Mitä olen SETI juttuja lukenut niin aina siellä on ajattelun lähtökohtana ajatus että muukalaiset ovat jossain kaukana, satojen valovuosien päässä. SETI tarjoilee ajatusta että me löydämme heidät, me päätämme kontaktista, ja meillä on kymmeniä vuosia aikaa ottaa homma kaikessa rauhassa.
Me tiedämme että asia on juurikin päinvastoin. Muukalaiset lentelevät täällä jo aluksillaan, kontaktialoitteet ovat heidän käsissään ja meidän aikamme pohtia omaa suhtautumistamme vuosikymmeniä on jo päättynyt.
Skotlantiin on perusteilla jälkikontaktikeskus joka alkaa kaikessa rauhassa suunnittelemaan mitä me tekisimme kun SETI laitteet havaitsevat ensimmäisen muukalaisten teknosignaalin.
Aika hupaisaa eikö totta?
https://www.theguardian.com/science/2022/dec/29/if-aliens-contact-humanity-who-decides-what-we-do-next
SETI: Kuvitelma kaukaisista muukalaisista
Anonyymi-ap
2
248
Vastaukset
- Anonyymi
Noinhan se kyllä on - ja ovat olleet aina täällä, mutta näyttäytyneet todella näkyvästi melko harvakseltaan. Tietoisuuttamme ufoista on kohotettu vähitellen ja se lienee universaalien sääntöjenkin mukaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626765- 666628
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1445414Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504453En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204069Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53620- 373178
- 283093
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris692730Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta362233