Koska ko. voidetta niin paljon kehutaan en malta olla kysymättä miten on mahdollista että Rode MG (joka ei siis ole 0-2 eikä edes 0- -2 vaan -3 - -5 Suomessa) joka on selvä pakkaskelin voide tuppaa jäätymään vaikka kuin ohuin kerroksin laittaa ja tasoittaa korkilla. Vanha perus Sininen lienee ratkaisu, ainakin pari kerrosta päälle koska pitävä voide tuo MG on.
Olen varmasti väärässä ja tuskin osaan hiihtääkään mutta onhan se outoa jos olen ainoa jolla on mainittu kokemus. Sattuiko susipurkki?
Rode Multigrade jäätyy aika pienelläkin pakkasella
5
452
Vastaukset
- Anonyymi
Niin on sitä swixin v05 saatu myös jäätymään. Jäätymiseen vaikuttaa voiteen määrä, keli, matka, säilytys ja käyttö. Raudoittaminen on esim hyvä tapa poistaa kuplat voiteesta jne.
Mainitsemasi tuote oli erittäin suosittu kauan sitten. Suosion syy oli pito, saattoi myös olla että kilpalatujen profiiliikin tätä vaati. Multigraden luisto ominaisuuksia ei kukaan kehunut.
Laitat todennäköisesti liikaa voidetta, tai suksi liian löysä - aiheuttaa laskuissa kitkaa, muodostuu liikaa vettä ja voide on jäässä pahimmillaan seuraavassa nousussa. - Anonyymi
Kaikki voiteet jäätyy, jopa voideeton pohja jäätyy, etenkin karhennusalueelta. Tai kisasuksessa grippialueelta.
- Anonyymi
Näinhän se (epä)sopivissa olosuhteissa on (tosin kuivalla kelillä ei pitäisi jäätyä pakkasvoide). Tuntui vaan oudolta että monet väittävät hiihtävänsä kaikki pakkaskelit Rode MG joka kuitenkin jäätyy muutaman asteen pakkasella vaikka pikkumäkiä olisikin vettä pohjan alle tuottamassa.
Syy lienee se että suurempien asutuskeskuksien lähellä latu on kosteampi ja tästä syystä kaikki voitelu hiukan työläämpää ja mm. jäätymishaastetta aiheuttavaa. Pikkupakkanen Kainuussa ja Espoossa on voitelun kannalta ihan eri asia.
Siirryn takaisin "Siniseen Rexiin", varmaan Vauhdin Porkkana tai Swixin -1 - -7 myös
hyviä vaihtoehtoja?
- Anonyymi
Startin ja vauhdin tervavoiteillakin pärjää, eikä ole hinnalla pilattu.
Eikä tarvi wunderbaumia ostaa autoon. - Anonyymi
Kokeile Superia. Blue super taitaa olla nykyään nimeltään.
Multigrade blue on sit kylmemmille keleille, kuin multigade violet.
Weiss on myös hyvä.
Pinnotukseen voit käyttää greeniä, muuhun sitä ei oikein kannata käyttää.
Sopivat kelit noille kaikille on vähän sinnepäin. Ihan pieleen noilla harvoin menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24817375Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17912350Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556111MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214945Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694945Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264052Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja223603NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun393135Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1443111