Mikä tai mitä joulu oikein on?

Anonyymi-ap

Minulle on jäänyt epäselväksi, että mikä tämä loppuvuoden vouhotuksen kohde ja kohtuuttoman stressaamisen arvoinen asia on. En siis ymmärrä sitä, että mikä juttu se joulu oikein on. Voisiko joku kertoa, mikä tai mitä joulu on? Onkohan kukaan koskaan tutkinut, kuinka paljon/vähän keskimääräinen joulunviettäjä joulusta saa plussaa, ja toisaalta menettää resurssejaan panostaessaan yllättävän paljon vain yhden juhlapyhän takia? Hirveästi silminnähden stressaantuneita ihmisiä liikkeellä, kun on muka joku pakko rakentaa "unelmien joulu". Vaikea kuvitella, että tällaisilla henkilöillä on lopulta esim. 24.12. käsissään niin iso "karkki", että kokonaisuus jäisi plussan puolelle. Minkä tai mitä me joulua viettämättömät menetämme? Ainakin säästymme tosi paljolta, mutta menetämmekö myös jotain, ja jos niin mitä, ihan konkretian tasolla? Toivon, että kaikilla olisi tasapainoinen ja omassa elämäntilanteessaan mahdollisimman hyvinvoiva loppuvuosi! Nimimerkki -Joulusta vapaa-

5

355

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joulu pitäis lailla kieltää. Tää hirveä mainonta tv/radio.ihmisiltä ei puutu mitään. Kellä on ylimäärästä rahaa laittaa turhuuksiin. Hyvä, kun saa laskut maksettua. Ruoka maksaa nyt tosi paljon.

    • Anonyymi

      juo kunnon känni,lepäile, nauti siitä vähästäkin ruuasta ja ole hetki hiljaa itsesi kanssa.

    • Anonyymi

      Mulle riittää joulukirkko. En ota stressiä. Joulun lasta ja kaikkia lapsia on hyvä kuunnella herkällä korvalla ja sydämellä.

    • Anonyymi

      Olet kai itse ollut joskus lapsi? Lapsuus koti Joulua vietetty? Vai kulutko kysyjänä joku uskonto kunta, Jossa ei joulua vietetty?Tarkemman tiedon Joulu, saat kun laitat selaimesi aiheesta haun. Minulle joulu on käyminen haudoilla. Autottomana kävin 23.12.22. aamulla.Aikaisin kun kuski meni töihin sen jälkeen.Muutenkin hänellä kiire lähtee lomalle ulkomaat aika jana 25.12-6.1.23.Ulkomaat. Ne lähtee joilla rahaa .Irti joulun hössä ja kaupallisuus.Monille joulu on yksin koti ja autuas tunne.Monille joulu on yksin painajainen ja sattu. Jokainen kuitenkin itse pätää minkä laisen vikonlopun 3 päivää rakentaa mielele ja itsellen asui yksin tai kasin tai viettä lapsi perhe joulua.Itä Helsinki yksin ilman tressiä paineita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      450
      1995
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      154
      1291
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      94
      1183
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      72
      1166
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1147
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      183
      1059
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      793
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      54
      729
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      711
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      674
    Aihe