Suomi surkea joulumaa

Anonyymi-ap

Keskieurooppalaiset tuttavamme kävivät hiljattain Suomessa. Heillä oli oletus, että koska Suomi on virallinen Joulupukin kotimaa se näkyy täällä.

Kävimme muutamalla paikkakunnalla ns. "joulutorilla". Hävetti yrittää keksiä selityksiä miksi mistään ei saa gluhweinia. Lopulta sanoin, että meidän kaikkitietävät virkamiehet tietävät, että kansalaiset eivät tarvitse alkoholijuomia joulutorilla.
Heille riittää lapaset ja villasukat.

Jos on käynyt eurooppalaisilla joulumarkkinoilla tietää mihin Suomen surkeita joulutoreja voi verrata. Tallinnassakin on hyvä meininki vaikka tori ei kovin suuri olekaan. Täällä torit ovat auki päivällä muutaman tunnin ja kun ihmisillä olisi aikaa käydä siellä vähäiset myyntikopit ovat jo kiinni.

2

1268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mee hakeen joulusi alkosta. Pullollinen joulua kitusiin, niin kylä rupee Jeesus-lapsi pyörimään seimessä niin että paimenilla silmät selässä.

    • Anonyymi

      Kun lapsenlapsi Veera alkaa puhumaan mummu on vaarallinen,kun pappa käsiksi käy ei ole joulua enää.
      Pihtipudas Pyhäjärvi Pyhäsalmi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe