Ei nimittäin ole Helenin sivuilla sopimusten kohdalla sanaakaan tästä 19.12. ilmoitetusta 6kk sopimuksesta. Firman tiedottaminen on täysin luokatonta, hyvään liikemiestapaan kuuluu, että asiakkaille kerrotaan, jos ilmoitettu asia joudutaan perumaan, mutta tämä ei näy Heleniä koskevan.
Yhtä lailla onnetonta on voimassaolevan sähkösopimuksen tietojen tarkistaminen Helenin sivuilta. Nimittäin tiedot eivät pidä paikkaansa eivätkä päivity.
Lyhyesti sanottuna paska firma, ja kun pääsen eroon sopimuksen loputtua, en uutta sopimusta tee Helenin kanssa, vaikka firma maksaisi minulle.
Helen perui 20 senttiä/kWh ja 6kk-tarjouksen
6
1020
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se sitä perunut ole, kyllä se netistä löytyy. Huomaa kuitenkin, että jos sulla on esim. aikasähkö (päiväsähkö ja yösähkö), ei ole varmaa, että saat sen takaisin 6 kuukauden jälkeen. Huomaa myös, että 6 kuukaudessa on mukana kesäkuu ja heinäkuu, jolloin ei muutenkaan paljon lämmitetä oli hinta mitä tahansa. Aion omalta osaltani tarkkaan harkita kannattaako tämä fiksusopimus, jos menettää jatkossa yötariffin. Tänään soitin Heleniin ja kysyin, minkä sopimuksen saan 6 kuukauden jälkeen, vastasivat aikasähkön menettämisen olevan mahdollista. Eivät pystyneet varmasti sanomaan mitään.
- Anonyymi
Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.
Kyllä niitä aikasähköjä tai yösähköjä on vielä ainakin omakotitaloihin, esim. Vantaan Energialla, Keravan energialla ja Helenilläkin ainakin tähän saakka. Tällaisissa omakotitaloissa, joissa on kuuman veden varaaja esim. yösähköllä sillä on merkitystä. Kerrostaloissa ei tietysti ole. Itse en aio riskeerata yösähköä tällä kuuden kuukauden sopimuksella, josta kaksi kuukautta on kesää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.
Kyllä niitä ainakin omakotitaloihin on. Esimerkiksi Vantaalla, Keravalla ja Helenilläkin ainakin ennen. Nimeltään aikasähkö tai yösähkö. Helenillä ne tosin saattaa nyt siis loppua tämän uuden sopimuksen myötä.
- Anonyymi
Linkki on tässä: https://www.helen.fi/sahko/sahkosopimus/fiksusahko-takuu
Tein sopimuksen eilen ja jätän asiakkuuden Vattenfallin. Toistaiseksi voimassa ollut Vattenfallin Ilmasto Vakio maksoi otettaessa 15 €/kk, mutta syksyllä uusi hinta olikin sitten 65 €/kk. - Anonyymi
Turpeen ja kivihiilen korvaava Pelletti, on ajanut pienkäyttäjät hankalaan pulaan: Kaikki Pelletti menee suurille sähkö-ja lämpölaitoksille. Ja hinta olisi mieletön.
Helén suuri pienkäyttäjän kylmettäjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1136969KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3956657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei663362Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282909Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092504Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään422057- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257