain alleviivaa. Onneksi tarjolla on muunkinlaisia terapeutteja, jotka kuuntelevat, kommentoivat ja sanoittavat asiakkaan kokemuksia. Tällöin asiakkaalle tulee kokemus kuulluksi ja nähdyksi olemisesta. Kokemus voi sinulle olla ainutlaatuinen. Ainut mahdollisuutesi löytää itsellesi hyvä terapeutti on haastatella useita eri terapeutteja. Monesti heti aluksi tulee tunne siitä, että tämän terapeutin kanssa kannattaa jatkaa. Aidon tunnesuhteen voi ainoastaan itse kokea. Toisten suosittelema terapeutti voi itselle olla huono valinta. - Ihmiskunta Sinde
Tee valinta huolella kirjoitti:
Hei,
Monasterissa on monenlaisia terepautteja. Osa vannoituu vanhakantaiseen uskomukseen, että hyvä terapeutti on pidättyvä, neutraali, passiivinen ja asiakkaan puheisiin reagoimaton. Tavalliselle, vuorovaikutusta ja empatiaa kaipaavalle ihmiselle tällainen yhteistyösuhde on vaikea. Asiakas toivoisi, että tulisi kuulluksi ja ymmärretyksi hänelle vaikeiden asioiden kohdalla, mutta sitä ymmärretyksi tulemista ei tällaisen terapeutin kasvoilta, sanoituksessa tai tavassa olla millään tavalla tavoita. Ygteistyöstä tällöin on vaikea puhua, enemmänkin kyse on yksinäisyydestä, jota toisen kohtaamaton läsnäolo vain alleviivaa. Onneksi tarjolla on muunkinlaisia terapeutteja, jotka kuuntelevat, kommentoivat ja sanoittavat asiakkaan kokemuksia. Tällöin asiakkaalle tulee kokemus kuulluksi ja nähdyksi olemisesta. Kokemus voi sinulle olla ainutlaatuinen. Ainut mahdollisuutesi löytää itsellesi hyvä terapeutti on haastatella useita eri terapeutteja. Monesti heti aluksi tulee tunne siitä, että tämän terapeutin kanssa kannattaa jatkaa. Aidon tunnesuhteen voi ainoastaan itse kokea. Toisten suosittelema terapeutti voi itselle olla huono valinta.että ilman astmaa ei voi mennä psykiatriselle. Näin loppui koko yhteiskunta lapsettomuuteen. Milloin saan leikata rintani.
- Anonyymi
Monasteri on yhteisö psykoanalyytikoille ja psykoanalyyttiseen psykoterapiaan suuntautuneille psykoterapeuteille ja siellä on niin monta erilaista terapeuttia kuin on jäsentäkin. Kuten muutkin tieteet ja teoriat, myös psykoanalyysi on kehittynyt jatkuvasti uuden tutkimuksen myötä ja nykyisen tutkimustiedon valossa tiedetään, että liian etäällä pysyttelevä terapeutti ei ole sekään hyväksi. Jotta itsetutkiskelu analyysissa tai psykoterapiassa eroaisi yksikseen tehtävästä mietiskelystä, pitää asiakkaan/potilaan saada peiliä omille ajatuksilleen, tunteilleen ja kokemuksilleen ja sitä varten analyysissa ja terapiassa on se kokenut ja ymmärtävä asiantuntija, ei neuvomassa, vaan tarjoamassa asiakkaalle tietämyksensä ja kokemuksensa pohjalta turvallisen, osallistuvan ja lempeän peilin. On harmillista että niitäkin analyytikkoja ja terapeutteja varmasti vielä on, jotka ajattelevat vanhankantaisesti, että asiakas kyllä löytää itselleen riittävästi uutta ymmärrystä puhumalla itsekseen terapeutin vain kuunnellessa, mutta saattavatkin niin tehdessään jättää asiakkaan kokemuksellisesti ja emotionaalisesti yksin. Tunnen Monasterista monia monia analyytikkoja ja psykoterapeutteja ja myös oma analyytikkoni on sieltä ja hän kyllä osallistuu kokoajan minun pohdintaani sitä kommentoiden, kysyen, kertoen omia tulkintojaan ja herääviä ajatuksiaan kertomastani. Olen kokenut tämän hyvin antoisaksi enkä olisi yksin mietiskelemällä päässyt sellaisiin oivalluksiin, joita hänen avullaan olen päässyt tekemään. Kokemukseni on, että hän todella paneutuu ja keskittyy minuun ja kertomaani ja osallistuu ja tekee työtä koko rahan edestä. En tietenkään osaa sanoa kaikista Monasterin analyytikoista ja psykoterapeuteista ovatko he samalla tavalla osallistuvia, mutta he joita tunnen, eivät kyllä todellakaan vaikuta sellaisilta, jotka päästäisivät itsensä helpolla jättäytyen pelkästään kuuntelijan rooliin asiakkaan kanssa. Harmi että osalle on sattunut vanhankantainen terapeutti. Itse voin lämpimästi suositella Monasterin yhteisöön kuuluvia terapeutteja. Tutustumiskäynnillä analyytikon tai psykoterapeutin luokse kannattaa ihan avoimesti ja rohkeasti kysyä terapeutin tapaa osallistua asiakkaan kertomaan, eivät he siitä ammattilaisina loukkaannu. Ja tietenkin kuunnella omaa kokemusta, että tuntuisiko tuon kanssa hyvältä asettua pohdiskelemaan asioita syvällisemminkin. Se on hieno matka, rohkeasti vain sitä kohti! :)
- länsituli
Traumapsykoterapeutti J.S. En laita tähän koko nimeä mutta kun katsot läpi Disso ry:n sivut, sieltä löytyy.
http://www.disso.fi/ - Anonyymi
Löysitkö AP jo terapeutin?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4405392Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1282224- 1461780
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko801515Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181468Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191404Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821315- 711237
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701188- 391162