Kun olen nyt asunut parisen vuotta Tohmajärvellä, niin välillä käy mielessä miten pääsee ulkomaille Venäjälle. Jos 2023 olisi se vuosi kun siellä tulisi käytyä.
Ajatellaanpa normaalioloja.
Meneeköhän siinä pitkään tullissa? Onko yleensä jonoja?
Tarkastaako ne autoja jotenkin?
Tullin läpi varmaan pääsee vaikkei puhu venäjää? Voin kyllä opetella sen verran että turistina pärjää...
Mietin onko ne tarkkoja vai ennemmin välinpitämättömiä siellä rajalla. Että tarkistaako ne passikuvasta että onko tämä nyt tosiaan sama joka näkyy passikuvassa.
Entä onkohan Venäjän puolella paikannimikyltit vain niillä kyrillisillä kirjaimilla vai miksi niitä sanotaan.
Kävikö siellä korttimaksut ennen Ukrainan sotilasoperaation alkamista?
Ja jos sinne menee eurojen kanssa, niin voiko rajan ylitettyään vaihtaa niitä rupliin?
Paljon kysymyksiä. Mutta ei kai se niin vaikeaa voi olla kun kuulemma jotkut on käyneet kaksi tai kolmekin kertaa päivässä.
Miten pääsee Venäjälle?
14
1956
Vastaukset
- Anonyymi
Mene vaan ja pysy siellä
- Anonyymi
Aja vaan täydellä vauhdilla kumpaisenkin tullin läpi, niin huomaat olevasi Venäjällä.
- Anonyymi
Ajattelinkin että tämä on myös eräänlainen älykkyystesti ja sivistyksen mittari, että millaisia vastauksia tähän ketjuun tulee. No, ei näköjään ole tullut asiallisia ja järkeviä vastauksia.
En ole ainakaan kuullut, että Venäjä olisi viime aikoina Suomeen hyökännyt. Joten miksi ei siellä saisi käydä. Niin kuin Ruotsin armeija ei ole hyökännyt Suomeen pitkään aikaan, joten siellä on ihan ok käydä. Sama Viron kohdalla.- Anonyymi
Murhaava, raiskaavat ja ryöstävät ukrainalaisia. Saman mieliset ilmeisesti luimistellen menevat Venäjälle. Polttoaineen lisäksi Hiv-virus on suosittu tuontitavara.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Murhaava, raiskaavat ja ryöstävät ukrainalaisia. Saman mieliset ilmeisesti luimistellen menevat Venäjälle. Polttoaineen lisäksi Hiv-virus on suosittu tuontitavara.
Kai sinne pitää olla viisumi?
Ja passi varmaan.
Ajokortti, jos meinaat autolla sinne. - Anonyymi
OLET OIKEASSA.KYLLÄ VENÄJÄLLE VOI MENNÄ,TARVITSET VIISUMIN JA ILOISEN MIELEN.NIIN TÄNNE KIRJOITTELEE NE MITKÄ VIELÄ NUKKUU ÄIDIN KOTONA . NÄILLÄ (MIEHILLÄ ) ON KYLLIKKI NYRKISSÄ JA TAKUU ETTEI RAKAS PETÄ.??.
- Anonyymi
Auto pitäs laittoo ja kiertee vähän muolimoa...
- Anonyymi
Pestaudu z porukan miinan polkijaksi.
- Anonyymi
Kävimme Pietarissa autolla tammikuussa 2023 . Mukaan tarvitset omalla autolla rekisteriotteen, tulliselvityslomakkeen, viisumin ja passin. Mikäli et ole auton omistaja, niin tarvitset myös valtakirjan auton maastavientiin. Virkailijat olivat rajalla asiallisia ja mukavia, niin Suomen kuin Venäjän puolellakin. Autolle tehtiin pintapuolinen tarkastus Venäjän puolella.
Liikenne oli asiallista ja sujuvaa Venäjän puolella, paikalliset varoittivat jopa miliisin tutkista vastaantullessa. Tiet olivat hyviä Pietariin, suurin osa 6-kaistaista moottoritietä, voi tankata halutessaan jopa Nesteellä. Kannattaa kuitenkin varata tietulleihin vähintään 600 ruplaa.
Ihmiset olivat ystävällisiä, samoin tarkastuspisteiden sotilaat ja vartijat olivat asiallisia muutamilla kohteilla. Emme havainneet missään negatiivista suhtautumista suomalaisiin. Samoin emme törmänneet yhteenkään Z-merkkiin tai Ukrainan lippuun. Ihmiset ovat julkisesti epäpoliittisia, joten politiikasta puhumista kannattaa välttää - maassa maan tavalla.
Ruplia kannataa vaihtaa pieni määrä Suomessa etukäteen, jotta selviytyy Pietariin saakka, jossa on useita valuutanvaihtopisteitä. Rahaa saa Suomesta viedä vain normaaliin elämiseen tarvittavan määrään - tätä ei ole kuitenkaan tarkemmin määritelty.
Pyrimme käyttämään sosiaalisissa tilanteissa venäjää, joten se on saattanut vaikuttaa paikallisten suhtautumiseen, mutta useimmissa tilanteissa kansallisuutemme tuli pääosin selväksi.
Tässä ei ollut tarkoitus ottaa kantaa kenenkään moraalisiin, poliittisiin tai eettisiin näkemyksiin, vaan antaa tietoa, mikäli jollakin on tarve tai syy matkustaa Pietariin tässä vallitsevassa tilanteessa. - Anonyymi
Kaikki natsit pysyvästi Natsi-Venäjälle!
- Anonyymi
Siellä on kommarit ei natsit
- Anonyymi
Katsokaapa uutisia southfront piste org ista, niin tiedätte enemmän maailman sotatantereista...
- Anonyymi
Hienoa. Kesälomalla mennään Venäjälle. Siellä on paljon nähtävää.
- Anonyymi
Tohmajärven mäelle olisi hyvä sijoittaa HIMARS järjestelmä. Muutenkin sieltä mäeltä on hyvä tulittaa vihollista, toivottavasti saadaan kunnon ilmapuolustus ja ohjusjärjestelmät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718