Joulu yksin!

Sen jälkeen kun kotoolta (isän ja äidin) luota muutin pois ei tullut mieleen miltä tuntuu viettää joulu sinkkuna yksin kaupungissa mistä ei ole kotoisin.Nyt tiedän!!!
En ole aijemmin ottanut vakavasti kun puhutaan yksinäisyydestä ja aiheesta olla yksin.
Erosimme alkuvuodesta! nyt koitti ensimmäinen joulu yksin
Eei paras kokemus 45v mies

9

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kai nyt jossain vaiheessa elämäänsä voi lopettaa joulun noteeraamisen, tervetulleita vapaapäiviä, jotka viettää kuten parhaaksi katsoo. Joulu saa monet huomaamaan kuinka läheisten kanssa ei ole muuta yhteistä kuin materiaan keskittyminen.

      • Anonyymi

        Totta, joulu ei tunnu enää miltään. Tämä on aika, kun kaikki maailmassa muuttuu ja vanhoista kankeista malleista joudutaan luopumaan. Yksin on ihan kiva viettää aikaa, jouluakin. Silloin kukaan ei nalkuta, määrää tai muuten sekoile. Ellei itse. Voi tehdä kaikkea, mikä itseä miellyttää ja vain levätä ja olla. Kannattaa huomata, miten sekaisin kansa on tuolla ulkona. Hirveästi pahaa oloa, vihaa ja väkivaltaa. Omasta rauhasta on silloin kiitollinen.


    • Anonyymi

      HMMM MIKSI JOKU NALKUTTAA SINULLE? ainahan sitä löytyy joku jolla ei oikeesti ole sosiaalisia kontakteja ja kerkee keksimään omasta mielestään epäkohtia muista. jokuhan sen pielessä jos tuntuu siltä että toinen nalkuttaa. ei muuta lisää työ/yövuoraja liukuhihnalta niin tuntuu ne vähäiset vapaat vielä ihanemmilta yksin ollessa.

      • Anonyymi

        Hyvin monet pariskunnat tietävät, kuka nalkuttaa ! Jos sinä et tiedä, se on sinun onnesi. Juhlanpyhät ovatkin juuri tämän tapahtuman näyttämöitä. Alkaa yksinoloa arvostaa.


    • Anonyymi

      Eikö puhelinnumeron ilmoittaminen aikasemmin tuottanut tulosta?

    • Ei ikävä kyllä tuottanut olen uusi käyttäjä täällä enkä ollut varma saako sitä edes ilmoittaa.

    • Anonyymi

      Aina ensinmäinen Joulu Yksin on todella vaikeaa. Kun niitä yksinäisiä jouluja kerääntyy vuosien saatossa lisää.Alkaa ne hyväksyä.Osaa ottaa vapaa päivät rennommin.Nautia niistä vapaista.Ilman joulu krääsä tai ruokia. Jotkut tekevät joulun itselle ja ostavat itselle lahjoja.Tokihan ympäristö ruokii joulua.Mitä teet jouluna? Mihin menet? Jne. Älä häpeä sitä olet yksin.Yksinäisyys ei aina vika henkilön itsensä,sekin pitää huomioida.Ihmiset vaan ei näe nenäänsä pidemällesepä se. Mutta viimeistään samme tamikuu 2023. Lehdet lukea,avioerot lukumäärät,hirveät tapahtumat joulun ja tilastot niistä tapahtumista. Se mitä esitetään ulospäin ei ole totta.Liskisi moni on jo ihan rahaton ja kiroaa sitä.Toimetulotuet taitaa tulla tilille 30.12? Milloin työttömyyskorvaukset? Entä alle eläkeikäisten eläkkeet kelalta Eläke ja Takuueläke siis?

      • Anonyymi

        Tammikuussa tuen ensimmäinen maksupäivä on 2.1.2023. Tuki ehtii tuolloin tilille, jos hakemus ja tarvittavat liitteet on toimitettu Kelaan viimeistään 19.12.2022.Tammikuussa tuen ensimmäinen maksupäivä on 2.1.2023. Tuki ehtii tuolloin tilille, jos hakemus ja tarvittavat liitteet on toimitettu Kelaan viimeistään 19.12.2022.

        Kelan eläke tulee mulle kuun alussa 7.päivä ja takuueläke kuun 22.päivä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tammikuussa tuen ensimmäinen maksupäivä on 2.1.2023. Tuki ehtii tuolloin tilille, jos hakemus ja tarvittavat liitteet on toimitettu Kelaan viimeistään 19.12.2022.Tammikuussa tuen ensimmäinen maksupäivä on 2.1.2023. Tuki ehtii tuolloin tilille, jos hakemus ja tarvittavat liitteet on toimitettu Kelaan viimeistään 19.12.2022.

        Kelan eläke tulee mulle kuun alussa 7.päivä ja takuueläke kuun 22.päivä.

        tuo eka siis koski toimeentulotukea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      93
      7577
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4027
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3576
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      2961
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2532
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2461
    8. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2454
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2399
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      25
      2195
    Aihe