Rode Multigrade jäätyy aika pienelläkin pakkasella

Anonyymi-ap

Koska ko. voidetta niin paljon kehutaan en malta olla kysymättä miten on mahdollista että Rode MG (joka ei siis ole 0-2 eikä edes 0- -2 vaan -3 - -5 Suomessa) joka on selvä pakkaskelin voide tuppaa jäätymään vaikka kuin ohuin kerroksin laittaa ja tasoittaa korkilla. Vanha perus Sininen lienee ratkaisu, ainakin pari kerrosta päälle koska pitävä voide tuo MG on.

Olen varmasti väärässä ja tuskin osaan hiihtääkään mutta onhan se outoa jos olen ainoa jolla on mainittu kokemus. Sattuiko susipurkki?

5

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin on sitä swixin v05 saatu myös jäätymään. Jäätymiseen vaikuttaa voiteen määrä, keli, matka, säilytys ja käyttö. Raudoittaminen on esim hyvä tapa poistaa kuplat voiteesta jne.

      Mainitsemasi tuote oli erittäin suosittu kauan sitten. Suosion syy oli pito, saattoi myös olla että kilpalatujen profiiliikin tätä vaati. Multigraden luisto ominaisuuksia ei kukaan kehunut.

      Laitat todennäköisesti liikaa voidetta, tai suksi liian löysä - aiheuttaa laskuissa kitkaa, muodostuu liikaa vettä ja voide on jäässä pahimmillaan seuraavassa nousussa.

    • Anonyymi

      Kaikki voiteet jäätyy, jopa voideeton pohja jäätyy, etenkin karhennusalueelta. Tai kisasuksessa grippialueelta.

      • Anonyymi

        Näinhän se (epä)sopivissa olosuhteissa on (tosin kuivalla kelillä ei pitäisi jäätyä pakkasvoide). Tuntui vaan oudolta että monet väittävät hiihtävänsä kaikki pakkaskelit Rode MG joka kuitenkin jäätyy muutaman asteen pakkasella vaikka pikkumäkiä olisikin vettä pohjan alle tuottamassa.

        Syy lienee se että suurempien asutuskeskuksien lähellä latu on kosteampi ja tästä syystä kaikki voitelu hiukan työläämpää ja mm. jäätymishaastetta aiheuttavaa. Pikkupakkanen Kainuussa ja Espoossa on voitelun kannalta ihan eri asia.

        Siirryn takaisin "Siniseen Rexiin", varmaan Vauhdin Porkkana tai Swixin -1 - -7 myös
        hyviä vaihtoehtoja?


    • Anonyymi

      Startin ja vauhdin tervavoiteillakin pärjää, eikä ole hinnalla pilattu.

      Eikä tarvi wunderbaumia ostaa autoon.

    • Anonyymi

      Kokeile Superia. Blue super taitaa olla nykyään nimeltään.
      Multigrade blue on sit kylmemmille keleille, kuin multigade violet.
      Weiss on myös hyvä.
      Pinnotukseen voit käyttää greeniä, muuhun sitä ei oikein kannata käyttää.

      Sopivat kelit noille kaikille on vähän sinnepäin. Ihan pieleen noilla harvoin menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5360
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1122
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      102
      875
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      801
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      783
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      757
    7. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      753
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      734
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      719
    10. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      46
      718
    Aihe