4G vs. 5G sähkönkulutus

Anonyymi-ap

Elokuvan katsominen kännykällä tuhlaa muka sähköä yhtä paljon kuin saunan lämmittäminen. Onko mitään eroa siirtyykö data 4G- tai 5G-verkoissa?

https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000009293361.html

"Kahden tunnin mittaisen elokuvan katsominen 4K-tasoisella kuvalla mobiililiittymän kautta lisää mobiiliverkon sähkön kulutusta saman verran kuin saunan lämmittäminen."

18

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei käytännön eroja. Kännykässä 5G on sitäpaitsi turha.

      • Anonyymi

        Miksi vastasit, kun et asiasta mitään tiedå? Osaatko laittaa edes sähköpostitiliä Thunderbirdiin? Tuskin.

        Hyvä uudistus tuo 5G. Kaikki nopeutui reippaasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi vastasit, kun et asiasta mitään tiedå? Osaatko laittaa edes sähköpostitiliä Thunderbirdiin? Tuskin.

        Hyvä uudistus tuo 5G. Kaikki nopeutui reippaasti.

        En ole edellinen! Mulla 5G ja on toimii nopeasti...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole edellinen! Mulla 5G ja on toimii nopeasti...

        Vapusella ei toimi mikään. Prepaid-liittymäkin jatkuvasti nollilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vapusella ei toimi mikään. Prepaid-liittymäkin jatkuvasti nollilla.

        Vatikaanin suvereeni valtionpäämies on paavi. Valtiomuodoltaan Vatikaani on absoluuttinen monarkia, missä paavilla on täydellinen lainsäädäntö-, toimeenpano- ja tuomiovalta.[7] Käytännössä ylintä valtaa käyttävät paavin lisäksi tämän nimittämät kardinaalit, joiden tehtäviin kuuluu muun muassa paavin valitseminen. Puhekielessä Vatikaanilla voidaankin tarkoittaa paitsi valtiota itseään, myös katolisen kirkon ylintä johtoa.

        Vatikaanilla itsellään ei ole poliittista tai sotilaallista vaikutusvaltaa. Infrastruktuuriltaan ja taloudeltaan se on täysin sidoksissa naapuriinsa Italiaan. Valtio ei kuulu Yhdistyneisiin kansakuntiin muuten kuin tarkkailijajäsenenä Pyhän istuimen kautta.[8] Tästä huolimatta Vatikaanilla on paljon kansainvälistä painoarv


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole edellinen! Mulla 5G ja on toimii nopeasti...

        5G on turha:)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi vastasit, kun et asiasta mitään tiedå? Osaatko laittaa edes sähköpostitiliä Thunderbirdiin? Tuskin.

        Hyvä uudistus tuo 5G. Kaikki nopeutui reippaasti.

        "Hyvä uudistus tuo 5G. Kaikki nopeutui reippaasti."
        elu
        Juu, myös sinun naamasi katselu ja salakuunt aina päällä olevasta webkamerastasi.

        Kännykkä on kakaroiden lelu. Sekava ja hankala käyttää. 400 turhaa appia ja lisää kinutaan asentamaan ja joskus pakkoasnnetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        5G on turha:)

        Ei välttämättä:) Ainakin on ruuhkattomampi yhteys tosin täällä metässä ei taida edes 4G:ssä olla ruuhkia:) Odotellaaan vielä 5G SA verkkoja. Tiedostot ja Youtube videot siirtyvät nopesti:) Tulee 100 Gt ainakin kuukaudessa siireltyä:)


    • Yksi saunareissu kestänee sen saman pari tuntia lämmittämisineen ja pienehkö sähkökiuas vie sen 6 kW, eli sanotaan koko saunomisesta sen noin 10 kWh, koska kiuas ei välttämättä ole koko aikaa täysillä.

      Melkoiset multimediavehkeet kotiteattereineen mobiililaitteineen kaikkineen pitää kotona olla jos aikoo niillä viedä 5 kW, eli samassa kahden tunnin sessiossa 10 kWh.

      Tuossa mainittiin 55" televisio, joka veisi 100 W ottotehoa. Kannattaa muistaa, että ne vanhat kuvaputkitelevisiot jo 28 tuuman putkella veivät helposti yli 300 W.

      • Anonyymi

        Jos se tarkoitti kokonaiskulutusta eli datasalit palvelimet ym?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jos se tarkoitti kokonaiskulutusta eli datasalit palvelimet ym?

        Sehän ei sitten enää ole kuluttajan päätettävissä, vaan näkyy yhtä suurena kasvaneena laskuna operaattorilta. Tuohan voisikin olla hyvä tekosyy alkaa laskuttamaan verkon käytön mukaan, mutta ei kerrota sitä operaattoreille. ; )

        Kuluttajan kannattaa ottaa aina myös huomioon se, että mikäli tämä maksaa suoraan huoneistonsa lämmityksestä, niin näin lämmityskaudella kaikki kotona sisällä kulutettu sähkö helpottaa lämmityskuluissa. Erityisen suuri merkitys tällä on jos lämmityskin hoidetaan sähköllä, tällöinhän niin valaistus kuin viihde-elektroniikankin käyttö on ilmaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos se tarkoitti kokonaiskulutusta eli datasalit palvelimet ym?

        Vasta oli tutkimus, että suoratoisto kuluttaa kymmenkertaisesti perinteiseen tv:n katseluun verrattuna.


      • Anonyymi

        Luultavasti noin!


    • Anonyymi

      Puhelimella turkin voi katsoa 4K-tasoista elokuvaa. Siirtoverkon laitteiden energiankulutus yhdistettynä isokokoisen television sähkönkulutukseen voipi olla iso. Tätähän artikkelissa yritettiin selittää.

    • Anonyymi

      5G energiankulutus on huomattavasti pienempi kuin 4G energiankulutus. 5G tukiasemia on paljon tiheämmässä kuin 4G -tukiasemia johtuen siitä, että 5G signalli pysähtyy kaikkiin esteisiin enemmän kuin 4G signaalit. Eli 4G läpäisee rakenteita jne paremmin. Tuon Tuon takia 4G tukiasemia voi olla harvemmassa mutta toisaalta se tarkottaa myös suuremman lähetystehon käyttöä. 5G verkoissa lähetysteho on alempi joten energiaakin kuluu vähemmän. 5G signaalin ei myöskään tarvitse kuulua yhtä pitkän matkan päähän, koska tukiasemia on tiheämmässä. Eli tuolla tavalla kääntäen päästään taas alempaan energiankulutukseen.

      Tottakai elokuvien katselu netistä kuluttaaa paljon energiaa. Mitä enemmän data siirretään sitä enemmän energiaa kuluu. Se korostuu etenkin langattomissa verkoissa, koska langaton tiedonsiirto kuluttaa energiaa paljon enemmän kuin langallinen tiedonsiirto. Lisäksi netistä elokuvien katselussa pitää muistaa, että energiaa kuluu myös kaikkialla internetissä ja palvelimissa joiden kautta se data kulkee striimauspalvelusta käyttäjälle. eli kun data tulee pahimmillaan toiselta puolelta maapalloa ja kulkee ties kuinkamonen verkkolaitteen ja palvelimen läpi, niin tottakai sitä energiaa kuluu. Miten muka voisi olla kulumatta?

      • Anonyymi

        Paitsi että 5G verkkoja on monia..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paitsi että 5G verkkoja on monia..

        Myöskin 700 MHz kuten täällä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3087
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2944
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      190
      2489
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2195
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      21
      1504
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe