Tänne palstalle varmaan kannattaakin kirjoitella

Anonyymi-ap

Yksityiskohtaisesti omasta kirjaideastaan, jotta vähemmän lahjakkaat voivat sen itselleen varastaa. No älä!

7

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan, kannattaa muistaa, että kommentitkaan kommentointipalstalla ei nauti mitään tekijänsuojaa. Ne katsotaan pelkiksi kommenteiksi, ainakin, jos ne eivät ole suoraa siteerausta jonkun jo julkaisemasta kirjoituksesta. Kovin paljon ei siis kannata omia kirjoitustaitojaan esitellä täällä.

      Ja ne ideathan, eli kirjan aiheet, juuri ovat sitä kultaa, jolla menestytään. Myös se, kuinka kirjoittaja osaa kirjoittaa. Varsinkin jo moneen kertaan kirjoitetuista aiheista taitava kirjoittaja osaa sanoittaa aiheen uudelleen.

    • Anonyymi

      Älä hätäile.

      Kirjoitusten taso täällä on sitä luokkaa, että kukaan kustannukseen tähtäävä kirjoittaja ei täältä inspiraatiota hae. Päinvastoin, täällä joutuu lähinnä hämmästelemään, miten erilaiset nimimerkit väittävät olevansa tuotteliaita kirjailijoita, vaikka kirjallisella ulosannilla ei pääsisi edes amiksen äidinkielen kokeesta läpi.

      Tekijänoikeus materiaaliin syntyy automaattisesti luomishetkellä tekijälle. Anonyymiltä palstalta on vähän vaikea valvoa tekijänoikeuksiaan, koska niiden omistamisen todistaminenkin on jo hankalaa. Se, onko tekijänoikeudella mitään arvoa on aivan täysin toinen asia - suurimmassa osassa tapauksista ei. Määrä kun ei koskaan korvaa laatua.

      Ja kommentoija on siinä oikeassa, että juoni ja aiheet ratkaisevat pitkälti kirjan menestyksen, mutta kirjallisen ulosanninkin täytyy olla vähintään sillä tasolla, että kohdeyleisö pitää sitä miellyttävänä. Menestyneimmät kirjat eivät ole useinkaan niitä, jotka voittavat kirjallisuus- ja taidepalkintoja.

    • Anonyymi

      Minäkin laitoin tänne ja heti varastettiin ja nyt se on elokuvavanakin Tein rikosilmoituksen, mutta oli hävinnyt paikkakunnalta, koska talo oli mennyt kaupaksi homeen takia.

    • Anonyymi

      Minulla olisi pari kolme hyvää ideaa kirjaksi, mutta oma taito ei riitä kustantajien vaatikuksiin, niin että jos joku tarttuisi juttuihin ja tekisi kirjan, olisin vain iloinen. Tässä aiheet. ystävälliset avaruusoliot jotka EIVÄT PYRI VALLOITTAMAAN MAATA, mutta koheltavat muuten ihmisten kanssa
      KILTIT MUTANTIT, ei mitään hirmuisia tappelukohtauksia, mutta vakavaa yhteiskunnallista pohdintaa erilaisuuden hyväksymisestä.
      Köyhyysrajan alapuolella elävän EI ALKOHOLISTIN elämän kuvausta, ilman kirosajona Kiinnostaako ketään?

    • Anonyymi

      Minulla on sinulle uutinen: jokseenkin kaikki romaani-ideat on jo toteutettu. Näin on ainakin suosituimpien genrejen kohdalla. Olen kohtuullisen varma siitä, että tällä vuosituhannella ei ole julkaistu yhtään dekkaria, jota ei voisi perustellusti pitää muunnelmana jostakin 1900-luvun opuksesta. Ja huom.: tämä ei tarkoita mitään kirjallista varkautta, ihmisen mielikuvitus on tällaisissa asioissa aika rajallinen.

    • Anonyymi

      Testi.

    • Anonyymi

      Kun enemmistön etu on kyseessä joutuvat harvat kärsimään.
      Tämäkin on demokratiaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe