Kuten lehdistäkin on voinut lukea, piinaa Harjavallan ydinkeskustaa viriteltyjen romuautojen jokapäiväinen ralli ja siitä syntyvä järjetön meluhaitta. Puskaradiossa tämä häiriökäytös kuitataan tyylillä "pojat on poikia" ja "näin on aina ollut". Niin tai näin, on tämä meluhaitta keskustan asukkaille todella suuri ja vie monilta yöunet. Autot aiheuttavat vaaratilanteita ja on vain ajan kysymys, kun törmätään lumipenkkojen sijasta ihmiseen. Vaaratilanteiden lisäksi tämä möly alkaa olla sietämätöntä ihmisille, jotka käyvät töissä ja mieluusti nukkuisivat, jos näiltä ääniltä pystyisivät. Pojat, jotka ovat vain poikia, ja jotka seuraavat aina näin tehneiden toimintaa, eikö todella löydy muuta paikkaa kaahailulle kuin keskusta.
Häiriköintiajelu
15
1075
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi olla oikeus kivittää ne autot. Israelissa kivitetään häiriköt. Palestiinalaiset kivittää muutenkin kaikki mistä ei tykkää.
- Anonyymi
Rekkarit ylös ja ilmoitus poliisille kerta toisensa jälkeen. Jossain vaiheessa ihmiset ottavat vielä oikeuden omiin käsiin.
Nämä kaverihan ovat täysiä luusereita, joilla ei elämässä ole mitään muuta. Tämä on ainoa tapa päteä. Kaverit on kaikki samanlaisia, naisia ei ole - vain pakoputki.- Anonyymi
Niinpä. Heille pitäisi olla joku paikka missä eivät häiritse KETÄÄN. Ehkä tietokonepelit olisivat paras. Kuulokkeet korviin ja ajamaan.
- Anonyymi
Muutin pienemmältä paikkakunnalta töiden perässä Harjavallan keskustaan. Voi luoja mikä ydinsota siellä on lähes joka ilta/yö, nukkuminen on mahdotonta ja pää sekoaa kun kuuntelee vanhojen romujen päristelyä. Luulin, että kotipitäjän teinit pitivät meteliä autoilla, mutta ei voi edes mainita samassa lauseessa Harjavallan Volvojen, bemareiden ja mersujen kanssa. Meteli on siis jotain aivan hirveää, no tähänkin löyty apu muuttamalla Poriin. Työmatka on pieni hinta siitä, että saa vihdoinkin nukkua yöt rauhassa.
- Anonyymi
Viisas päätös. Tuntuu uskomattomalta, että näitä "autoilijoita" ei saada kuriin. Muutama hassu jätkä ajelulla joka hemmetin yö häiritsee kaikkia ajoreittiensä varrella. Paitsi näitä, joiden mielestä se hyvää ajoharjoitusta :D
Jäädään odottelemaan näitä pakoputkipuolustelijoita. Terveisiä Poriin ja kauniita unia. - Anonyymi
Poriko pienempi paikkakunta,jossa parkkipaikoilla palaa autot ja autiotilat.Kadut ja tiet hoitamatta säät vaihtelee ulosajoihin liukkaus vie matkaajaksi.Jalkakäytävät pitäisi hoitaa,mutta osuudet hoitamatta siksi pirtissä kuin osastolla hoidettavana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viisas päätös. Tuntuu uskomattomalta, että näitä "autoilijoita" ei saada kuriin. Muutama hassu jätkä ajelulla joka hemmetin yö häiritsee kaikkia ajoreittiensä varrella. Paitsi näitä, joiden mielestä se hyvää ajoharjoitusta :D
Jäädään odottelemaan näitä pakoputkipuolustelijoita. Terveisiä Poriin ja kauniita unia.Kyllä se polliisi tulee kun vaan tarpeeksi moni aktiivisesti soittaa.Kyllä meteli lakkaa kun isit ja äiteet alkaa sakkoja maksaan.
- Anonyymi
Asun itse neljän sinän sisällä ja minua ei ole nukkumasta estänyt noi hupiajelut. Taasko joku rautatiesillan asuva deeku täällä komnentoi?
- Anonyymi
:D ja siellä neljän seinän sisällä taidatkin suurimman osan ajastasi viettää. Se on hienoa, että sinua ei häiritse. Joku muu sinua sitten estää nukkumasta, kun älyttömiä kommentteja jaksat olla täällä kommentoimassa aamuyöllä klo 04.
Itse en ole kovasti rautatiesillan alla liikkunut, mutta toivottavasti olet väärässä, eikä siellä joudu kukaan asumaan vakituisesti.
Parempaa mieltä ja ymmärrystä muita ihmisiä kohtaan sinulle! - Anonyymi
Kiva, että saadaan myös paikallista elämänkoulu näkemystä ketjuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiva, että saadaan myös paikallista elämänkoulu näkemystä ketjuun.
Pitäs toimia samanlailla kuin Palestiinassa kivitystalkoot käyntiin .
- Anonyymi
Hörhöt pitäs karkottaa Siperiaan häiritsemästä muita kotirauha alkaa klo 22 sen jälkeen turhaa selitellä muuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
:D ja siellä neljän seinän sisällä taidatkin suurimman osan ajastasi viettää. Se on hienoa, että sinua ei häiritse. Joku muu sinua sitten estää nukkumasta, kun älyttömiä kommentteja jaksat olla täällä kommentoimassa aamuyöllä klo 04.
Itse en ole kovasti rautatiesillan alla liikkunut, mutta toivottavasti olet väärässä, eikä siellä joudu kukaan asumaan vakituisesti.
Parempaa mieltä ja ymmärrystä muita ihmisiä kohtaan sinulle!Lomalla ei oikein unirytmi ole pysynyt, joten siinä aamuyön tunteina päätin huvikseni vilaista mitä tälläkin jumalan hyläämällä foorumilla huudellaan.
Oikeasti vakavasti, hereillä ollessa, kuuluuhan nuo äänet, mutta kertaakaan en ole niihin herännyt.
- Anonyymi
Ja mitä muiden ymmärtämiseen tulee, niin koitetaan vähän ymmärtää niitä ajelijoitakin. Onhan tollanen kylillä autolla yöllä kohkaaminen aina parempi kuin, että menevät sitten jonkun kämppään vetämään suonen sisäsiä. Ethän kuvitellut, että kieltäminen poistaa kaikki halut ja ihmisestä tulee heti mallikansalainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021589
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1251414En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821240- 621133
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101018Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111979Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall210784Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57753- 119703
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20698