Perussuomalaiset varakkaiden isänmaan asialla

Anonyymi-ap

Onko Ari Rinteelläkin firma pöytälaatikossa vai kenkäälaatikossa?

Perussuomalaisten kansanedustaja Veikko Vallin kertoo vältelleensä veroja Viron avulla. Hallitus puuttuu pöytälaatikkoyhtiöiden käyttöön, mikä laittaa Viron verorallille kohta pisteen.

Helsingin Sanomien mukaan Vallin omistaa Viroon rekisteröidyn Vallinvest OÜ:nVallin kertoo välttäneensä yhtiön ansiosta 200 000 euroja veroja verrattuna siihen, jos yhtiön voittoa olisi verotettu Suomessa.

Vallin on ollut liiketoiminnan myynnin jälkeen Vallinvestin ainut osakas sekä hallituksessa määräysvaltaa käyttänyt henkilö ja hänen asuinpaikakseen on merkitty kaikkina vuosina Suomi.

Vallin kuitenkin itse sanoo tosiasiallisesti asuneensa Virossa

Isänmaata rakastavat veropakolais persut.

7

1198

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen Perusta kertoo nyt selvittäneensä, että maahanmuutosta aiheutuu suurimmat kustannukset ruotsinkielisellä Pohjanmaalla, ja erityisen suuret ne kustannukset ovat Närpiössä. Tässä maan vihannestuotannon keskittymässä asuu ja työskentelee TES:n mukaisilla palkoilla paljon maahanmuuttajia. Kun nyt prosenttiluvuista puhutaan, niin Närpiössä työttömyysprosentti on alle kolme, eli siellä on käytännössä melkein täystyöllisyys. Toimeentulotukea saa vain pari prosenttia asukkaista, kun maan keskiarvo on yli seitsemän prosenttia. Toimeentulotukea myönnetään tukilaskelman mukaan, ja sitä saa hyvin harva vakituisessa työssä oleva. Myös perussuomalaisten kannatus kunnassa on heikko, vain puolentoista prosentin luokkaa.

      Närpiössä menee hyvin, ja sehän tietysti kiukuttaa. Maahanmuuttajat ovat kotoutuneet ja työllistyneet, ja he maksavat kunnallisveroa siinä missä muutkin. Tarkoitus ei olekaan saada närpiöläisiä tai muita Pohjanmaan ruotsinkielisiä kannattamaan perussuomalaisia, vaan kerätä kannattajia muista kunnista. Näin jaetaan kansaa kahtia maaseutuun ja kaupunkeihin, itään ja länteen sekä suomenkielisiin ja ruotsinkielisiin. Kaikki kuitenkin syövät niitä Närpiön vihanneksia.

      Tällaiseksi on politiikka mennyt, ja suoraan sanottuna se alkaa tympäistä. Kun politiikkaa tehdään käräjöimällä, mustamaalaamalla, jakamalla kansaa kahtia ja jopa Närpiön vihanneksilla, niin jotain on pahasti vialla. Rääväpolitiikka on sille hyvin kuvaava nimi.

    • Anonyymi

      Persut puhuu eduskunnassa toista mutta tekee toista? Vai pitääkö tuo kirjoitus paikkansa?

      "PerusSuomalaisetkin ajeli tässäkin asiassa sujuvasti kaksilla rattailla, ensin perustuslakivaliokunnassa PerusSuomalaiset kannattivat hoitajien pakkorokotuksia, mutta sitten eduskunnan äänestyksessä esitettiinkin olevansa hoitajien puolella ja äänestettiin asiaa vastaan. Politiikan tuntijoille tuo ei tietenkään mikään yllätys ollut, mutta moni tavallinen äänestäjä todennäköisesti tuohon ansaan meni ja luuli PerusSuomalaisten olevan jotain muuta kuin oikeasti olivat."
      https://www.tampereensanomat.fi/uutiset.html?219999

    • Anonyymi

      kauas on kuljettu Eino Poutiaisen ajoista. Toki SMP.tä nämä ei edes tunnusta esikuvakseen

    • Anonyymi

      Perussuolainen talouspolitiikka:äärioikeistolainen sika säkissä. Savolaiseen tyyliin vastuu linjan tulkinnasta siirretään lukijalle.


      Perussuomalaisten talouspolitiikan linja on samaan aikaan radikaali ja hähmäinen. Sen tavoittelemat 2–4 prosentin vuosittaiset säästöt kaikille hallinnonaloille tarkoittaisivat noin 1,6–3,2 miljardin euron lisäleikkauksia joka vuosi.


      Kunvaltion budjetti on tänä vuonna noin 81 miljardia euroa, tarkoittaisivat perussuomalaisten leiokkaukset kahdessa vaalikaudessa vuositasolla suunnilleen 12,8–25,6 miljardia euroa eli 16–32 prosenttia tämän vuoden valtion budjettiin suhteutettuna.

      Puolue siis esittää, että ensi vaalikauden loppuun mennessä valtion menojen pitäisi olla laskenut vuositasolla jopa kymmenellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset ei kuitenkaan kerro, mistä nämä valtavat leikkaukset tehtäisiin.

      Palkansaaja tyäväestön puolue leikkaisi palkansaajilta enemmän kun Sekoomus.

      Perussuomalaisten Leikkaukset uhkaisivat julkisia palveluja ja
      ihmisten toimeentuloa
      Yli kymmenen miljardin euron leikkauksia tavoittelevalta puolueelta on perusteltua
      odottaa myös toimia niiden toteutukseen. On selvää, että tällaisen summan löytäminenon vaikeaa jo teknisesti. vaikkei tarvitsisi välittää seurauksista. Niin suuria lukuja ei saa kasaan edes valtiovarainministeriön (VM) tuoreella menokartoituksella.

    • Anonyymi

      Persut on valeoppositio, se on jo niin moneen kertaan nähty.

      • Anonyymi

        Ihan koht pääministeripuolue ja wokeileville sossuille kyyti on kylmää ja putinistit pääsee Pietariin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan koht pääministeripuolue ja wokeileville sossuille kyyti on kylmää ja putinistit pääsee Pietariin

        Kokoomuksen ja demareiden kanssa joudutte antamaan perusperiaatteistanne periksi tai oppositio kutsuu ja niin jytky muuttuu taas karvaaksi pettymykseksi.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      185
      1554
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1332
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      889
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      773
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      9
      741
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      617
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      611
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      567
    Aihe