Onko mitään mahdollisuuksia saada kytketyksi esimerkiksi kännykkää Linux-tietokoneen rinnalle siten, että siellä suoritettaisiin osa laskennasta?
Usb-väylähän on hidas, mutta SETI@home -henkinen ratkaisu riittäisi pidemmässä laskennassa. Siirrettäisiin siis "tehtävä" tai sen osa laskettavaksi, ja palautettaisiin lähettäjälle vain tulos.
Android-laitteen ytimet avuksi
2
186
Vastaukset
- Anonyymi
Mahdollista siirtää vaikka wifin yli data. USB-siirto ei ole mitenkään hidas, jos sen konfiguroi bulkki-siirtona usb2 siirtää jo 480 mbit/s maksimissaan. Toki siinä on viivettä hiukan enemmän, mutta ei se hidas ole. Wifi voi siirtää jopa vähemmän. Toki se virtuaalisarjaportti, millä saa debug-portin usb:n kautta on hidas, mutta sitä ei ole pakko käyttää.
Sen sijaan "laskenta" kännykässä voi osoittautua onnettomaksi: Kännykässä on luultavasti arm-prosessori ja ei ole takeita, että siinä olisi matematiikkaa varten prosessoria lainkaan, koska se on aika tilaa vievää ja toisaalta yleensä pärjätään kokonaislukuaritmetiikalla. Jos matikkayksikkö löytyy, sitten löytyy myös käskykannasta vaadittavat käskyt sille - muuten ne on joko softalla toteutettu tai aiheuttaa poikkeuksen.
Veikkaisin kuitenkin, että kotikoneesi on laskennassa ylivertainen kännykkään nähden ja et hyötyisi juurikaan em. laskennasta - paitsi jos kännyjä on käyttää kymmenittäin em. toimintaan.
Tästä syystä esim. jpeg-kuvia ei pakata kännykässä kuin nimeksi ja niiden siirto tietokoneelle laukaisee kuvan uudelleen käsittelyn valmistajan ohjelmassa tai puhelin pakkaa kuvan myöhemmin tausta-ajona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest635993Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul1155304Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden3804145Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1483334Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma602823- 262161
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1302161Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri191960Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell851959- 2491916