Eli onkohan starttimoottori vaikea irroittaa johnssonista? En pääse just nyt tutkimaan tarkemmin, tietäis mitä työkaluja tarvitsee.
Startin irroitus
Johnson 20-97
52580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hylsysarja ja kiintoavaimet,sekä ristipää meisselit johtoliitoksia varten. Kaiken varalta taltta meisselit myös ja muistivihko,johon piirrät johtoliitännät sitä mukaa,kun irrotat.
Sekä maalarin teippiä,että sillä merkitset ja numeroit johdot,ja samat numerot piirustuksiin.
Ja jos haluat,että kaikki ruuvit löytää oikean paikkansa kasatessa,niin pyöritä aina irrottamasi ruuvit omiin pesiinsä muutamalla kierroksella kiinni. Muuten varmasti käy,että eripituiset ruuvit menee vääriin paikkoihin,ainaki mulla,ja pura sitte uuvelleen.
...paljon pultteja, mitä pitää aukaista? (vaikeissa paikoissa?)Startti on kaasarin mutterin edessä, eli en saa kaasaria irti:(
Kuule, sä olisit jo saanut sen startin irti, jos olisit ryhtynyt toimeen kyselyn sijaan.
Startin johtoja ei joudu muistaakseni irrottamaan kaasarin irrotuksen yhteydessä.
Kun startin varsinaiset kiinnikkeet on auki, saa sen vännettyä riittävästi syrjään kaasarin pinnapulttien mutterien avaamiseksi. Ne ruuvit jotka joutuu avaamaan ovat yhtä lukuunottamatta näkyvissä ja helppoja. Se yksi onkin sitten hankalasti muun rojun takana ja apuna joutuu käyttämän, tai ainakin minä jouduin, hylsyavaimen jatkovartta. Auki saa helposti, kiinni pano on hankalampaa. Niin ja sitten ne ruuvit oli ainakin -93 mallissa tuumasia, joihin milliset käy vain satunnaisesti.
En ole ihan varma, mutta jotenkin sellainen muistikuva, että kaasuvivun kiinnikkeitä joutui myös irrottelemaan, niissä on pari kupariliuskaa päällekkäin ja pyrkivät irrotessaan putoilemaan hankaliin paikkoihin kotelon pohjalle, eikä magneetista ole apua.
Ykä
eiku ens viikolla koneeseen käsiks, eiköhän se sieltä lähde.