Miten saisi painettua (maalattua) yksivärisen kuvan t-paitaan? Tarkoitus olisi "maalata" itse paitaan yksi-tai ehkä kaksivärinenkin kuva. Mitä tarvitsen? Joku sellainen väri mikä kestää normaalia pesua ja eikä kulu?
Millä aineella paitaan väri?
Siiri85
28280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...monia mahdollisuuksia:
paidasta ensin pestävä viimeistelyaineet pois, etteivät ne estä värin kiinnittymistä.
laita paidan sisälle pahvilevy suojaamaan paidan nurjaa puolta ja vaikka teipillä kiinnitä paita niin, että kohta, johon kuvan haluat on keskellä.
väreistä:
tekstiilitussit edullinen vaihtoehto, toimivat vain vaaleasävyisillä paidoilla (väri ei peitä), näitä myy Tiimarit ja Sinooperit ja jotkin kangaskaupatkin. Laatu ihan hyvä, jotkin värit saattavat useitten pesujen jälkeen hiukan haalistua. Myös värien sekoittelu keskenään on hiukan hankalaa.
tekstiililiidut, ainakin Sinooperi on myynyt näitä, toimivat kyllä, tosin hiukan "rakeinen" jälki, paksuna, tummankin t-paidan pohjavärin peittävänä kerroksena pesujen jälkeen halkeilee lopulta.
varsinaiset painovärit, näillä voi maalata tai painaa, tarvikkeita näiden lisäksi siis sivellin/sabluuna ja töpötin sekä vaikka pilttipurkkeja värien sekoitteluun. näitä on paljon eri merkkejä saatavilla, myy Tiimari, Sinooperi ja ammattilaislaatuja ainakin seriväri.
linkkejä:
http://www.serivari.fi/
http://kauppa.sinooperi.fi/catalogs/catalog.taf?pg_parent=124
kato www.emotuotanto.fi, hyviä kankaanpainotuotteita.