Helen perui 20 senttiä/kWh ja 6kk-tarjouksen

Anonyymi-ap

Ei nimittäin ole Helenin sivuilla sopimusten kohdalla sanaakaan tästä 19.12. ilmoitetusta 6kk sopimuksesta. Firman tiedottaminen on täysin luokatonta, hyvään liikemiestapaan kuuluu, että asiakkaille kerrotaan, jos ilmoitettu asia joudutaan perumaan, mutta tämä ei näy Heleniä koskevan.

Yhtä lailla onnetonta on voimassaolevan sähkösopimuksen tietojen tarkistaminen Helenin sivuilta. Nimittäin tiedot eivät pidä paikkaansa eivätkä päivity.

Lyhyesti sanottuna paska firma, ja kun pääsen eroon sopimuksen loputtua, en uutta sopimusta tee Helenin kanssa, vaikka firma maksaisi minulle.

6

1047

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se sitä perunut ole, kyllä se netistä löytyy. Huomaa kuitenkin, että jos sulla on esim. aikasähkö (päiväsähkö ja yösähkö), ei ole varmaa, että saat sen takaisin 6 kuukauden jälkeen. Huomaa myös, että 6 kuukaudessa on mukana kesäkuu ja heinäkuu, jolloin ei muutenkaan paljon lämmitetä oli hinta mitä tahansa. Aion omalta osaltani tarkkaan harkita kannattaako tämä fiksusopimus, jos menettää jatkossa yötariffin. Tänään soitin Heleniin ja kysyin, minkä sopimuksen saan 6 kuukauden jälkeen, vastasivat aikasähkön menettämisen olevan mahdollista. Eivät pystyneet varmasti sanomaan mitään.

      • Anonyymi

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.

        Kyllä niitä aikasähköjä tai yösähköjä on vielä ainakin omakotitaloihin, esim. Vantaan Energialla, Keravan energialla ja Helenilläkin ainakin tähän saakka. Tällaisissa omakotitaloissa, joissa on kuuman veden varaaja esim. yösähköllä sillä on merkitystä. Kerrostaloissa ei tietysti ole. Itse en aio riskeerata yösähköä tällä kuuden kuukauden sopimuksella, josta kaksi kuukautta on kesää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.

        Kyllä niitä ainakin omakotitaloihin on. Esimerkiksi Vantaalla, Keravalla ja Helenilläkin ainakin ennen. Nimeltään aikasähkö tai yösähkö. Helenillä ne tosin saattaa nyt siis loppua tämän uuden sopimuksen myötä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Turpeen ja kivihiilen korvaava Pelletti, on ajanut pienkäyttäjät hankalaan pulaan: Kaikki Pelletti menee suurille sähkö-ja lämpölaitoksille. Ja hinta olisi mieletön.
      Helén suuri pienkäyttäjän kylmettäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6634
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6380
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4681
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      91
      3594
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3541
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      66
      3402
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3252
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      2970
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      3
      1795
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      15
      1374
    Aihe