Helen perui 20 senttiä/kWh ja 6kk-tarjouksen

Anonyymi-ap

Ei nimittäin ole Helenin sivuilla sopimusten kohdalla sanaakaan tästä 19.12. ilmoitetusta 6kk sopimuksesta. Firman tiedottaminen on täysin luokatonta, hyvään liikemiestapaan kuuluu, että asiakkaille kerrotaan, jos ilmoitettu asia joudutaan perumaan, mutta tämä ei näy Heleniä koskevan.

Yhtä lailla onnetonta on voimassaolevan sähkösopimuksen tietojen tarkistaminen Helenin sivuilta. Nimittäin tiedot eivät pidä paikkaansa eivätkä päivity.

Lyhyesti sanottuna paska firma, ja kun pääsen eroon sopimuksen loputtua, en uutta sopimusta tee Helenin kanssa, vaikka firma maksaisi minulle.

6

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se sitä perunut ole, kyllä se netistä löytyy. Huomaa kuitenkin, että jos sulla on esim. aikasähkö (päiväsähkö ja yösähkö), ei ole varmaa, että saat sen takaisin 6 kuukauden jälkeen. Huomaa myös, että 6 kuukaudessa on mukana kesäkuu ja heinäkuu, jolloin ei muutenkaan paljon lämmitetä oli hinta mitä tahansa. Aion omalta osaltani tarkkaan harkita kannattaako tämä fiksusopimus, jos menettää jatkossa yötariffin. Tänään soitin Heleniin ja kysyin, minkä sopimuksen saan 6 kuukauden jälkeen, vastasivat aikasähkön menettämisen olevan mahdollista. Eivät pystyneet varmasti sanomaan mitään.

      • Anonyymi

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.

        Kyllä niitä aikasähköjä tai yösähköjä on vielä ainakin omakotitaloihin, esim. Vantaan Energialla, Keravan energialla ja Helenilläkin ainakin tähän saakka. Tällaisissa omakotitaloissa, joissa on kuuman veden varaaja esim. yösähköllä sillä on merkitystä. Kerrostaloissa ei tietysti ole. Itse en aio riskeerata yösähköä tällä kuuden kuukauden sopimuksella, josta kaksi kuukautta on kesää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai uusia aikasähkösopimuksia tarjoa mikään yhtiö? Se, että Helenillä ei osata tuollaiseen kysymykseen vastata, kertoo kyllä paljon yhtiöstä.

        Kyllä niitä ainakin omakotitaloihin on. Esimerkiksi Vantaalla, Keravalla ja Helenilläkin ainakin ennen. Nimeltään aikasähkö tai yösähkö. Helenillä ne tosin saattaa nyt siis loppua tämän uuden sopimuksen myötä.


    • Anonyymi

      Linkki on tässä: https://www.helen.fi/sahko/sahkosopimus/fiksusahko-takuu

      Tein sopimuksen eilen ja jätän asiakkuuden Vattenfallin. Toistaiseksi voimassa ollut Vattenfallin Ilmasto Vakio maksoi otettaessa 15 €/kk, mutta syksyllä uusi hinta olikin sitten 65 €/kk.

    • Anonyymi

      Turpeen ja kivihiilen korvaava Pelletti, on ajanut pienkäyttäjät hankalaan pulaan: Kaikki Pelletti menee suurille sähkö-ja lämpölaitoksille. Ja hinta olisi mieletön.
      Helén suuri pienkäyttäjän kylmettäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe