Missä te olette kaikki tämän palstan lihavien arvostelijat, kun teitä ei tapaa kuin täällä virtuaalimaailmassa? Ette ole koskaan tulleet minulle päätänne aukomaan ja neuvomaan, kun ollaan yleisillä paikoilla. Taidatte olla suuria luusereitä, joiden rohkeus riittää vain tällaisilla palstoilla pelleilemiseen. Onko teillä oikeasti elämää keskustelupalstojen ulkopuolella, kun tuntuu, että vain roikutte täällä purkamassa pahaa oloanne lihaviin. Minä en teidän jutuista paljon päätäni vaivaa! Olen koulutettu, huumorintajuinen ihminen, jolla on tuttuja ja ystäviä niin lihavia kuin laihojakin. Ja yleensä puhumme muista asioista kuin kuka on lihonnut tai laihtunut tai sitten puhumme asioista huumorilla. Hyvä elämä ei ole kiloista kiinni. Suvaitsevaisuutta ihmiset! Ja älkää toki olko pelkureita, jos jossain tavataan, niin tulkaa toki v*****lemaan päin naamaa. Kyllä siinä teidänkin heikot kohtanne tulevat esille (esim. hörökorvat, kalju, ruma pärstä, pesemättömyys ym. ym.) Täältä pesee samalla mitalla takaisin! Hymyillään, kun tavataan tai irvistellään, jos se käy luontevammin.
Teille luusereille
jotka lihavia aina haukkuvat
121324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jne ei oikein voi mitään ainakaan jos ei voi maksaa hirveitä summia. Lihavuudelle voi, sama se mistä syystä on lihava, kunhan hoitaa asiat kuntoon ja laihtuu. En ymmärrä miksi joku oikeasti haluasisi olla lihava. Ei vittuilua, en vaan ymmärrä, entisenä pullana ihmettelen.
Jos siltä tuntuu, niin älä yritä ymmärtää miksi joku haluaisi olla lihava. Käännä asia toisin päin. Vaikket itse asiaa ymmärrä, niin joku voi viihtyä myös lihavana ja yritä sitten ymmärtää ja hyväksyä se. Loppujen lopuksi aika helppoa.
Tähän on kenenkään turha alkaa komentoimaan, että hyväksytään sitten murhaajat ja raiskaajat ja muut epäsosiaaliset taipumukset myös. Nimittäin lihavuus ja rikollisuus tai toisen vahingoittaminen ovat aivan ERI asioita! Jotkut niitä vain sekoittavat keskenään...
olla kaiketi siivottomuus, sairastelu, elämänlaatua heikentävät(joillekin parantavat ??) asiat. Sori , tähän ei ymmärrystä riitä. Tai kai sitten todella lihavanakin voi voida hyvin, harrastaa erilaisia asioita ja tuntei itsensä kauniiksi. Omalla kohdalla se ei mennyt kyllä yhtään niin.
En lähtisi näitäkää asioita rinnastamaan lihavuuteen. Siivottomuus? Aiheuttavatko lihavat sinussa saman tunnereaktion kuin esim. siivoton kämppä? Tämä on asia joka riippuu katsojasta. Esimerkiksi minulle lihavuus näyttäytyy kovasti söpönä asiana. Varmasti itsensä voi tuntea kauniiksi, lihavanakin, erityisesti jos joku toinen antaa siihen aihetta. Sairaudet ja lihavuus voivat liittyä toisiinsa, mutta eivät ehdottomasti ja välttämättä.
Elämänlaatu on minusta sellainen juttu, ettei sitä voi toinen arvioida. Eikä liioin luoda varmoja normeja. Oletus siitä että kaikkien ihmisten elämänlaatu paranisi, jos he kykenisivät esim. harrastamaan vuorikiipeilyä tai juoksemaan maratonia, on minusta väärä. Lajien ei toki tarvitse olla näin ääriesimerkkejä. Minusta liikunnan ilot ovat ylimainostettuja, minua ei kiinnosta pätkääkään, jos olen vaikkapa joukkueessa, joka voittaa jonkun pallopelin. Enkä tiedä mitä riemuitsemisen aihetta olisi voittaa vaikkapa moukarinheitossa. "Jee, sainpas tämmöisen lämiskän kaulaan ja nyt yleisö jopa katsoo minua..." Kiinnostavuus on samaa tasoa, kuin seurata pyykin liikkeitä pesukoneen luukun ikkunasta.
Ehkä tuossa edellä siivottomuudella tarkoittettiin likaisia vaatteita ja suttuista ulkonäköä. Sen voi minäkin sanoa että lihava, epäsiisteissä vaatteissa ja suttuisella ulkonäöllä varustettu kiinnittää sen verran negatiivisia tuntueita että en kyseistä ihmistä ylistämään ala. Ja vaikka olisi laihempikin niin en kehuisi.
Kunnolliset vaatteet ovat paremman näköisiä hoikan päällä, se on selvä, mutta voisi lihavakin yrittää pukeutua siististi (ei liian pieniin vaatteisiin ettei pursu mutta kyllä teltatkin ovat onnettoman näköisiä).
Ja hiukset siistinä kaikille eikä suttumeikkiä lihaville eikä laihoille naisille. Ja käykää ihmiset suihkussa, varsinkin lihavat jos hikoilette vähemmästäkin.
Mun mielestä kukin saa olla ihan mitä haluu!! Mulla on kaveri piirissä laihoja, tukevia, naisia ja miehiä jotka on muiden mielestä "eri laisia" eli tytöt tykkää tytöistä ja pojat pojista. Ei haittaa mua pätkääkään!!! Kukin on mikä on ja toivottavasti tyytyväinen itseensä!
Paljolti, miten suhtaudumme pullukkatyyppisiin naisihmisiin.
Kun äiti oli sellainen hyväntuulinen pullukka, sitä ei pahaksi
näe ympäristössäkään.
Päälle päin selvästi onnettoman/sairaannäköinen pullukka viestii
jonkinasteisesta ongelmapakkauksesta.
Nähään huomenna klo:08.00 Stockan kellon alla niin auon sulle päätäni niin hyvin ku osaan!
Anteeksi nyt vain, huomasin treffi-ilmoituksesi liian myöhään. En enää millään kerkiä kahdeksaksi Stokkan kellon alle. Älä kuitenkaan kuvittele, että olisit ensimmäinen, joka minua nimittelee lihavuuden takia. Olin koulussa jatkuvan nimittelyn kohteena ja se tuntuu edelleen pahalta. Et varmaan kykene ymmärtämään asiaa, sinulta taitaa puuttua kaikki empatian tunteet. Ja lisäksi tuo kysymys "haluatko myös nyrkistä", siihen voin vastata, että en halua nyrkistä. Sekin tekee kipeätä.
Yksi kysymys sinulle: onko kätesi joskus pitänyt hyvänä, silittänyt, hellinyt toista ihmistä? Jos on, niin kuinka sama käsi voi satuttaa? Minusta sama käsi, joka hellii, ei voi satuttaa.
Niin ehkäpä hän ei kykene olemaan empaattinen, ei kykene hellimään ja olemaan hyvä toiselle ihmiselle. Aika paha on sekin, jos ihmisen pitää vihoitella vieraille ihmisille. Ehkäpä se on hänen rumuutensa ja ongelmansa, jota hän ei tietenkään myönnä. Tottakai hän puolustautuu, samalla tavalla kuin ylipainoinen, jota haukutaan ja nimitellään.
Kaikilla meillä on ongelmamme. Yrittäkäämme elää sovussa ja sietää toisiamme ainakin, ellemme pysty pitämään ja välittämään.
niin että plääh
olet lihava? etkö voi tehdä asiallejotain? vai ethalua? vai? en halua todellakaan ilkkua! olen itsekkin vähän ylipainoinen ja aloitin tänään laihkarin :) saas nähä miten onnaa. minä itse pidän pyöreistä ennemmän kuin tikuista. :) mut se on mun mielipide jokainen on sitä mitä on. ja olen aina sanonut että jokainenhan itse omat läskis kantaa :)