Rode Multigrade jäätyy aika pienelläkin pakkasella

Anonyymi-ap

Koska ko. voidetta niin paljon kehutaan en malta olla kysymättä miten on mahdollista että Rode MG (joka ei siis ole 0-2 eikä edes 0- -2 vaan -3 - -5 Suomessa) joka on selvä pakkaskelin voide tuppaa jäätymään vaikka kuin ohuin kerroksin laittaa ja tasoittaa korkilla. Vanha perus Sininen lienee ratkaisu, ainakin pari kerrosta päälle koska pitävä voide tuo MG on.

Olen varmasti väärässä ja tuskin osaan hiihtääkään mutta onhan se outoa jos olen ainoa jolla on mainittu kokemus. Sattuiko susipurkki?

5

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin on sitä swixin v05 saatu myös jäätymään. Jäätymiseen vaikuttaa voiteen määrä, keli, matka, säilytys ja käyttö. Raudoittaminen on esim hyvä tapa poistaa kuplat voiteesta jne.

      Mainitsemasi tuote oli erittäin suosittu kauan sitten. Suosion syy oli pito, saattoi myös olla että kilpalatujen profiiliikin tätä vaati. Multigraden luisto ominaisuuksia ei kukaan kehunut.

      Laitat todennäköisesti liikaa voidetta, tai suksi liian löysä - aiheuttaa laskuissa kitkaa, muodostuu liikaa vettä ja voide on jäässä pahimmillaan seuraavassa nousussa.

    • Anonyymi

      Kaikki voiteet jäätyy, jopa voideeton pohja jäätyy, etenkin karhennusalueelta. Tai kisasuksessa grippialueelta.

      • Anonyymi

        Näinhän se (epä)sopivissa olosuhteissa on (tosin kuivalla kelillä ei pitäisi jäätyä pakkasvoide). Tuntui vaan oudolta että monet väittävät hiihtävänsä kaikki pakkaskelit Rode MG joka kuitenkin jäätyy muutaman asteen pakkasella vaikka pikkumäkiä olisikin vettä pohjan alle tuottamassa.

        Syy lienee se että suurempien asutuskeskuksien lähellä latu on kosteampi ja tästä syystä kaikki voitelu hiukan työläämpää ja mm. jäätymishaastetta aiheuttavaa. Pikkupakkanen Kainuussa ja Espoossa on voitelun kannalta ihan eri asia.

        Siirryn takaisin "Siniseen Rexiin", varmaan Vauhdin Porkkana tai Swixin -1 - -7 myös
        hyviä vaihtoehtoja?


    • Anonyymi

      Startin ja vauhdin tervavoiteillakin pärjää, eikä ole hinnalla pilattu.

      Eikä tarvi wunderbaumia ostaa autoon.

    • Anonyymi

      Kokeile Superia. Blue super taitaa olla nykyään nimeltään.
      Multigrade blue on sit kylmemmille keleille, kuin multigade violet.
      Weiss on myös hyvä.
      Pinnotukseen voit käyttää greeniä, muuhun sitä ei oikein kannata käyttää.

      Sopivat kelit noille kaikille on vähän sinnepäin. Ihan pieleen noilla harvoin menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      237
      6630
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4686
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe