Mua on kiusattu koulussa ala-asteen viimeinen luokka ja yläaste. Lukiossa olin niin ahdistunut, että ei hyväksytty porukoihin. Minulla alkoi masennusoireet kahdeksannella luokalla ja nyt olen parikymppinen. Minulla on todettu masennus, mutta olen parantumassa.
Tosiaan olen menossa jossain vaiheessa (kun olen valmis käsittelemään asioita, mielenterveysongelmista paraneminen on hidasta) terapiaan käsittelemään kokemuksiani. Mä en usko siihen, että täytyisi antaa anteeksi. Olen silloin liian kiltti. Jos jotkut ansaitsevat ikäviä asioita elämäänsä niin taidan kyllä tietää keitä he ovat. Mielelläni hienovaraisesti edesautan tässä. Minun pitäisi opetella pitämään puoleni, ei se ole ilkeyttä. Myöskään minun ei tarvitse ajatella huono-osaisia. Nykyään elämä hymyilee (vaikka huonoja päivinä aina on), minulla on parisuhde. Rakkaus ei ole parantanut minua, mutta poikaystävä on auttanut myös toisella sairaalakäynnillä. Olen tosiaan ollut nyt kaksi kertaa sairaalassa lääkkeiden yliannostuksen takia ja olen kärsinyt esimerkiksi psykoottisista oireista, sosiaalisesta jännityksestä, jatkuvista ahdistuskohtauksista ja vakavasta masennuksesta. Mä en koskaan anna anteeksi tai hyväksy tekoa. En koe olevani katkeroitunut ja olen ihmisille ystävällinen päälle päin, mutta en enää anna ihmisten kävellä päälle. Kasvavalle ja identiteettiänsä etsivälle vertaisten tuki on välttämämätöntä. En halua enää kerjätä sääliä kiusaajiltani. Jos he sanallisesti haluavat minua höykyttää niin minä olen kuullut jo mielestäni aika paljon, käytännössä kaikki mahdolliset ilkeydet. Mä nykyään välitän itsestäni ja haluan, että mua ei enää kohdella väärin.
Tuotantoeläin
3
438
Vastaukset 3
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen. Hyvä kuulla, että olet hakeutumassa myös terapiaan.
On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä ja keskustella omista ajatuksista joko ammattilaisen tai vertaisten kanssa. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ tai kiusatuille suunnatusta tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/tukea-entisille-ja-nykyisille-koulukiusatuille/tukisuhteet/
Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176758116
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Aloittajalla! Minua myös kiusattiin aikanaan koulussa, niin ala-asteella kuin myös ylä-asteella.
Otin kiusaamisen silleen että en välittänyt. Kyllähän se mielessä välillä kävi eikä tuntunut mukavalle..mutta tiedätkö mitä?
Meistä kiusatuista tulee loppujen lopuksi lujia selviytyjiä. Olemme sirpaleista tehty ja olemme kuin jäätynyt ahtojää, sen läpi ei mene mikään murtaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2111614
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka183822- 51770
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm56765Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s36724Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät388709Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k50552- 18535
- 30531
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19526