Helen perui 20 senttiä/kWh ja 6kk-tarjouksen

Anonyymi-ap

Ei nimittäin ole Helenin sivuilla sopimusten kohdalla sanaakaan tästä 19.12. ilmoitetusta 6kk sopimuksesta. Firman tiedottaminen on täysin luokatonta, hyvään liikemiestapaan kuuluu, että asiakkaille kerrotaan, jos ilmoitettu asia joudutaan perumaan, mutta tämä ei näy Heleniä koskevan.

Yhtä lailla onnetonta on voimassaolevan sähkösopimuksen tietojen tarkistaminen Helenin sivuilta. Nimittäin tiedot eivät pidä paikkaansa eivätkä päivity.

Lyhyesti sanottuna paska firma, ja kun pääsen eroon sopimuksen loputtua, en uutta sopimusta tee Helenin kanssa, vaikka firma maksaisi minulle.

6

1006

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se sitä perunut ole, kyllä se netistä löytyy. Huomaa kuitenkin, että jos sulla on esim. aikasähkö (päiväsähkö ja yösähkö), ei ole varmaa, että saat sen takaisin 6 kuukauden jälkeen. Huomaa myös, että 6 kuukaudessa on mukana kesäkuu ja heinäkuu, jolloin ei muutenkaan paljon lämmitetä oli hinta mitä tahansa. Aion omalta osaltani tarkkaan harkita kannattaako tämä fiksusopimus, jos menettää jatkossa yötariffin. Tänään soitin Heleniin ja kysyin, minkä sopimuksen saan 6 kuukauden jälkeen, vastasivat aikasähkön menettämisen olevan mahdollista. Eivät pystyneet varmasti sanomaan mitään.

      • Anonyymi

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.

        Kyllä niitä aikasähköjä tai yösähköjä on vielä ainakin omakotitaloihin, esim. Vantaan Energialla, Keravan energialla ja Helenilläkin ainakin tähän saakka. Tällaisissa omakotitaloissa, joissa on kuuman veden varaaja esim. yösähköllä sillä on merkitystä. Kerrostaloissa ei tietysti ole. Itse en aio riskeerata yösähköä tällä kuuden kuukauden sopimuksella, josta kaksi kuukautta on kesää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.

        Kyllä niitä ainakin omakotitaloihin on. Esimerkiksi Vantaalla, Keravalla ja Helenilläkin ainakin ennen. Nimeltään aikasähkö tai yösähkö. Helenillä ne tosin saattaa nyt siis loppua tämän uuden sopimuksen myötä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Turpeen ja kivihiilen korvaava Pelletti, on ajanut pienkäyttäjät hankalaan pulaan: Kaikki Pelletti menee suurille sähkö-ja lämpölaitoksille. Ja hinta olisi mieletön.
      Helén suuri pienkäyttäjän kylmettäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe