Petteri Taalas: Suomen ilmastokeskustelussa fanatismia

Anonyymi-ap

Pitkä juttu. Alla muutama lainaus.

https://www.lansivayla.fi/paikalliset/4802801

Petteri Taalas: Suomen ilmastokeskustelussa on fanatismin piirteitä – "Keski-Euroopassa on tahoja, jotka näkisivät pohjoisen metsät hiilinieluina, jotta saavat itse jatkaa fossiilisten käyttöä"

Maailman ilmatieteen järjestön WMO:n suomalainen pääsihteeri Petteri Taalas kritisoi varsin suorasanaisesti Suomessa käytävää ilmasto- ja metsäkeskustelua.

Juttu päättyy pohdintaan Suomen hiilineutraalisuustavoitteesta vuoteen 2035 mennessä:

Taalas peräänkuuluttaa keskustelua myös siitä, onko Suomen ilmastotavoite vuodelle 2035 realistinen. Se on tiukempi kuin kansainvälisen ilmastopaneeli IPCC: n ja EU:n asettama tavoite hiilineuraalisuudesta 2050.

– Onko Suomen tavoite realistinen, on toinen kysymys. Jotta maailman tiukimpaan ilmastotavoitteeseen päästäisiin, joutuisimme tekemään reippaita toimenpiteitä. Suomen poliittisessa päätöksenteossa olisi hyvä pohtia kokonaisuutta, jossa arvioidaan ilmastotoimien vaikuttavuutta myös talouteen, työllisyyteen ja kansalaisiin."

Siinäpä järkevää puhetta. Suomen tulee huolehtia omista kansalaisistaan etusijassa. Ei yrittää olla mallivaltio ja samalla kurjistaa elämää täällä, kun muut valtiot toimivat eri tavalla.

Ja kunnan pitäisi ajatella oman kunnan asukkaiden hyvinvointia.

8

1059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmastohysteria poikii tuulifirmojen pussiin, nauravat matkalla pankkiin. Saatiinpa maalaiset höynäytettyä....

    • Anonyymi

      "Kirjassaan Ilmastomuutos ilmatieteilijän silmin Taalas näkee keskustelussa ilmastofanatismin piirteitä, mitä voi verrata fundamentalismiin, uskonnollisiin liikkeisiin ja 70-luvun stalinismiin."

      Täytyypä laittaa tuo Petteri Taalaksen kirja lukulistalle.

      Olen ajatellut just samoin. Ajatellaanpa vaikka taistolaisia 70-luvulla Suomessa. Aivan kahjoa NL:n ihailua. Jos heille olisi yrittänyt puhua järkeä, niin mikään viesti ei olisi mennyt läpi. Kovasti ovat sittemmin muuttuneet huonomuistisiksi menneisyyden suhteen.

      Ilmastofanaatikot toimivat myös kahjosti. Ei nähdä kokonaisuutta, vaan ajetaan järjettömiä toimia, joista yksi on Suomen metsien täyttäminen tuulivoimaloilla.

    • Anonyymi

      Näin ja menee muutama kymmenen vuotta niin ihmetellään miten tämmöinen tyhmyys ja tuhoaminen oli mahdollista.

    • Anonyymi

      HS 27.2.23:

      Kotimaa|Ilmastobarometri

      Suomalaisten into ilmasto­toimiin hiipuu

      Yhä harvempi aikoo äänestää vaaleissa ilmastoasioissa aktiivista ehdokasta.

      • Anonyymi

        En yhtään ihmettele. Ei enään moniakaan kiinnosta koko asia.


    • Anonyymi

      Kyllä olemme saunailloissa nauraneet näille vänkjääjille

      • Anonyymi

        Ai, Petteri Taalakselle ym. No, kyllä saunaan rätkätystä mahtuu. Saunokaa usein.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai, Petteri Taalakselle ym. No, kyllä saunaan rätkätystä mahtuu. Saunokaa usein.

        koko ilmaston muutos on hysteriaa,rahan siirtoa taskusta toiseen mitä venäjä rakas naapuri tekee ilmaston suhteen kysyn vain,miettikää entä kiina intia,ymm,suomi on vai ajopuu maailman ilmastossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      97
      1300
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1195
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      97
      1046
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe