Kun kohtaat tiellä kävellen kulkevan ihmisen sekä koiran tai vaikkapa pelkän ihmisen niin olisi kohteliasta ja suotavaa että hiljennät ajonopeuttasi ja väistä jos mahdollista ja turvallista.
Jos et tiedä miksi niin mene joskus itse kävelemään tien laitaa pitkin.
Sama koskee myös kaupungissa jossa autot ja jalankulkijat liikkuu sama väylää.
Polkupyöräimijön ohitus on tehtävä myös varoen sillä pyöräilijä kun joutuu ottamaan ajolinjansa aivan tien laidasta niin on vasta että horjahtaa eteen.
On se käsittämätöntä että tällaista asiaa ei nykypäivän autoilijat itse älyä. Tosin jokunen poikkeuskin joskus on ja heille iso kiitos.
Autoilija!
13
233
Vastaukset
- Anonyymi
ibrahimin autokurssi neuvoo jalankulkijat ojaan ja autoilijat rälläämään.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#176820172
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Liikenteenohjauksen suhteen on niin ettei kukaan saa olla oikeassa. Jalankulku on ihmiselle luontevin etenemismuoto kuitenkin.
- Anonyymi
Suositeltavaa olisi myös ettei kevyen liikenteen kohdalla lähdetä ohittelemaan. Ei ole kerta eikä kaksi kun selän takaa tullaan kävelijän ja oikeata kaistaa ajavan auton välistä talla pohjassa. Tähän tosin on ratkaisuna toiminut keskemmällä tietä kävely jolloin hölmömpikin kuski ymmärtää ettei siitä välistä sovi.
- Anonyymi
Joo, ja osan polkupyöräilijöistä soisin opettelevan liikennemerkit. Se kärjellään oleva kolmio mallinen liikennemerkki tarkoitaa että Sinä väistät, ei että Sinä posotat sieltä täysillä keskari pystyssä auton eteen.
- Anonyymi
Nyt oli kyse jalankulkijan tai pyöräilijän liikkumisesta suoralla tiellä missä autot ja "kevyt liikenne" menevät samalla "kaistalla" eli ole erikseen pyörätietä.
- Anonyymi
Nykyään näkee usein,että pyöräillään vasenta puolta ja jalankulkija oikeaa puolta,onko säännöt muuttuneet,ja niin pyöriin valot,ja jalan kulkioille heistimet.Liian paljon molempia liikenteessä.
- Anonyymi
Siis pimeitä pyöräilijöitä,samoin jalankulkijoita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pimeitä pyöräilijöitä,samoin jalankulkijoita.
Tarkoitatko juuri sitä seutua johon on ilmestynyt taas sitä sähköyliherkkyyttä. Ettei valojakaan mainaa uskaltaa laittaa päälle, puolivaloillako ajettava vaikka ei ole kuin rikshat alla, Paitsi yhdessä oli jo ihan moottorisahan moottori.
- Anonyymi
Pysy kotona..eläkeläinen🤑
- Anonyymi
Sinä teini voisit pikkuhiljaa kasvaa aikuiseksi. Vitunnäppynaama.
- Anonyymi
Täysin käsittämätöntä, että pentujen ja elukoiden kanssa työnnytään ajokaistalle ja kevyenliikenteenväylä vieressä.
- Anonyymi
Hangen aikaan pitäisi sakottaa kapealle ajotielle työntymisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!601772Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1401474Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka711255La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt11865- 67830
- 71723
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39551- 50521
- 38514
- 55486