Ylellä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009248941.html
Omia kokemuksiakin on asiakkuudesta. Hyvä!
"Aikoinaan Kujanpään perhe oli ajautunut ulosoton asiakkaaksi, ja sitä kautta myös Kujanpää sai tietää ammatin olemassaolosta."
uo-naama uutisissa
5
205
Vastaukset 5
- Anonyymi
Ei ylellä ollutkaan :)
- Anonyymi
"– Ymmärrän, etteivät kaikki voi säästää monen kuukauden menojen suuruista puskuria, mutta esimerkiksi lainaa ottaessa pitää varautua. Ja eron ja sairauden mahdollisuutta kannattaa myös miettiä ennalta.
– Menot ja tulot pitää mitoittaa mahdollisimman hyvin ja tarpeen vaatiessa harkita talouden turvaamista esimerkiksi henki- ja työttömyysvakuutuksilla, Kujanpää luettelee."
Ei vähätuloinen saa henkivakuutusta, jos on sairaus taustalla. Työttömyysvakuutusta me kaikki maksamme valtiolle, mutta sitä saa ansiosidonnaisena korvauksena vain kassan jäsen.
Yksinyrittäjänä putosin sairaana suoraan työmarkkinatuelle, jota kuritti vielä Sipilän aktiivimalli. Kela hylkäsi sairauspäivärahan, joka temppu johti ylivelkaantumiseen.
Että ei aina kaikki ole varautumisen tahallista välttelyä. - Anonyymi
»Monella ihmisellä talous on kuin korttitalo, joka romahtaa yllättävän nopeasti. Usein maksukyky on ajettu niin ahtaalle, että jos yksi pilari romahtaa, loputkin voivat mennä. Syitä ovat esimerkiksi ero, sairaus tai työttömyys, Kujanpää avaa.»
- Anonyymi
Niinpä. Nykyajassa suurella osalla ihmisistä.
Korttitalo, oli se sitten iso asuntolaina tai yllättävä tilanne työmarkkinoilla, ero, muutto tai sairaus, romahtaa varsin pian. Nyt monella menee elämä ihan uusiksi isojen energialaskujen vuoksi. Ja totuus on, että yleensä ongelmat tulevat peräkanaa ja ketjuuntuneena kuin narttukoirien juoksut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid122773En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene42559Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50505- 36502
Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi18485Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.101442Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33441- 32375
- 46373
Martina ja Muhis vaan ystäviä
Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä130372