Esko Eelan hyvä yleisönosastokirjoitus Satakunnan Kansassa tänään

Anonyymi-ap

Kiitoksia Esko!
Tätä olenkin ihmetellyt, että meille selitetään energiakriisin syyksi ”Putinin brutaalia hyökkäystä Ukrainaan” tai ”pandemiaa”, mutta missään ei kerrota, että punavihreä politiikka Saksassa sulki ydinvoimalat ja saksalaiset naiiveina viherpiiperryskiimassaan astuivat Putinin ansaan ja sitouttivat itsensä, mutta myös koko Euroopan Nordstream-kaasuputkihankkeillaan.
Hyökkäyssodan pakotteet johtivat lopullisesti kaasuhanojen sulkemiseen tilanteessa jossa saksalainen vihreä typerä energiapolitiikka oli jo johtanut ydinvoimaloiden sulkemiseen!
Saksalaiset joutuvat nyt hankkimaan kaasunsa kalliimmalla jopa Ameriikasta asti ja se maksaa hunajata!
Kun lisäksi energiahinnoittelu on tehty näppärästi energiatuottajien ehdoilla sellaiseksi, että kaikkien energiamuotojen hinta seuraa kalleimman energia hintaa!

Jo ennen Ukrainan sotaa on punavihersokea energiapolitiikka ajanut Euroopan energiakriisiin!

Tässäkin…
https://youtu.be/quhNej6IPpY
Selvää tekstiä, mutta kun ei mene perille ja kun oma etu on kaikista tärkeintä!!!

7

1920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putinin sota on hyvä sumuverho punaisille ja vihreille sekä kepuleille !
      Sen taakse voi mennä piiloon omilta pöljäilyiltään.

      Kansa ei huomaa mitään eikä muista mitään enää vaaleissa.

    • Anonyymi

      Sähkön hinnan suurista korotuksista oli sovittu jo vuosi sitten syksyllä -21. Puuttini hyökkäsi Ukrainaan vasta 24.2.-22.
      Kaikki on EU:n järjestämää sotkua. Kansalaisia kusetetaan ja lujaa.

    • Anonyymi

      Ensin kansa ohjataan kuin karja käyttämään sähköä, sähköä, sähköä, sähköautoja, … sitten…
      Hokkuspokkus …sähkön hinta nostetaan pilviin…
      Ja taas kansaa kusetettiin.

    • Anonyymi

      Kiitos Eskolle täältä Köyliöstäkin.

    • Anonyymi

      Putinia on nyt helppo syyttää kaikesta ja sen varjolla tehdä bisnestä. Energiakriisi ja sähkönhinta on verrattavissa pyramidihuijaukseen. Yksinkertaiset kansanedustajat ovat jo aikoja sitten pudonneet asiasta ulos, eivät ymmärrä mitä pitäisi tehdä, kun ei asiaa ole kirjoitettu hallitusohjelmaan. Kapitalistit käyttävät energiakriisiä hävyttömästi hyväkseen, heillä kun ei ole moraalia eikä omaatuntoa.

    • Anonyymi

      Venäjän vastaiset talouspakotteet esti venäläisen kaasun ostamisen Saksaan / kun ukrainalaiset räjäytti kaasuputket Yhdysvaltojen määräyksestä ( kun Yhdysvaltojen presidentti sanoi julkisesti että estän venäläisen kaasun myymisen Eurooppaan ) kun halusi että Yhdysvallat myy kaasua Euroopan maille. Ensinnäkin Venäjän vastaiset talouspakotteet aiheutti aivan valtavan hintojen nousun joka laskee eniten pienituloisten toimeentuloa. Venäjän vastaisten talouspakotteiden määrääminen oli Euroopan Unionilta suurin virhe mitä voi tehdä. Suomi Venäjän naapurimaana ei olisi koskaan saannut määrätä Venäjän vastaisia talouspakotteita sillä yrityksemme tarvitsee Venäjältä saatavia luonnonvaroja sillä ilman Venäjän myymiä luonnonvaroja työllisyysastetta ei saada nostettua tarpeeksi korkeaksi jotta valtion / kuntien menoja ei tarvitse leikata miljardeilla euroilla ( tuleva hallitus ajaa alas sairaanhoidon kun sairaanhoidosta pitää leikata miljardeja euroja ). Jos saisimme työllisyysastetta nostettua korkeammaksi niin silloin valtio / kunnat saisi enemmän verotuloja jolloin saataisiin lisää rahaa sairaanhoitoon. Ollaan menossa sairaanhoidossa amerikan malliin että on oltava terveysvakuutus. Jos ei ole terveysvakuutusta niin sairastuessa omakotitalo menee myyntiin kun joutuu maksamaan sairaanhoidon maksuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      51
      3383
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      52
      3066
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      135
      1379
    Aihe