Palomiesten virkamerkki. Onko sellaista?

Anonyymi-ap

Ainakin Yhdysvalloista ja Kanadasta löytyy palomiehiltäkin virkamerkki.
Sitä voidaan käyttää todistaakseen olevan aito palomies pelastuslaitokselta esimerkiksi palotarkastuksien ja muiden yritysvierailujen ja yleisötilaisuuksien aikana.
https://flashfiresupply.com/wp-content/uploads/2019/03/Badge-without-name-e1582320180348.jpg

https://cdn.shopify.com/s/files/1/2007/2791/products/hqdefault_e1e2ab5e-b80f-45d0-8a34-bcea97df2370.jpg?v=1662053233&width=1946

https://www.kilts-n-stuff.com/wp-content/uploads/ACBFR-Fire-Rescue-Fire-Fighter-Cap-Badge-1-EC-1.jpg

https://c8.alamy.com/comp/BYR8CJ/firefighter-badge-on-white-background-BYR8CJ.jpg

14

2455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poliisikin sai suomessa virkamerkit vasta alle kymmenewn vuotta sitten, joten tuskin pelastuslaitoksillakaan on. https://img.ilcdn.fi/VeAOV48HXG2AbukXffcVsVxO5zE=/full-fit-in/2048x0/img-s3.ilcdn.fi/c6c062a3d0b8534fed74ded353a9db2ff4693650f625ef10466655fb5b7c22aa.jpg

      Sinänsä varmaan olisi hyvä olla etenkin palotarkastajilla jotka joutuvat liikkumaan ihmisten parissa ja menemään yksityisasuntoihinkin työnsä vuoksi. Sellaiset olisi aika helppo toteuttaa pelastuslaitosten tunnuksista. Vaakuna/logo tähtikuviosta. Poliisin merkkien tapaan ulkokannessa kevytmetallista tai messingistä stanssattu tähti jonka keskellä metallihohtoväreillä laitoksen vaakunakuva. Asennettuna nahkalämiskään jonka sisäsivulla olisi kuvallinen henkilökortti. Suomalainen tähtikuvio ainakin antaisi pohjan erityisen hyvännäköisen merkin luomiselle. https://pelastustoimi.fi/documents/25266713/33573002/POHJOIS-SAVON PELASTUSLAITOS-nostokuva.jpg/a0872b0b-f487-22f0-6505-725dae437759?t=1598613236697

      https://www.vspelastus.fi/sites/default/files/thumbnails/image/hihamerkki_1600.jpg

      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/Satakunnan_pelastuslaitos_tunnus.svg/1200px-Satakunnan_pelastuslaitos_tunnus.svg.png

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä idea!

        Nykyisin kun saa jatkuvasti lehdistä lukea että kaikanlaista valepoliisia ja valepalotarkastajaa kiertää ovelta ovelle myymässä hälytysjärjestelmiä ja palovaroittimia jotka eivät toimi. Ja samalla tyhjentävät mummojen lompakot! https://i.media.fi/incoming/1vtc7e/1220398.jpg/alternates/FREE_1440/1220398.jpg

        https://eppela.fi/wp-content/uploads/sites/3/2020/11/cropped-heijastin.jpg

        Melko näyttäviä merkkejä saisi näistä logoista.

        Nuo metalliset merkit olisivat helppoja tehdä stanssaamalla mistä tahansa halvasta metallista. Metallin värillä ei ole väliä, koska ne voidaan maalata vaakunoiden ja metallien värien mukaisesti jälkeenpäin miksi tahansa.
        Tässä värikarttoja metallihohtomaaleista jotka on tehty autojen maalausta varten ja kestävät kulutusta ja pesua vuosikymmenet.
        https://i.pinimg.com/originals/b4/4c/d3/b44cd3903d0aec199d02d09e80024b30.png

        https://i.pinimg.com/736x/e4/13/9e/e4139edc9d6099f94bb72c2d2eb00784--auto-paint-colors-gypsy-life.jpg


      • Anonyymi

        Jaa että poliisi sai virkamerkit vasta alle kymmenen vuotta sitten? Mikähän se merkki sitten oli, jota virkamerkiksi sanottiin 1970 - luvulla kun olin poliisina Suomessa ja jota joskus piti esitellä "asiakkaille" varmemmaksi vakuudeksi siitä, että todella edustin niin sanottua "virkavaltaa"?

        Tuon linkin kuvassahan on vain virkamerkinkantokotelo, jonka sisällä virkamerkkiä pidetään. 1970 -luvulla virkamerkki oli paperinen kuten ajokortitkin.


    • Anonyymi

      Ensihoitajille olisi myös syytä hankkia samanlaiset virkamerkit kun he joutuvat päivittäin töissään menemään yksityisasuntoihin ja työpaikoille joissa saattaa olla rajoitettu kulkulupa.

    • Anonyymi

      Miksi "Jees" lopetit fireimages.nettiin kommentoimisen? Ei sinua kyllä siellä kaivatakaan älyttömien fantasioidesi kanssa että sikäli, hyvät psykoosit sulla näyttää olevan tulilla tälläkin palstalla 👍

      • Anonyymi

        Häh?

        ???


    • Anonyymi

      Poliisi: Jos ovellesi saapuu ”palotarkastaja”, kyseessä voi olla härski huijari – Näin tunnistat
      Itä-Suomen poliisi varoittaa erityisesti ikäihmisiä valepalotarkastajista. Huijarit tulevat kotiovelle ja yrittävät varastaa omaisuutta tarkastuksen yhteydessä.

      – Huolestuttava ilmiö nostaa taas päätään valtakunnassa. Ikääntyneen ihmisen ovelle on mennyt "palotarkastaja" keltaisessa huomiotakissa, ja tarkastuksen yhteydessä asunnosta on hävinnyt omaisuutta, poliisi kertoo tiedotteessa. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1cfbb17b-4c7a-49a2-a970-9f49f4198d33

    • Anonyymi

      Missään tapauksessa ei saa olla virkamerkkejä koska voidaan luulla poliisiksi!

      • Anonyymi

        Sitähän tässä juurikin yritetään erotella että ei luultaisi joksikin muuksi.

        Mutta joillekin luetun ymmärtäminen on liian vaikeaa.


    • Anonyymi

      Palotarkastukset ovat tuossa listassasi ainoa julkisen vallan käyttöä sisältävä juttu, ja siksi niitä saa suorittaa vain pelastusviranomainen (Pell 80). Kaikilla vakituisessa virassa olevilla pelastusviranomaisilla (sijaisille ei aina vaivauduta hankkimaan) on viranomaiskortti, josta säädetään PelL 110:ssä.

      Ajatuksesi on siis toteutettu jo.

      Nuo "badget" puolestaan ovat yhtä tyhjän kanssa. Senkun tilaat replikan netistä. Ei Suomen poliisillakaan se metallilätkä ole se virkamerkki, vaan virkamerkki on kuvallinen henkilökortti.

      • Anonyymi

        Viranomaisilla on suomessa hyvä yhteistyö.

        Ei tarvita virkamerkkejä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viranomaisilla on suomessa hyvä yhteistyö.

        Ei tarvita virkamerkkejä!

        Miten viranomaisten välinen yhteistyö mitenkään tähän liittyy?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4327
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      110
      4154
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      37
      4067
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3917
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3354
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3238
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      151
      3220
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1582
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1105
    Aihe