Alkoholistien lapsien muistoja?

Anonyymi-ap

Olen jo pikkuhiljaa hivuttautumassa alkoholismin puolelle. Eivät ne turhaan sano, että alkoholistien lapsilla on suurempi riski sairastua itsekkin.

Itsellä on ollut molemmat vanhemmat täysiä juoppoja ennenkin syntymääni. En ihmettele vaikka äitikin joi odottaessaan minua ja sisaruksia vaikka väittää toisin.
Tämä suuri alkoholin kulutus on jatkunut minun aikuisiälle asti ja olen niin onnellinen, että pääsin kotoa helvettiin ennenkuin täytin edes 17 vuotta. Nyt 23-vuotiaana itselläkin on alkanut alkoholin kulutus nousta reippaasti ja kestän ehkä maksimissaan 3 päivää juomatta. Olen tähän hakenut apua mutta koko muutos alkaa itsestä. Toivon vain että avun hakeminen tuottaa minulle tukea jota tarvitsen.

Äiti on aggressiivinen juoppo, isä muuten vaan pihalla ja sammumassa hetkenä minä hyvänsä. Äiti on antanut turpaan, huoritellut ja haukkunut läskiksi päissään. Pelkäsin paljon enemmän äitiä kuin isää. (Isä oli itseasiassa paljon mielyttävämpi ja rauhallisempi humalassa.) He joivat aina kun oli mahdollisuus. Kesät oli aivan helvettiä, se ryyppääminen alkoi jo 1 aikaan päivällä. Arkena 4-5 aikaan iltapäivällä. ja sama jatkuu tähänkin päivään asti. Ainoa ero on, että voin olla kotona hiljaisuudessa suurimman osan ajasta. Nykyään jos käyn vanhemmilla minunkin on oltava kännissä että kestän heitä. Ihania ihmisiä ovat muuten mutta sairaus on vienyt heitä jo ties kuinka kauan.

14

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkoholiongelmaan saa apua, jos sitä haluaa.
      Itsestä se on kiinni, kuten itsekin sanoit.

      Naisena ehkä ajattelisin, jos olisin asunut alkoholistikodissa lapsuuteni, ja nähnyt vanhempien ryyppäämistä ja tappelua, itse siinä myös kärsien, voisi tulla omaan mieleen kysymys, haluanko olla itse känninen äiti jossain vaiheessa, tai haluanko väkivaltaisen päihdehuuruisen parisuhteen, jossa tulee turpaan vähän väliä.

      ( Pakko myöntää, että lapsuudenkodissani ei käytetty päihteitä juuri lainkaan, mutta itsestäni tuli alkoholisti. Näinkin voi käydä. Onneksi minusta ei ikinä tullut äitiä, enhän olisi voinut lapsesta/lapsista huolta pitää ja vastuuta ottaa, kun en pystynyt sitä ottamaan itsestänikään. )

      On oikeastaan ihmisen omia itselleen asettamia arvoja elämässään, mitä itse haluaa. Haluaako toistaa sitä samaa lapsuuskodissa tapahtunutta mahdollisesti ikävää elämäntyyliä itse, vai haluaako parempaa.

      Monesti sanotaan, että alkoholistien lapsista tulee herkästi holisteja, toki niinkin joskus käy, mutta mahdollista on sekin, että lapsilla elämä muodostuu paremmalla, suoraan sanottuna järkevällä tavalla.
      Jotkut oikeasti saattavat miettiä juuri sitä, kun ovat lapsuudessaan kokeneet sellaista, niin eivät sitä itse halua jatkaa omassa elämässään.
      Sanon usein, että elämä on valintoja täynnä.

      Sinullakin on vielä hyvät mahdollisuudet rakentaa hyvä elämä, olet nuori, ja olet kuitenkin pohtinut tätä asiaa ilmeisesti jo kauemminkin. Se on hyvä alku, kun ajatukset alkaa nousta ja herää kysymyksiä.
      Kaikkea hyvää sinulle!

      • Anonyymi

        Minun isoisäni ole alkoholisti ja hänellä oli 5 lasta ainoastaan se nuorin tuli alkoholistiksi , hän joka eniten huusi papalle että lopettais juomisen itki ja rukoili mutta pappa jatkoi juomistaan, ei voinut lopettaa. Nuorimmainen alkoi juomisen 40 vuotiaana ja hänestäkin tuli alkoholisti . Joten ilmeisesti menee jotenkin suvussa.
        Sitten ihmettelen että jos on elämänsä ajan kärsinyt vanhempiensa juomisesta niin miksei hakeudu hoitoon niin äkkiä kun huomaa itsessään piirteitä mitä vihasi vanhemmissaan lapsena.
        Alkoholi ottaa omansa lopulta rauta kouralla otteeseensa.
        Aito hyvänolon tunne lähtee raittiista kehosta, alkoholi ei korvaa yhtään mitään maailmassa. Hetken hurmio se on kaikki.


    • Anonyymi

      Olen alkoholisti äidin lapsi. Join nuoruudessani hauskanpitoon. Ei se ollut ongelma. Lopettaminen oli vahinko, piti laskea kaloreita dietillä ja se oli hankalaa ja jätin juomatta. Ja sitten se vain unohtui, eikä maistukkaan enää.

      Pidin takavuosina kaksi tammikuuta jolloin join tarkoituksella. Alkoholinen tammikuu.

      Lapsi sanoi jälkeen päin, että äiti olisi saanut juoda useamminkin, kun silloin ei ollut niin tiukka säännöistä.

      Joo kohta se tulee kaverinsa kanssa katselemaan ilotulituksia ja juodaan joululahja pulloja jotka hän osti. Hän tykkäsi mun suosikista, niin paljon, että pakko oli olla juomatta koko lahjaa, että kaverikin saa maistaa sitä. Sitten maistetaan sellaista yllätyspulloa joka oli kai vain nätti. Enkä minä kuin vähän, sillä todennäköistä on, että kuskaan nuorison kotiinsa, kun bussit ei kulje yöllä.

      Mutta siis näinkin voi mennä. Tosin olen myös antanut anteeksi menneet ja ymmärtänyt, mitä äidilleni tehtiin. Ja yllätys hän teki parhaansa, kuten muutkin vanhemmat yleensä. Olen silti onnellinen tästäkin kokemuksesta, että sain kokea sen ja selvitettyä. Hän on rakas ja opin hänen kokemuksistaan, kuinka kauheita voi toiset ihmiset olla korostaakseen itsensä hyviksi, talloen muita. Täytyy muistaa lähettää taivaaseen rukous hänen seuraavaa elämäänsä auttaakseni. Kaunis ihana äitini ja isäni taivaassa. Kaikkea hyvää ja parempaa teille

    • Anonyymi

      En ymmärrä miksi haluaa ottaa riskin että saa maksakirroosin.Onko ajatus että kyllä minä uuden maksan saan jos kirroosi tulee?

      • Anonyymi

        Jos on alkoholistiksi asti onnistunut pääsemään/joutumaan, ei siinä pahemmin kirrooseja tai muitakaan vaivoja ajatella.
        Alkoholisti ei ihan kauheasti itsestään välitä, niin ei myöskään mahdollisista alkoholin aiheuttamista sairauksista.
        Jos ihminen välittää itsestään, hänestä ei siinä vaiheessa tule alkoholistia.
        Toki itsestään välittävän ihmisenkin elämässä voi tapahtua muutoksia, ja tilanteet voivat muuttua.


    • Anonyymi

      Lapsuus ja alkoholismi kaksi eri asiaa

      • Anonyymi

        Ei ole. Nykyään aloitetaan jo lapsena päihdekokeilut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole. Nykyään aloitetaan jo lapsena päihdekokeilut.

        Aloitettiin ennenkin.
        Olin lapsi/nuori kultaisella -80-luvulla, ja kokeilut johtivat aika nopeasti ongelmaan.
        Nyt kärsin vain enää seurauksista.


    • Anonyymi

      Alkoholin haju ja siihen ei koskaan lapsena tottunut.
      Jotkut poltti tupakkaa ja savun tuoksu tai
      haistoi parfyymin tuoksun niin näiden hajujen
      kanssa jotenkin pärjäsi.
      Mutta alkoholin hajuun liittyi usein kiroilua ja kiihtynyttä
      mielentilaa ja uhoamista.Sitä lapsena ahdisti ja pelkäsi.

    • Anonyymi

      Ei muista lapsuutta oli silloin
      paha krapula

    • Anonyymi

      Muistan yhden joulun kun äiti EI ollut kännissä. Muuten en muista lapsuudestani juuri mitään.

      • Anonyymi

        Onko sinulla itselläsi nyt hyvä/parempi elämä ?
        Ihminen muistaa kyllä, mutta muistot pystyy sulkemaan pois.


    • Vähemmistössä ovat ne suvut joissa EI ole/ollut alkoholisteja. Empiirisen kokemukseni perusteella väitän, että suvun/perheen merkitys itsekunkin alkoholisoitumisessa on olematon; ollenkaan väheksymättä ongelmia ja kärsimyksiä joita juominen aiheuttaa lapsille, puolisolle ja juojalle itselleenkin. En minäkään alkanut juoda siksi, että isäni oli tuurijuoppo vaan ihan muista syistä. Vähän sama juttu kuin kaivonpaikan katsominen taikavarvulla: Suomessa löytyy vettä joka paikasta kunhan kaivetaan tarpeeksi syvälle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8416
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      504
      7687
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      223
      5724
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      102
      4840
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4674
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      173
      4556
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      111
      4508
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4236
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe