Subbarin puhti katoaa muutamassa sekunnissa

Anonyymi-ap

Hk-subissa erikoinen vika: kun kytkmestä panee virrat, jytisee hetken mukavasti mutta vaimenee nopeasti muttei pimene täysin. Volyyminappi ei enää auta. Kaikki tapahtuu alle kymmenen sekunnin. Kun virtakytkimestä kääntää virrat, sama juttu, kuin ilmapallo olisi täytetty ja ilmat lähtee pihalle. Näin vaikka toistaisi monta kertaa. Yksikkö on availtu ja puhdisteltu, kytkentöjä tarkisteltu muttei osia mitään vaihdettu. Sis tulo oli kajariliittimissä. Olisiko kellään tuntumaa, mistä vikaa hakea tai mikä moisen oireen voisi aiheuttaa. Mallit oli sub-ts2bq eli digitaalivahvarilla.

7

212

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile näin:

      Äänenlähteestä äänen taso ihan alas. Subbariin virrat ja odottelet vaikkapa minuutin. Sitten äänenvoimakkuudesta ääni kovalle. Tapahtuuko sama ilmiö vai onko jo valmiiksi kyykännyt?

      Joko virtalähde kyykkää kun sitä kuormitetaan (konkkavika?), joku osa lämpenee ja lämmetessään pilaa vahvistimen toiminnan, joku konkka vahvistinkytkennässä vuotaa ja nostaa jännitettä siellä missä jännitettä ei pitäisi olla.

      • Anonyymi

        Kokeiluja en ole ehtinyt kun irrotin vahvarin laatikosta. Siinä on rengasmuuntaja eli ei hakkurilähdettä. Sen verran vielä, että laite toki toimi normaalisti vielä reilu viikko sitten ja sitten tuli tämä vika. Ajatus oli tsekata silmämääräisesti konkkia ja kas, ainakin kaksi 10 mikron konkkaa on pullistuneina alumiinisen jäähdyslevyn yhteydessä olevassa piirilevyssä. Nuo on tarkoitus uusia kunhan pääsen tarvikekauppaan.


    • Anonyymi

      Mikä on laitteen tarkka tyyppimerkintä? Ilman tuota tietoa on aika vaikea auttaa asiassa.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Joskus kauan kauan sitten tutkailin REL Q50-subbaria. Siis ihan ehjää sellaista. Siinä käyttöjännite notkahti kovassa luukutuksessa sekunnissa parissa ja se kyykkäsi ja ääni vaimeni hetkeksi. Tutkin asiaa yleismittarilla ja huomasin, että powerin jännite tippuu. Vaihdoin isommat elkot sinne, mutta ei se nyt mitään ihmeitä tehnyt. Tuo ei ole äänenpainesubbari vaan ihan äänenlaatu edellä tehty edullisen pään hifi-subbari.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      186
      3123
    2. 94
      1405
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1112
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1112
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      965
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      94
      830
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      107
      690
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      106
      646
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      582
    Aihe