Rode Multigrade jäätyy aika pienelläkin pakkasella

Anonyymi-ap

Koska ko. voidetta niin paljon kehutaan en malta olla kysymättä miten on mahdollista että Rode MG (joka ei siis ole 0-2 eikä edes 0- -2 vaan -3 - -5 Suomessa) joka on selvä pakkaskelin voide tuppaa jäätymään vaikka kuin ohuin kerroksin laittaa ja tasoittaa korkilla. Vanha perus Sininen lienee ratkaisu, ainakin pari kerrosta päälle koska pitävä voide tuo MG on.

Olen varmasti väärässä ja tuskin osaan hiihtääkään mutta onhan se outoa jos olen ainoa jolla on mainittu kokemus. Sattuiko susipurkki?

5

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin on sitä swixin v05 saatu myös jäätymään. Jäätymiseen vaikuttaa voiteen määrä, keli, matka, säilytys ja käyttö. Raudoittaminen on esim hyvä tapa poistaa kuplat voiteesta jne.

      Mainitsemasi tuote oli erittäin suosittu kauan sitten. Suosion syy oli pito, saattoi myös olla että kilpalatujen profiiliikin tätä vaati. Multigraden luisto ominaisuuksia ei kukaan kehunut.

      Laitat todennäköisesti liikaa voidetta, tai suksi liian löysä - aiheuttaa laskuissa kitkaa, muodostuu liikaa vettä ja voide on jäässä pahimmillaan seuraavassa nousussa.

    • Anonyymi

      Kaikki voiteet jäätyy, jopa voideeton pohja jäätyy, etenkin karhennusalueelta. Tai kisasuksessa grippialueelta.

      • Anonyymi

        Näinhän se (epä)sopivissa olosuhteissa on (tosin kuivalla kelillä ei pitäisi jäätyä pakkasvoide). Tuntui vaan oudolta että monet väittävät hiihtävänsä kaikki pakkaskelit Rode MG joka kuitenkin jäätyy muutaman asteen pakkasella vaikka pikkumäkiä olisikin vettä pohjan alle tuottamassa.

        Syy lienee se että suurempien asutuskeskuksien lähellä latu on kosteampi ja tästä syystä kaikki voitelu hiukan työläämpää ja mm. jäätymishaastetta aiheuttavaa. Pikkupakkanen Kainuussa ja Espoossa on voitelun kannalta ihan eri asia.

        Siirryn takaisin "Siniseen Rexiin", varmaan Vauhdin Porkkana tai Swixin -1 - -7 myös
        hyviä vaihtoehtoja?


    • Anonyymi

      Startin ja vauhdin tervavoiteillakin pärjää, eikä ole hinnalla pilattu.

      Eikä tarvi wunderbaumia ostaa autoon.

    • Anonyymi

      Kokeile Superia. Blue super taitaa olla nykyään nimeltään.
      Multigrade blue on sit kylmemmille keleille, kuin multigade violet.
      Weiss on myös hyvä.
      Pinnotukseen voit käyttää greeniä, muuhun sitä ei oikein kannata käyttää.

      Sopivat kelit noille kaikille on vähän sinnepäin. Ihan pieleen noilla harvoin menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      113
      9521
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      93
      9136
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      19
      7872
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6254
    5. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      5669
    6. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5398
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      8
      4478
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4355
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4263
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4193
    Aihe