Kyllä se kuu taas kurkistelee sieltä taivaalta....vaikka on melkein pilvien peitossa...
mimmimum-..mi
Oi kuu ,,oi kuu
15
235
Vastaukset
- Anonyymi
Vain puolikashan tuo riekale vain on. Mitä siinä pitäisi olla ihmettemistä.
- Anonyymi
En minä ihmettelekään ....totesin vain ...
mimmimummi-,,mi- Anonyymi
Uudenvuoden mystinen kuu - ilmaantuu - uudenvuoden taivaalle.
Kuun katselu saa usein miettimään maailmankaikkeutta ja muuta mystistä.
Hyvää uutta vuotta sinulle !
- Anonyymi
Siellähän noita-akka kohta taas istuu kuunsirpin nokassa luutansa ja kahvipannunsa kanssa miettien mitähän herjaavaa keksisi kanssaihmisistä.
Kävin tuossa vähän aikaa sitten lenkillä ja havaitsin, kun toisella puolen taivasta aurinko painui mailleen ja toisella puolen kuunpuolikas heräili omalle osuudelleen.
- Anonyymi
Joku lauloi:"Oli kuu, oli ilta..."
Mitään kuita en ole nähnyt. Siis en ole ollut kuutamolla.
Eilisen sohjon jälkeen muuttui piha jäiseksi.
Beng - Anonyymi
Tänään kuu näkyi siniseltä taivaalta. Loistava sää joskin liukkautta. Yritin kertoa tyttärelleni lenkillä vanhaa muistisääntöä, lorua kuusta. En muistanut.
Piti googlata, ei löytynyt sieltäkään, mutta kun kuu on D, se kasvaa kohti täysikuuta, joka tänä vuonna on 7.1. Ja kun kuu muistuttaa C-kirjainta, se pienenee ja on uudenkuun alku. Etsin kuukalentereita netistä. Löysin tallaisen, tässä monta hauskaakin kalenteria.
https://fi.rhythmofnature.net/kuukalenteri- Anonyymi
Huomenna näköjään täysikuu,komeasti möllöttää nytkin.
- Anonyymi
Sinne taivaalle se kuu taas ponkaisi . HIKSI se ei koskaan hymyile, Nytkin on suu mutrussa,
mimmimum.´.,,mi- Anonyymi
Ostetaan Hangon keksejä. Ne hymyilee kuin kuu.
- Anonyymi
Ensi viikolla lentonäytöksiä tarjolla.
- Anonyymi
Noitiako tarkoitat?
Pitää ostaa uusi luuta. Vanha on kahdessa erässä. Sillä ei pitkälle pötkitä.
Beng
- Anonyymi
Nukun jo aikaisin ja parveke on makuhuoneen esteenä nähdäkseni kuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002635Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736