Kertokaa hyviä ohjeita

Miten särkynyt sydän korjataan?
37174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

🤔💡❤️‍🩹💟

Äänestä

Sen minäkin haluaisin tietää.

Äänestä

Tietenkin rakkaudella.

Äänestä

Ei mitenkään jos sen on särkenyt uskoton sadisti. Päivä kerrallaan.

Äänestä

Ei sitä tarvitse korjata. Minun Herrani ja Jumalani ristiinnaulittiin. Ja se sattuu enemmän kuin mikään, ei vähiten siksi, että minä myös olen syntinen ja siksi niin piti tapahtua. Murtunut sydän ajaa ihmistä tehokkaasti eteenpäin, kohti totuutta, ja se opettaa rakkautta ja laupeutta.

Äänestä
  • ❤️ Amen! Ihana lukee palstaa kun on siskoja ja veljiä kirjottamassa aina välillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    ❤️ Amen! Ihana lukee palstaa kun on siskoja ja veljiä kirjottamassa aina välillä.

    Juuri luin vielä tämän psalmin ja hyvä kohta siitä tähän
    ”Sinä annat sydämeeni suuremman ilon kuin muilla on sadonkorjuun aikaan runsaasta viljasta ja viinistä. Rauhassa minä käyn levolle ja nukun, sillä sinä, Herra, sinä yksin annat minun asua turvassa.”
    ‭‭Psalmit‬ ‭4:8-9‬ ‭

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    ❤️ Amen! Ihana lukee palstaa kun on siskoja ja veljiä kirjottamassa aina välillä.

    Onhan se mukavaa. Sitä on uskovana muuten aika yksin täällä.

    Äänestä

Teipillå ja rakkaudella.

Äänestä

Antamalla ajan kulua

Äänestä

Laastarilla 🥹

Äänestä

Paljon tekemistä ettei ehdi ajatella häntä. Ota vaikka kissanpentu.

Äänestä

Aika korjaa.. ..valitettavasti siinä menee joskus hyvinkin pitkään…

Äänestä

Jos itse särkee sydämensä ylpeyttään, niin nöyryys varmaan auttaa - kumpaakin osapuolta.

Äänestä

Mikä sen särki?

Äänestä
  • Särki on kala, roskakala

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Särki on kala, roskakala

    Ja särkeä verbin (hän/se) imperfekti

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Särki on kala, roskakala

    Sörki ole mikään roskakala, erittäin hyvä esim. Pihvissä

    Äänestä

Ei mitenkään. Kylmä fakta…

Äänestä

Ei ainakaan Turkkilaista miestä ottamalla . Kahdet huonot panot nyt loppu.

Unikkolumi4

Äänestä

Aika siinä auttaa. Minä laitoin eron aikonaan vireille, kun rakkaus puoliso kohtaan oli loppunut. Kun oli lapsia se aiheutti surua. Kaksi vuotta eron jälkeen vietin kesän omaa kotiani remontoiden ja silloin tuntui siltä, että olin selvinnyt erosta ja elämä yksin olemisineen oli mahtavaa.

1Äänestä

ajan kanssa rutiineilla

Äänestä

Syö paskaas

Äänestä
  • Nöyrryt

    Ja teet niinku täytyy

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Nöyrryt

    Ja teet niinku täytyy

    Syö paskaas

    Äänestä

Oon kokenu niitä muutamia ja helpointa se on silloin kun asiat on selkeet. Miehet onneks suurimmaks osaksi on olleet halukkaita käymään ne loppuselvittelyt läpi ja jutella asiat selviksi eron yhteydessä. Se on helpottanut yli pääsemistä kun on saanut sanottaa tunteensa ja ajatuksensa ja kuulla toisen puolen asioihin.

Asiat myös on selvästi ollu loppuun asti katsottuja eli kaikki kortit oli pöydässä ja katsottuna. Kyllähän siinä mulla 1-2 vuotta aina silti surressa meni, koska oon ihmisenä sellanen tunteellinen luonne, vaikka järkisyistä eropäätöksiä teinkin.
Se että järki ohjaa päätöksiä ei tarkota ettei se ottas tunteisiin. Jättäjää kun usein moititaan. mutta minä se joka kerran pidempään surua podin ja syvemmin.

Avoeron aikaan valahdin masennuksesta sängyn pohjille 1-3 kuukaudeksi, vaikka olin jättäjä. Olin ihan sairauslomilla. Tilanne kun oli pitkään kestänyt eropohdinta jakun viimein sain sen tehtyä ja tavarat oli eri osotteissa niin mä valahdin ihan uupumukseen ja masennukseen.

Jättäjiä on aina helppo syytellä, kun jätetty uhriutuu. Jättäjä on silti saattanut voida huonosti suhteessa useita vuosia ja olla kaltoinkohdeltuna ja päätös oli sen tulosta ettei kumppani ole osannut kohdella hyvin ja rakastaa.

Vaikeinta erosta on päästä yli jos jää paljon kysymyksiä joita päässään toisteleen.
Miksi edes halusit koko suhdetta jos heti juoksit pettään?
Miksi ylipäätään pyrit kanssani yhtään mihinkään jos heti aloit vaan haukkuun ja kerroit ettei mussa ole mitään hyvää ja kiinnostavaa?
Mitä järkee on alottaa suhdetta ihmiseen josta ei ekasta päivästä lähtienkään pidä?

Miksi näit vaivan? tms. Halusitko vain tuhota mut tahallas? Hajottaa itsetunnon ja mielen? Oliko se kokonaan se tavote? Pahat aikeet?

Kun tällaset pyörii päässä eikä vastauksia saa, mielipahaan jää kiinni ja viha jää sisälle. Epäluottamus siirtyy uusiin suhteisiin ja niitä ei pysty edes alottaan



T.Karoliina

Äänestä

Löytämällä sen oikean, joka ymmärtää ja ajattelee asioista samoin, jonka kanssa on helppoa olla. Kaikki on myös itsestä kiinni, olenko riittävän joustava vai ehdoton asioissa. Hyvä suhde on sellainen, jossa toisia arvostetaan. Eikä ole yksipuolisia tuntemukset. Tunnista oikea ja väärä oikein. Puhumalla, luottamusta synnyttäen.

Arvosta toista niin ehkä sinuakin arvostetaan? Tunne se oikealla tavalla, eikä väärin niin sydänkin tykkää siitä tervehdyttävällä tavalla. Poikkeuksiakin on, siksi aika näyttää onko toinen se oikea. Uhraatko itsesi kuinka, ennen kuin totuus paljastuu. Elämä on valintoja, itsestä on kiinni lopulta, kuinka satuttavia ne kohtaamiset on.

Äänestä
  • Entä jos ei löydy semmoista, jos on pärjättävä ihan omillaan? Kaikille ei kuitenkaan löydy tai siihen voi mennä aikaa paljonkin.

    1Äänestä

Jos toinen kohtelee kynnysmattona se ei oikeasti rakasta, Silloin pitää lähteä vaikka itse rakastaisi kuinka paljon. Ja se sattuu.

1Äänestä

Aika auttaa. Joskus pitää vaan kärsiä, omakin sydän särkyi kerran kokonaan. Itse se pitää korjata mutta kyllähän siinä auttoi joskus alkanut viaton flirtti, joka muuttui sitten vaan syvemmäksi. Huomasin itse että vaikeinta ei olekaan korjata ja päästää irti, vaan antaa sydämen tuntea uudelleen.

Äänestä

Rehellisyydellä jos tiedät mitä tarkoitan🖤

Äänestä

Kuin se nyt sillälailla särkyi? Oletko varma että jotain lopullista tapahtui? Älä menetä toivoasi juttele kohteellesi... 💗

Äänestä

Bepanthenilla pikkuhiljaa. Voi myös liimata mutta säröt, ne jäävät näkyviin.

Äänestä

ohje: Uudella rakkaudella en muuta kaksi.

Äänestä

Lääkärin toimesta jos sydän särkyy on suuri todennäköisyys että elämä päättyy siihen mu noi on noita kivoja sanaleikkejä mitä ihmiset tekee asioiden ympärille joita eivät ymmärrä eivätkä kenties edes halua ymmärtää

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten särkynyt sydän korjataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu