kutsutaksin lakkauttaminen oli terve päätös.
Ei kai nyt sentään kenenkään matkoja pidä kaupungin ja veronmaksajien kustantaa! Voi pyhä sylyvi!
Ottajiahan aina on.
Nyt on ilimanen piikki kiinni.
Hyvä, kun vihdoin tulitte järkiinne!
Ei kai nyt sentään kenenkään matkoja pidä kaupungin ja veronmaksajien kustantaa! Voi pyhä sylyvi!
Ottajiahan aina on.
Nyt on ilimanen piikki kiinni.
Hyvä, kun vihdoin tulitte järkiinne!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Erittäin kallis veronmaksajille aikaa sitte ois pitäny lopettaa tuo Haaaveen huuhaa- vuosien jäänne!
Samaa mieltä. Kyydin puutteessa olevat voivat tilata taksin jatkossakin, mutta nyt omakustanteisesti.
Yllättävää ollut se, että monilla jotka ovat nostaneet asiasta älämölön seisoo auto tai pari omassa pihassa.
Mitäs sitä pyhäjärven kateuden ruumiillistumalle muuta? Itke nyt vielä kuinka ruokajonoista saa työttömät roskiin menevää leipää senkin ollessa sinulta pois??
Keskellä ei mitään ja tietkin kinttupolkuna. Umpiperä. Keskustapuolueen aluepolitiikkaa.
Joo.ei autoa nii muutettava pois nytte...noh nii näyttää muutki tekevän
Oli huono päätös. Aika on sellainen, että yhä harvemmalla on varaa pitää autoa vaikka kuinka haluaisi ja tarvitsisi. Kutsutaksia tarvitaan. Kepujen intoilu lähtee tästä kylien kuolettamis politiikasta, senne osaa. Auringon laskun puolue ei halua kaatua yksinään.
Ei tänne köyhiä viherpiipertäjiä kaivata. Kyllä se diisselimersu kyydit hoitaa, siinä junia tarvita.
Niillä, joilla on varaa osta junalippu Helsinkiin ja sieltä ulkomaille, on varaa mennä ja tulla Ylivieskasta ihan omakustanteisesti Haapaveelle.
Jos on opiskelijoista kysymys, vanhemmat voivat sen verran kantaa vastuuta, että kuskaavat junille, kuskaavathan he harrastuksiinkin.
Ja työmatkailulla on verovähennys
Kyllä kunnan piikkiin kulkemisen loettaminen oli tervehenkinen päätös. Muutakin hölmöilyä voi tarkistaa, esim. liikuntapuolella.
Korkatin ladut maksullisiksi kun eivät palvele muita kuin kirkonkylän eliittiä..
Eliittiä haapavedellä? En kyllä kutsuisi ketään takapajuisessa junttilassa asuvaa eliitiksi, mutta kukin toki tyylillään.
No kerrohan montakos kertaa olet nähnyt jonkun Metsoperäsen Koivikonperäsen Salliperäsen tai Etelälahtisen hiihtävän Korkatissa??
Entäs Mieluskyläläisen???
Korkatti on piskuinen syrjäkylä millä ei ole oikeammin elinvoimaa jäljellä...
Typerää upottaa sinne rahoja ja ylläpitää siellä epätasa-arvoisesti eri syrjäkyliä palvelevaa latuverkostoa...
Tai muuttaa muualle....se hyvä päätös
Kyllä ne loppuu ylivieska välin linja autovuorot kunhan tämä sopimuskausi loppuu,edes viherpiiparit ei käytä työmatkoihinsa vaikka ois tarjolla,ely keskus seuraa matkustaja määriä
Kutsutaksi oli HUONOSTI markkinoitu mahdollisuus. Varmasti olisi ollut käyttäjiä enemmän.
Kyllä se oli kaikkien tiedossa- ja pitkään!
Vai niin ajattelet..
älä ikinä ala puhumaan "kaikkien" puolesta.
Joo..onnex heino puhuu aina minä vaikka ryhmän puolesta puhuu(minäminä)
Niin ja lasku kaupungille 100 000
No puhutaan sitten lukutaitoisten puolesta, kyllä sitä Haapavesi- lehti markkinoi kevättä syksyä, talavia ja kesää.
Ovelta ovelleko ois pitäny kunnan kulukia?
Eihän tässä oo mitään hätää, taksit kuljettaa jatkossakin.
Taksin voi kutsua nytkin koska vaan haluaa ja tarvitsee!
Mitä tuo kutsutaksi sitte tarkoittaa ?
No sehän tarkoittaa sitä, että taksin saa itse kutsua, mutta muut maksaa kyydin! Ei ihme, että käyttäjät sitä kehuu ja tykkää!.
Tuohan on aivan hullu ajatus, että saapi ajella taksilla kunnan piikkiin ei missään nimessä semmosta voi tehä ajakoot jokainen omilla varoillaan parraakseen näkemällään tavalla mutta ei kunnan piikkiin
Juurikin näin.