Millä aineella paitaan väri?

Siiri85

Miten saisi painettua (maalattua) yksivärisen kuvan t-paitaan? Tarkoitus olisi "maalata" itse paitaan yksi-tai ehkä kaksivärinenkin kuva. Mitä tarvitsen? Joku sellainen väri mikä kestää normaalia pesua ja eikä kulu?

2

7980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fyllitäti

      ...monia mahdollisuuksia:
      paidasta ensin pestävä viimeistelyaineet pois, etteivät ne estä värin kiinnittymistä.
      laita paidan sisälle pahvilevy suojaamaan paidan nurjaa puolta ja vaikka teipillä kiinnitä paita niin, että kohta, johon kuvan haluat on keskellä.
      väreistä:
      tekstiilitussit edullinen vaihtoehto, toimivat vain vaaleasävyisillä paidoilla (väri ei peitä), näitä myy Tiimarit ja Sinooperit ja jotkin kangaskaupatkin. Laatu ihan hyvä, jotkin värit saattavat useitten pesujen jälkeen hiukan haalistua. Myös värien sekoittelu keskenään on hiukan hankalaa.
      tekstiililiidut, ainakin Sinooperi on myynyt näitä, toimivat kyllä, tosin hiukan "rakeinen" jälki, paksuna, tummankin t-paidan pohjavärin peittävänä kerroksena pesujen jälkeen halkeilee lopulta.
      varsinaiset painovärit, näillä voi maalata tai painaa, tarvikkeita näiden lisäksi siis sivellin/sabluuna ja töpötin sekä vaikka pilttipurkkeja värien sekoitteluun. näitä on paljon eri merkkejä saatavilla, myy Tiimari, Sinooperi ja ammattilaislaatuja ainakin seriväri.
      linkkejä:
      http://www.serivari.fi/
      http://kauppa.sinooperi.fi/catalogs/catalog.taf?pg_parent=124

    • Lempi

      kato www.emotuotanto.fi, hyviä kankaanpainotuotteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      56
      10023
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6775
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6085
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      53
      5984
    5. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      4
      4183
    6. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4140
    7. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      276
      3180
    8. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      39
      2830
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      2388
    10. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1487
    Aihe