Eikö nuo juntit keksi mitään muuta paikkaa rallata yökaudet, kuin kirkon pihan ja ympäristön. Nyt alkaa jo itseäkin vituttaa tuo möyriminen. Pitäisi saada nukuttuakin työpäivänkin vuoksi.
Pitääkö tässä itse aktivoitua vai hoitaako virkavalta asian?
Pitääkö tässä itse aktivoitua vai hoitaako virkavalta asian?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Vastauksena kysymykseesi: Kyllä pitää, virkavalta ei ehdi, eikä jouda.
Jäljistä päätellen tiet ja tien reunat eivät kauaa riitä tähän ajeluun. Kohta kopsahtaa, toivottavasti ei kehenkään ulkopuoliseen tiellä liikkujaan.
Joo, ja kirkon ja seurakuntatalon välissä on kevyen liikenteen väylä. Autoillehan se ei ole tarkoitettu mutta eipä nuo seurakunnan työntekijätkään näytä välittävän. siitä oikaistaan surutta niin kun muutkin.
Kyllä joka iltaista" talvirallia" keskustassa riittää.....aina vaan . Polttoainetta näkyy juipeilla riittävän. Kevyenliikenteen väylällä joskus vaarallista kun oikein vauhdilla suditaan ja ruovitetaan, iltalenkille mentävä ajoissa. Kun ei vaan kenellekkään kävisi pahasti, niin ratin takana kuin edessä. Taitaa olla paikkakunnan tapa.
Kameroita ja piikkimattoa kehiin niin rauhoittuu ajot.
Seurakunta voisi ottaa puut pois häiritsemästä kaahailua.Paras paikka heittää linttaa Karstulassa.
Täytyy kohta käydä heittämässä muutamat linkut.
Ilman muuta. Linkuttele itse kotiin, jos ajopeli karkaa käsistä.
Hyvin lähti linkku, vähän meinasi yhtä puuta hipaista. Paras paikka.
No ei siellä oo meno paljoa muuttunut. Ja miksi muuttuisikaan?
Yöllä voisi taas käydä Bemulla heittää linttaa.
Kukin meistä etsii älyllensä sopivaa tekemistä.
Pitäähän sitä tulevan Rovanperäkin treenata. Kirkonpiha on tähän hommaan oikein sopiva paikka.
Justiin kotiuduin linkuttamis reissulta.Pitää saada bemuun uusi putki niin kuuluu rouheemin.
Rekkarit on muistiossa.
Jee...kohta pääsee taas linkuttaan.Bemari alkaa olla kasalla.
Ai hiekkakasalla hui......
Bemari on Saksan mosse. Vielä huonompi kestämään kuin volkkarin mukamas automaatit, jotka on ihan paskoja.
Manstulakin vaihtoi nimensä perstulaksi.
Onko ensi yönä yörallia?
On ja konstaapelit järjestävät palkintojen jaon seurakuntatalon pihassa.
Eipä ole näkynyt poliiseja tilaisuudessa.Täytyypä käydä taas ensiyönä hivoittelemassa puita.
Alkaisi taas olla tarvetta käydä vähän linttaamassa.
Tällasta esiintyy myös Karstulassa.
Kyllä täällä Karstulassa pitää saada rauhassa heittää linttaa autolla ilman että joutuu vainotuksi.
Ketä siinä lähistöllä nyt sitten asuu sellaisia ketä se häiritsee?
1. Pääasiassa ihmisiä. Työssäkäyviä.
2. Kirkko ja sen ympäristö eivät ole tarkoitettu rallialueeksi.
3. Pienikin määrä yleissivistystä mahdollistaa asian ymmärtämisen, mutta mahdottomiahan toki ei saa vaatia. Tulee paha mieli, ja sitten kiukuttaa.
Mitä työssäkäyviä toisella puolella on kirkko ja toisella puolella on nyt tämä homeinen seurakuntatalo.Ketään ei pitäis haitata tässä linkuttelu.Kirkossa ei ole ketään eikä seurakuntalossa saa olla. Voisin ostaa sen rakennuksen halvalla ja tehdä siitä auton laittamis paikan.
Oletko varma että saat ostettua? Kirjoitustaito ei vakuuta, joten onnistuneeko edes sopimuksien lukeminen?
Kersoille pitäisi olla joku muu leikkipaikka kuin yleinen tie tai jalkakäytävät yms.
Hieman jälkeenjääneille jotain viriketoimintaa jotta pysyisivät pois pahan teosta.
Kunpa olisi viel kuin ennen .Lahtinen ,Mäntynen ym. Laki oli ja pysyi ,jos ei uskonut ,heil oli mukana aina hyvä kaveri,joka laittoi uskomaan isottelijat ! On nähty. Nyt ei ole poliisillakaan oikein lakia puuttuua,tai eivät uskalla.
Nyt on todella hyvät kelit heittää linttaa Karstulassa.Meinasi äsken siinä seurakuntalon edessä vähän lipsahtaa.Onneksi oli kabiini täynnä käsiä ja vältyin juuri koivuun törmäykseltä.Homma jatkuu kyllä tällä viikolla.
Mopo ralli kans raskasta kuunneltavaa
Mopot ja päristey kuuluu teinien elämän, joskus laantuu kyllä, voi tietty joskus häiritäkin. Mutta talvinen yöralli on toista jo aikamiehiksi luettavat sitä harrastaa, sitä ei kyllä voi ymmärtää.Sattunut läheltä piti tilanteita niin jalankulkijoille kuin ratin takana oleville, ennen kymmentä vielä kaupoissa asiakkata ja kulkijoita, yörauhasta ei mitään takeita. Voisivat rallata muuallakin vaikka Paska-Avenuella edes takaisin, vaihteeksi.