kinarirunkoiset kamerat eivät mene kaupaksi? Olivat sitten digi tai filmikameroita. Joskus joku menneisyyten käpertynyt turajussi voi sellaisen ostaa. Kaikki jäävät hyllyyn. Kyllä tämän päivän kamerat myydään Elisassa, DNA,ssa ja Teliassa ja missä nyt kännyköitä myydäänkään. Se on tätä päivää.
mikähä siinä on kun
8
465
Vastaukset
- Anonyymi
Mikähän siinä on, että sinä et osaa suomea, vaan käytät jotain takapajuisen ja syrjäisen junttiseudun junttimaisia sanoja. Turajussi ei ole suomenkielinen ilmaus.
Ihmetyttää sekin ettet tiedä oikeita kameroita olevan muitakin kuin ns.kinokennoiset kamerat.
On myös Aps-C sekä Mft kameroita ja kinokennoisten ohella nekin ovat huomattavasti mitä tahansa halpaa ja mitätöntä kännykkä lelukameraa laadukkaampia laitteita.
Tietenkään sinulla eikä muillakaan kaltaisillasi katkerilla köyhillä kakaroilla ei ole niihin varaa, mutta se on sinun ongelmasi sekä häpeäsi.- Anonyymi
Turajussi on täysin oikeaoppista suomea.
Kameroiden osalta ihmetyttää jo täysikokoisenkin järkkärin raahaaminen, puhumattakaan noista muista mainituista - etenkin kun todella pienikokoisella kännykkäkameralla saa nykyisin niiiii-iin tasokasta kuvamateriaalia.
Toki, kun tuollaisen mörssärin on "wanna-be-puoliammattilaisena" erehtynyt hankkimaan, on joka suhteessa helpompaa uskotella itselleen tehneensä hyvän hankinnan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turajussi on täysin oikeaoppista suomea.
Kameroiden osalta ihmetyttää jo täysikokoisenkin järkkärin raahaaminen, puhumattakaan noista muista mainituista - etenkin kun todella pienikokoisella kännykkäkameralla saa nykyisin niiiii-iin tasokasta kuvamateriaalia.
Toki, kun tuollaisen mörssärin on "wanna-be-puoliammattilaisena" erehtynyt hankkimaan, on joka suhteessa helpompaa uskotella itselleen tehneensä hyvän hankinnan.Kyllähän älypuhelin pokkarista käy (ja enemmänkin) mutta mörssäri, joka mahtuu 30 senttiä korkeaan kameralaukkuun joka mahtuu kevyesti "cityreppuun", tarvitaan jos otetaan muutakin kuin "näppäilykuvia" tai suhteellisen laaja-alaisia videoita.
Mörssärillä, tai tässä tapauksessa paremminkin "minimörssärillä", näkyy kymmenessä kilometrissä lentävän koneen rekkari ja esim. Jupiterin vyörakennetta.
https://aijaa.com/4SoAxK - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän älypuhelin pokkarista käy (ja enemmänkin) mutta mörssäri, joka mahtuu 30 senttiä korkeaan kameralaukkuun joka mahtuu kevyesti "cityreppuun", tarvitaan jos otetaan muutakin kuin "näppäilykuvia" tai suhteellisen laaja-alaisia videoita.
Mörssärillä, tai tässä tapauksessa paremminkin "minimörssärillä", näkyy kymmenessä kilometrissä lentävän koneen rekkari ja esim. Jupiterin vyörakennetta.
https://aijaa.com/4SoAxKMiten kykenet tähtäämään, tarkentamaan ja pitämään näkökentässä nuo mainitsemasi kohteet järkkärilläsi? Niin, ja vielä kaupan päälle ottamaan hallitun kuvan?
Tarvitset lähtökohtaisesti jalustaa ja trackeriä. Yhtä tasokkaan kuvan saat kaukoputken ja (vanhan) kännykän kanssa. Myös monista Messierin kohteista.
- Anonyymi
On se kumma, ettei kukaan näe kännykän rajoituksia, saati osaisivat niitä käyttää.
- Anonyymi
Niitä rajoituksiako? Suomen kieli on runsas ja sen käyttö turajusseille haastavaa.
- Anonyymi
Kyllä niitä edelleen ostavat ne, jotka sellaisia tarvitsevat ja osaavat käyttää.
Ilmeisesti et moisia ihmisiä jostain syystä tunne.
Mutta kyllähän markkinoilla on mullistusta tapahtunut kännyköitten takia, ja yleisemmin siksi, ettei kännyn rapläykseltä enää ole aikaa harrastaa juuri mitään, kuten esimerkiksi valokuvausta vakavammassa mielessä. - Anonyymi
Kyllä useimmat kamerat nykypäivänä on niitä kinareita eli Kiina-runkoisia eli Kiinassa tehtyjä, ja hyvin kaupaksi käyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707