Kun kohtaat tiellä kävellen kulkevan ihmisen sekä koiran tai vaikkapa pelkän ihmisen niin olisi kohteliasta ja suotavaa että hiljennät ajonopeuttasi ja väistä jos mahdollista ja turvallista.
Jos et tiedä miksi niin mene joskus itse kävelemään tien laitaa pitkin.
Sama koskee myös kaupungissa jossa autot ja jalankulkijat liikkuu sama väylää.
Polkupyöräimijön ohitus on tehtävä myös varoen sillä pyöräilijä kun joutuu ottamaan ajolinjansa aivan tien laidasta niin on vasta että horjahtaa eteen.
On se käsittämätöntä että tällaista asiaa ei nykypäivän autoilijat itse älyä. Tosin jokunen poikkeuskin joskus on ja heille iso kiitos.
Autoilija!
13
206
Vastaukset
- Anonyymi
ibrahimin autokurssi neuvoo jalankulkijat ojaan ja autoilijat rälläämään.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176820172
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Liikenteenohjauksen suhteen on niin ettei kukaan saa olla oikeassa. Jalankulku on ihmiselle luontevin etenemismuoto kuitenkin.
- Anonyymi
Suositeltavaa olisi myös ettei kevyen liikenteen kohdalla lähdetä ohittelemaan. Ei ole kerta eikä kaksi kun selän takaa tullaan kävelijän ja oikeata kaistaa ajavan auton välistä talla pohjassa. Tähän tosin on ratkaisuna toiminut keskemmällä tietä kävely jolloin hölmömpikin kuski ymmärtää ettei siitä välistä sovi.
- Anonyymi
Joo, ja osan polkupyöräilijöistä soisin opettelevan liikennemerkit. Se kärjellään oleva kolmio mallinen liikennemerkki tarkoitaa että Sinä väistät, ei että Sinä posotat sieltä täysillä keskari pystyssä auton eteen.
- Anonyymi
Nyt oli kyse jalankulkijan tai pyöräilijän liikkumisesta suoralla tiellä missä autot ja "kevyt liikenne" menevät samalla "kaistalla" eli ole erikseen pyörätietä.
- Anonyymi
Nykyään näkee usein,että pyöräillään vasenta puolta ja jalankulkija oikeaa puolta,onko säännöt muuttuneet,ja niin pyöriin valot,ja jalan kulkioille heistimet.Liian paljon molempia liikenteessä.
- Anonyymi
Siis pimeitä pyöräilijöitä,samoin jalankulkijoita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pimeitä pyöräilijöitä,samoin jalankulkijoita.
Tarkoitatko juuri sitä seutua johon on ilmestynyt taas sitä sähköyliherkkyyttä. Ettei valojakaan mainaa uskaltaa laittaa päälle, puolivaloillako ajettava vaikka ei ole kuin rikshat alla, Paitsi yhdessä oli jo ihan moottorisahan moottori.
- Anonyymi
Pysy kotona..eläkeläinen🤑
- Anonyymi
Sinä teini voisit pikkuhiljaa kasvaa aikuiseksi. Vitunnäppynaama.
- Anonyymi
Täysin käsittämätöntä, että pentujen ja elukoiden kanssa työnnytään ajokaistalle ja kevyenliikenteenväylä vieressä.
- Anonyymi
Hangen aikaan pitäisi sakottaa kapealle ajotielle työntymisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1443310Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks52844Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k102538Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂452224Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i232083Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma112081Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?
Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.131317- 741241
Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole161210Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S2061154