Ravintoloitsija kuppasi sporttibaarin kassasta kymmeniä tuhansia euroja

Anonyymi-ap

Sarakunnan Kansan 22.12. uutisen mukaan "Wanhan Koneran ravintoloitsija kuppasi sporttibaarin kassasta kymmeniä tuhansia euroja"

Tuomio säilyi hovioikeudessa, joka tuomitsi ravintolayrittäjän törkeästä velallisen epärehellisyydestä. Päivän keskustelunaihe voisi olla, että mistä näitä epärehellisiä yrittäjiä kumpuaa? Luuleeko joku, ettei rikoksesta jää kiinni? Ihan oikeasti: jos viet käteiskassasta kymmeniä tuhansia euroja, kuvitteleeko yksikään porilainen yrittäjä, etteikö siitä jää kiinni? Todella lyhytnäköistä toimintaa rikkoa lakia ja syyllistyä talousrikokseen.

Epärehelliset yrittäjät vievät rehellisten maineen. Laki määrittelee säännöt, joiden mukaan kaikkien kuuluu toimia. Ei viitsi pelata eri säännöillä. Se ei ole reilua rehellisiä ihmisiä kohtaan.

11

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalainen rehellisyys on myytti. Tilaisuus tekee varkaan ja valvonnan puute mahdollisuuksia. Ja rangaistukset on naurettavia jos joku edes tutkii ja jäät kiinni. En yhtään ihmettele että pääsylippuja myydään ohi kirjanpidon ja esim. pizzerioissa kassa on auki. Käytetyn tavaran kaupassa ei ole minkäänlaista moraalia samoin huutokaupassa. Ja porissa kun ollaan niin polkupyörä ei ole varkauksilta turvassa missään paitsi ehkä omassa asunnossa sisällä lukittuna ja peitettynä ehkä..

      • Anonyymi

        Osut valitettavasti totuuden ytimeen. Suomalaiset ovat olevinaan parempia kuin olemmekaan. Maailma rehellisin kansa. Jep, jep. Silti kansakuntamme on täynnä epärehellisiä ihmisiä.


    • Anonyymi

      Ei siellä kuppausta tarvittu.. veitsellä verta juoksutettiin....

      • Anonyymi

        No kyllähän puukollakin saa kupattua.


      • Anonyymi

        noniin apina siellä osaa kertoa miten asia oikeasti oli?


    • Anonyymi

      Wanha Konera ei ole ollut olemassa enää vuosiin.

      • Anonyymi

        Ei olekaan, koska yrittäjä kaatoi firman nostamalla firman kassasta laittomasti rahaa.


    • Anonyymi

      Joleee ja luodit vinkuu. Joka miehelle luotiliivit ja sitten Lissuun jatkoille....

    • Anonyymi

      Mä sain pimpukkaa siellä!

      • Anonyymi

        Kuka oli se onnekas nistiukko jota veivasit?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka oli se onnekas nistiukko jota veivasit?

        SubuRane tietty. No alkaa paikat olla jo löysät, kun kaikki sitä veivaa....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      104
      1761
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1561
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      142
      1494
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1430
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      78
      1371
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      119
      1229
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      274
      1131
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1021
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      995
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      38
      992
    Aihe