Bensa auto tarvitsee keulan säleikön eteen, lämpenemisen takia

Anonyymi-ap

Bensa auton optimi lämpeneminen ja jäähdytysnesteen lämpötilan tasaisuus toteutuu vain toukokuusta eteenpäin. Silloin ei ole myöskään puhallin jäähdyttämässä kennossa nestettä moottori pysyy taisessa, lämpötilassa.

Muistatte varmaan kuinka startista nousee nopeaan lämpömittari, jopa sen lyhyen kadun matkalla! Moottori ja neste voi olla +25c, 40c ennen käynnistystä.


En ole nähnyt yhtään normaalia henkilöautoa bensakoneella jossa ei tarvitsisi peittää keulasta säleikko peitelevyllä. Tuo auttaa nostamaan lämmön ja pitää nesteen paremmassa lämpötilassa. Etenkin kaikki pienet Bensa turbot, hybridit tarvitsee suuremmalla syyllä.

Olen testannut ja verrannu, miten moottorinlämpö nousee ja mihin.

Lämmityslaitteen kanavan lämpötilakin näyttää viileämpää ajettaessa jos keulassa ei peitelevyä ja ilma jäähtyy, neste kun kiertää ja se jäähtyy liikaa. Puhallin jäähdyttää kennossa kiertävää lisää.

Ilman peitelevyä moottori lämpenee hitaammin ja jää viileämmäksi kuin toukokuusta eteenpäin. Kuluttaa varmuudella enemmän polttoainetta. Huomaa eron jopa koneen sivulla olevassa vaihteistossa.


Minulla ollut kaikissa 30 vuoden ajan ja monissa lähipiirin autoissa.

12

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kohta 50 vuotta olen ajanut autolla. Koskaan en ole mitään keulamaskia laittanut ja hyvin olen pärjännyt.

    • Anonyymi

      Ehjä termostaatti auttaa myös paljon. Ainoa auto joka ei minun lukuisista bensa-autoista lämmennyt kunnolla pakkasilla, alkoi heti lämpenemään hyvin kun termostaatti vaihdettiin ehjään.

      Pahviviritelmät ihan turhia kun neste ei kylmänä kierrä jäähdyttimen kautta ehjällä termostaatilla.

    • Anonyymi

      Ennen vanhaan autoissa käytettiin erikseen kesä- ja talvitermostaatteja. Eli aina oli ehjä termostaatti ja siltikään ei lämmennyt kunnolla.Kaksi autoa ollut joihin oli pakko laittaa pahvia eteen. Uudempiin ei ole tarvinnut. Eipä tosin aikoihin ole ollut Etelä-Suomessa reippaasti alle 30 asteen pakkasiakaan.

      80-luvulla oli pari pahaa pakkastalvea. Dieselit hyytyivät tiepuoleen. Suurin osa moottoriöljyistä jähmettyi vaseliiniksi. Onneksi onnistuin löytämään itselleni arktisiin olosuhteisiin tarkoitettua moottoriöljyä. Se oli kehitetty alunoerin etelänapamantereelle tutkimusretkikuntien käyttöön. Jähmepiste oli -56 astetta. Ei ollut yleisesti kaupan. Aina starttasi kuin palmun alta ilman lohkolämmitintä.

      Monet naapurit eivät saanet autojaan käyntiin edes monen tunnin narun päässä lämmittämisen jälkeenkään. Öljyt olivat niin kankeita ettei kone pyörinyt startilla kunnolla. Sitten kun köydellä vedettiin käyntin niin öljyt eivät lähtneet kiertämään ja tuli laakerivaurio.
      Monta autoa jäi tiepuoleen iso öljylätäkkö alla kun kietokanki tuli kurkistamaan omistajaansa.

      • Anonyymi

        Monessa nykyautoissa tuo ns lohkolämmitin on öljypohjassa joka lämmittää öljyt,kyllähän se neste siellä lohkossa kiertää kovillakin pakkasilla jos on pakkasnesteet oikein,muttä öljyn notkeus se kait tärkeintä on.kovilla tulipalopakkasilla sit ei tahdo vaihteisto oikein toimia kun niitä öljyjä ei lämmitetä millään.Ja renkaatkin on kun puurattaat,niillehän ei voi mitään jos ei ole lämmintä tallia.


      • Anonyymi

        Luuletko jonkun uskovan satujasi ?


    • Anonyymi

      Dieseli turboja ei nyt saa lämpeämään ihan heti vaikka miten peittelet,tarvii olla lisälämmitin webasto/eberi kaverina.Mites interkuulerin peittäminen kovalla pakkasella,ottaako liiankin raakaa ilmaa palamiseen?

      • Anonyymi

        Et tiedä diiselistä mitään . Myös autotekniikan tietämyksesi on apukoululaisen tasolla .


    • Anonyymi

      Niissä on nykyään imuilman esilämmitin.

    • Anonyymi

      Lapsen tieto, naisen muisti. Sanoi jo Vaka vanha Väinämöinen laskien laulellen vesiä, ilomiellä lainehia.

    • Anonyymi

      Toiset polttikset tarvitsee ja toiset ei. Jos auto on kaikin puolin kunnossa, niin vain harva tarvitsee, mutta jos ajomatkat on lyhyitä, niin toki silloin moottori lämpenee nopeammin ja kulutus laskee ja hyttikin lämpenee nopeammin.

    • Anonyymi

      On eri asia tarvitaanko keulan peittämistä lämmityslaitteen lämmön riittämiseksi ja sitten se että onko siitä keulan peittämisestä hyötyä.

      Siitä keulan peittämisestä on hyötyä päästöjen ja kulutuksen kannalta. Joissakin autoissa on siellä maskin takana sälekaihtimet mitkä avautuu vasta kun koneen lämmöt on riittävän korkealla. Tällaisesta esimerkkinä 5-sarjalainen.

      Te joiden mielestä ilmavirran blokkaaminen maskissa on turhaa, oletteko sitä mieltä että BMWn tehdas on tyhmyyksissään tuon autoon rakentanut ?

      • Anonyymi

        Toi jäähdyttimen sälekaihdin kuulostaa hyvältä ja järkevältä. Täytyykin kokeilla korvata oman kärryn pahvi sellaella. Helppo säätää pakkasten mukaan/kesällä auki. Kyllä vaan pakkasella enemmän vievät bensaa se on nähty, 10+ autoa kokemusta. Sillon jos pystyy moottoria suojaamaan pakkasviimalta niin uskon että avuksi on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1449
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1235
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1213
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      219
      1204
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1049
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1009
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      936
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      798
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      78
      791
    Aihe