Miten saisi painettua (maalattua) yksivärisen kuvan t-paitaan? Tarkoitus olisi "maalata" itse paitaan yksi-tai ehkä kaksivärinenkin kuva. Mitä tarvitsen? Joku sellainen väri mikä kestää normaalia pesua ja eikä kulu?
Millä aineella paitaan väri?
2
7980
Vastaukset
- fyllitäti
...monia mahdollisuuksia:
paidasta ensin pestävä viimeistelyaineet pois, etteivät ne estä värin kiinnittymistä.
laita paidan sisälle pahvilevy suojaamaan paidan nurjaa puolta ja vaikka teipillä kiinnitä paita niin, että kohta, johon kuvan haluat on keskellä.
väreistä:
tekstiilitussit edullinen vaihtoehto, toimivat vain vaaleasävyisillä paidoilla (väri ei peitä), näitä myy Tiimarit ja Sinooperit ja jotkin kangaskaupatkin. Laatu ihan hyvä, jotkin värit saattavat useitten pesujen jälkeen hiukan haalistua. Myös värien sekoittelu keskenään on hiukan hankalaa.
tekstiililiidut, ainakin Sinooperi on myynyt näitä, toimivat kyllä, tosin hiukan "rakeinen" jälki, paksuna, tummankin t-paidan pohjavärin peittävänä kerroksena pesujen jälkeen halkeilee lopulta.
varsinaiset painovärit, näillä voi maalata tai painaa, tarvikkeita näiden lisäksi siis sivellin/sabluuna ja töpötin sekä vaikka pilttipurkkeja värien sekoitteluun. näitä on paljon eri merkkejä saatavilla, myy Tiimari, Sinooperi ja ammattilaislaatuja ainakin seriväri.
linkkejä:
http://www.serivari.fi/
http://kauppa.sinooperi.fi/catalogs/catalog.taf?pg_parent=124 - Lempi
kato www.emotuotanto.fi, hyviä kankaanpainotuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5610023Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126775Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736085Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?535984Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset44183Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464140Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2763180Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k392830Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442388- 611487