Esko Eelan hyvä yleisönosastokirjoitus Satakunnan Kansassa tänään

Anonyymi-ap

Kiitoksia Esko!
Tätä olenkin ihmetellyt, että meille selitetään energiakriisin syyksi ”Putinin brutaalia hyökkäystä Ukrainaan” tai ”pandemiaa”, mutta missään ei kerrota, että punavihreä politiikka Saksassa sulki ydinvoimalat ja saksalaiset naiiveina viherpiiperryskiimassaan astuivat Putinin ansaan ja sitouttivat itsensä, mutta myös koko Euroopan Nordstream-kaasuputkihankkeillaan.
Hyökkäyssodan pakotteet johtivat lopullisesti kaasuhanojen sulkemiseen tilanteessa jossa saksalainen vihreä typerä energiapolitiikka oli jo johtanut ydinvoimaloiden sulkemiseen!
Saksalaiset joutuvat nyt hankkimaan kaasunsa kalliimmalla jopa Ameriikasta asti ja se maksaa hunajata!
Kun lisäksi energiahinnoittelu on tehty näppärästi energiatuottajien ehdoilla sellaiseksi, että kaikkien energiamuotojen hinta seuraa kalleimman energia hintaa!

Jo ennen Ukrainan sotaa on punavihersokea energiapolitiikka ajanut Euroopan energiakriisiin!

Tässäkin…
https://youtu.be/quhNej6IPpY
Selvää tekstiä, mutta kun ei mene perille ja kun oma etu on kaikista tärkeintä!!!

7

1960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putinin sota on hyvä sumuverho punaisille ja vihreille sekä kepuleille !
      Sen taakse voi mennä piiloon omilta pöljäilyiltään.

      Kansa ei huomaa mitään eikä muista mitään enää vaaleissa.

    • Anonyymi

      Sähkön hinnan suurista korotuksista oli sovittu jo vuosi sitten syksyllä -21. Puuttini hyökkäsi Ukrainaan vasta 24.2.-22.
      Kaikki on EU:n järjestämää sotkua. Kansalaisia kusetetaan ja lujaa.

    • Anonyymi

      Ensin kansa ohjataan kuin karja käyttämään sähköä, sähköä, sähköä, sähköautoja, … sitten…
      Hokkuspokkus …sähkön hinta nostetaan pilviin…
      Ja taas kansaa kusetettiin.

    • Anonyymi

      Kiitos Eskolle täältä Köyliöstäkin.

    • Anonyymi

      Putinia on nyt helppo syyttää kaikesta ja sen varjolla tehdä bisnestä. Energiakriisi ja sähkönhinta on verrattavissa pyramidihuijaukseen. Yksinkertaiset kansanedustajat ovat jo aikoja sitten pudonneet asiasta ulos, eivät ymmärrä mitä pitäisi tehdä, kun ei asiaa ole kirjoitettu hallitusohjelmaan. Kapitalistit käyttävät energiakriisiä hävyttömästi hyväkseen, heillä kun ei ole moraalia eikä omaatuntoa.

    • Anonyymi

      Venäjän vastaiset talouspakotteet esti venäläisen kaasun ostamisen Saksaan / kun ukrainalaiset räjäytti kaasuputket Yhdysvaltojen määräyksestä ( kun Yhdysvaltojen presidentti sanoi julkisesti että estän venäläisen kaasun myymisen Eurooppaan ) kun halusi että Yhdysvallat myy kaasua Euroopan maille. Ensinnäkin Venäjän vastaiset talouspakotteet aiheutti aivan valtavan hintojen nousun joka laskee eniten pienituloisten toimeentuloa. Venäjän vastaisten talouspakotteiden määrääminen oli Euroopan Unionilta suurin virhe mitä voi tehdä. Suomi Venäjän naapurimaana ei olisi koskaan saannut määrätä Venäjän vastaisia talouspakotteita sillä yrityksemme tarvitsee Venäjältä saatavia luonnonvaroja sillä ilman Venäjän myymiä luonnonvaroja työllisyysastetta ei saada nostettua tarpeeksi korkeaksi jotta valtion / kuntien menoja ei tarvitse leikata miljardeilla euroilla ( tuleva hallitus ajaa alas sairaanhoidon kun sairaanhoidosta pitää leikata miljardeja euroja ). Jos saisimme työllisyysastetta nostettua korkeammaksi niin silloin valtio / kunnat saisi enemmän verotuloja jolloin saataisiin lisää rahaa sairaanhoitoon. Ollaan menossa sairaanhoidossa amerikan malliin että on oltava terveysvakuutus. Jos ei ole terveysvakuutusta niin sairastuessa omakotitalo menee myyntiin kun joutuu maksamaan sairaanhoidon maksuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2339
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1920
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      33
      1567
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      111
      1528
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1181
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      891
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe