IT-TYÖLÄISET YHTYKÄÄ!

Hei kaikki it-työn raatajat.

Tulkaa kimppaan. Koulutamme itsemme paperimiehiksi ja tarjoudumme paperitehtaille töihin 21 eur/tunti (1 eur alle nykyinen paperimiehen liksa). Lisäksi olemme liittymättä liittoon, sitä työnantaja arvostaa.

Monitorien tuijottaminen on meille tuttua ja tuo 21 euroa / tunti nostaisi ainakin minun elintasoani huomattavasti.
2768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Paperialalle ei voi kouluttautua vapaasti (toisin kuin IT-alalle). Tehtaat kouluttuvat itse, ja ammattiliitot valvovat ettei ylitarjontaa työvoimasta juurikaan pääse syntymään.

Mutta ei siellä ole työpaikkojakaan kohta. Palkat on vedätetty niin ylös, että kohta kaikki on automatisoitu. Paperimiehet syövät itse omat työpaikkansa.

Äänestä

Kaikkien ammattiliittojen olisi kiireesti hakeuduttava tiiviiseen yhteistyöhön Suomessa ja myös koko Euroopassa ( EU ei kyllä aja kansalaisten etuja )
Myös pienyrittäjien ja kansallisten yritysten tulevaisuus on pelinappulana todellisten maailmaa tällä hetkellä johtavien ahneiden pirujen pelissä, jossa vähät välitetään koko maailman tulevaisuudesta pitemmällä tähtäimellä.

Työt kilpailutetaan maihin, jossa työntekijöillä ei ole mitään oikeuksia, ammattiliitot ovat kokonaan laittomia tai ovat työantajan organisoimia ( vrt. N-liitto tai N-saksa ) esim Kiina.
Teetetään ylipitkiä päiviä, ylitöistä ei voi kieltäytyä, ja kun väkisin jossain vaiheeessa sairastut, saat välittömästi potkut ja uusi orja otetaan tilalle.

Työnantajat voivat tehdä mitä haluavat niillä aloilla joilla järjestäytymisaste on alhainen tai käyttää hajoita ja hallitse menetelmää, jos ei tajuta yhteistyön ja solidaarisuuden merkitystä.
Pelon ilmapiiri on 90-luvun alun lamasta asti vallinnut työmarkkinoilla ja aiheuttaa turhaan jo kansantaudiksi luokiteltavia terveysongelmia ja aivan turhaan täällä on näin paljon työttömiä .
YT-neuvottelut ovat myös yritysten tapa siirtää koulutuskustannuksia yhteiskunnan maksettavaksi.
Jenkkilässä ehkä homma toimii niin , että puristetaan muutamassa vuodessa mehut ja otetaan sitten uusi hölmö tilalle.
Oltaisiinko täällä viisaampia??

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


paperimiehet pois kirjoitti:

Hei kaikki it-työn raatajat.

Tulkaa kimppaan. Koulutamme itsemme paperimiehiksi ja tarjoudumme paperitehtaille töihin 21 eur/tunti (1 eur alle nykyinen paperimiehen liksa). Lisäksi olemme liittymättä liittoon, sitä työnantaja arvostaa.

Monitorien tuijottaminen on meille tuttua ja tuo 21 euroa / tunti nostaisi ainakin minun elintasoani huomattavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu