Puhelinnumero vaihdettu potilastiedoissa

Anonyymi-ap

Minkälainen tuomio seuraa potilaan puhelinnumeron tahallisesta vaihtamisesta/tekaistun puhelinnumeron tallentamisesta potilastietojärjestelmään? Tehty ilman potilaan tietoisuuteen tuomista/suostumusta. Asia selvinnyt/selvitetty tietosuojavastaavan kautta.

Potilas jäänyt odottamaan tutkimuksen tulosta, jota ei ole voinut saada vaihdettujen yhteystietojen vuoksi.

Työntekijä koittanut tavoittaa oikeasta numerosta potilasta toisen näytteen tuloksesta aamupäivällä, jolloin myös puhelinnumero vaihdettu järjestelmään. Iltapäivällä uudestaan tavoiteltu oikeasta puhelinnumerosta, vaikka järjestelmään jo syötetty tekaistu numero tässä vaiheessa lokitietojen mukaan. Toisen näytteen tulosta ei potilaalle koskaan ole voitu antaa tiedoksi puhelimitse, kun yhteystiedoissa tallennettuna tekaistu 11-numeroinen numero, mikä ei ole kenelläkään käytössä. Asia selvinnyt uutta aikaa varatessa eri työntekijän ihmeteltyä yhteispäivystyksessä, että eihän tällainen numero ole kenelläkään käytössä.

"Potilaan tulokset katsottu. Tulos kirjattu eri laitoksella. Oletuslaitos on ..." Tällaisia merkintöjä lokitiedoissa laboratorionäytteiden tulosten osalta. Osaako joku tulkita, miksi tulos on kirjattu eri kuin oletuslaitoksella, mitä tarkoittaa?

Työntekijä myös varannut ajan ilman potilaan tietämystä sekä siirtänyt varattua aikaa. Tämä tehty päivää myöhemmin puhelinnumeron vaihdoksesta. Myöhemmin iltapäivällä poistanut kokonaan varatun ajan. Tästä ei potilaalle ilmoitusta, vaan selviää lokitiedoista (puhelinnumero jo vaihdettu tässä vaiheessa potilastietoihin).

1

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        Oikein häiritsee?
        Ikävä
        150
        2019
      2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

        Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
        Maailman menoa
        324
        1220
      3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

        Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
        Ikävä
        83
        1028
      4. Minä tiedän sen

        Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
        Ikävä
        35
        908
      5. Minkä kultakimpaleen

        Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
        Ikävä
        31
        839
      6. Hitto että tekis

        Mieli saada sua
        Ikävä
        52
        829
      7. 85
        821
      8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

        https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
        Maailman menoa
        20
        769
      9. Ikävä on häntä

        Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
        Ikävä
        56
        719
      10. Onko kaivattusi

        Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
        Ikävä
        44
        711
      Aihe