Olen 14,5 vuotta vanha poika ja tänään aamulla huomasin sykkeen olevan erityisen korkea. Ajattelin että tämä johtuu vain huonosta unesta, mutten syke laskenut päivän aikana. Toivottavasti tämä ei ole mikään sairaus ja huomenna tilanne on parempi, mutta mitä sanoisitte?
Leposyke 110
5
214
Vastaukset
- Anonyymi
Muuten tämän lisäksi olen saunonut eilen erittäin paljon, niin se voi olla syynä. (Olen tämän tekstin alkuperäinen tekijä)
- Anonyymi
Ethän ole vain saanut mistään alkoholia, se nostaa sykettä ja joskus pitkäksi aikaa.
- Anonyymi
Pulssi nopeutuu saunassa helposti yli sadan, kovasti saunottaessa aina 150:een asti.
- Anonyymi
Lämpö ja kuumuus nostavat herkästi verenpainettakin, eikä se välttämättä ole pelkästään vanhempien ihmisten ongelma.
Mutta 14,5-vuotiaana en olisi ainakaan itse kovin huolissani, jos pulssi sattuu nousemaan tuolla tavalla hetkellisesti.
Hyvinkin saattaa huonosti nukuttu yö nostaa pulssia, kun on väsymystila päällä, ja jos haluaa, ehkä kannattaisi kokeilla, johtuisiko se saunomisesta, eli yrittää vähän aikaa olla saunomatta liikaa.
( Ja jos alkaa pelätä sairauksia, olisi parempi olla tarkkailematta itseään liikaa. )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694941Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893424- 423328
- 502609
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451827- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971438- 141359
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027