Kun kohtaat tiellä kävellen kulkevan ihmisen sekä koiran tai vaikkapa pelkän ihmisen niin olisi kohteliasta ja suotavaa että hiljennät ajonopeuttasi ja väistä jos mahdollista ja turvallista.
Jos et tiedä miksi niin mene joskus itse kävelemään tien laitaa pitkin.
Sama koskee myös kaupungissa jossa autot ja jalankulkijat liikkuu sama väylää.
Polkupyöräimijön ohitus on tehtävä myös varoen sillä pyöräilijä kun joutuu ottamaan ajolinjansa aivan tien laidasta niin on vasta että horjahtaa eteen.
On se käsittämätöntä että tällaista asiaa ei nykypäivän autoilijat itse älyä. Tosin jokunen poikkeuskin joskus on ja heille iso kiitos.
Autoilija!
13
143
Vastaukset
- Anonyymi
ibrahimin autokurssi neuvoo jalankulkijat ojaan ja autoilijat rälläämään.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176820172
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Liikenteenohjauksen suhteen on niin ettei kukaan saa olla oikeassa. Jalankulku on ihmiselle luontevin etenemismuoto kuitenkin.
- Anonyymi
Suositeltavaa olisi myös ettei kevyen liikenteen kohdalla lähdetä ohittelemaan. Ei ole kerta eikä kaksi kun selän takaa tullaan kävelijän ja oikeata kaistaa ajavan auton välistä talla pohjassa. Tähän tosin on ratkaisuna toiminut keskemmällä tietä kävely jolloin hölmömpikin kuski ymmärtää ettei siitä välistä sovi.
- Anonyymi
Joo, ja osan polkupyöräilijöistä soisin opettelevan liikennemerkit. Se kärjellään oleva kolmio mallinen liikennemerkki tarkoitaa että Sinä väistät, ei että Sinä posotat sieltä täysillä keskari pystyssä auton eteen.
- Anonyymi
Nyt oli kyse jalankulkijan tai pyöräilijän liikkumisesta suoralla tiellä missä autot ja "kevyt liikenne" menevät samalla "kaistalla" eli ole erikseen pyörätietä.
- Anonyymi
Nykyään näkee usein,että pyöräillään vasenta puolta ja jalankulkija oikeaa puolta,onko säännöt muuttuneet,ja niin pyöriin valot,ja jalan kulkioille heistimet.Liian paljon molempia liikenteessä.
- Anonyymi
Siis pimeitä pyöräilijöitä,samoin jalankulkijoita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pimeitä pyöräilijöitä,samoin jalankulkijoita.
Tarkoitatko juuri sitä seutua johon on ilmestynyt taas sitä sähköyliherkkyyttä. Ettei valojakaan mainaa uskaltaa laittaa päälle, puolivaloillako ajettava vaikka ei ole kuin rikshat alla, Paitsi yhdessä oli jo ihan moottorisahan moottori.
- Anonyymi
Pysy kotona..eläkeläinen🤑
- Anonyymi
Sinä teini voisit pikkuhiljaa kasvaa aikuiseksi. Vitunnäppynaama.
- Anonyymi
Täysin käsittämätöntä, että pentujen ja elukoiden kanssa työnnytään ajokaistalle ja kevyenliikenteenväylä vieressä.
- Anonyymi
Hangen aikaan pitäisi sakottaa kapealle ajotielle työntymisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898283Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414381Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452595Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981468- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641142Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090