Hei!
Asunto-osakeyhtiömme teettää putkiremontin, jonka yhteydessä kylpyhuone tehdään uusiksi laatat, kalusteet kaikki. Mitä voimme vähentää kotitalousvähennyksenä verotuksessa? Tiedän, että 60% työstä, mutta koskeeko se myös osuuttamme putkitöistä vai jotenkin vaan sitä iään kuin kylpyhuoneremontin osuutta (laatoitus etc.). Entä kun laskut maksaa ensin As Oy, ja mehän maksamme korotettua vastiketta, miten tämä esitetään verottajalle?
Juujuu, menen kyllä käymään verottajankin luona, mutta kertokaahan nyt ens hätään tänne :-)
Kiitos!
Asunto-osakeyhtiömme teettää putkiremontin, jonka yhteydessä kylpyhuone tehdään uusiksi laatat, kalusteet kaikki. Mitä voimme vähentää kotitalousvähennyksenä verotuksessa? Tiedän, että 60% työstä, mutta koskeeko se myös osuuttamme putkitöistä vai jotenkin vaan sitä iään kuin kylpyhuoneremontin osuutta (laatoitus etc.). Entä kun laskut maksaa ensin As Oy, ja mehän maksamme korotettua vastiketta, miten tämä esitetään verottajalle?
Juujuu, menen kyllä käymään verottajankin luona, mutta kertokaahan nyt ens hätään tänne :-)
Kiitos!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikeaksi kyllä menee jos halutaan saada ko. vähennys, koska jokainen osakkeenomistaja joutuu tekemään erikkeen urakkasopimuksen urakoitsijan kanssa!
Tässä otteita erään lehden kirjoituksesta:
>Mutta asunto-osakeyhtiössä asuvalle vähennyksen käyttö on evätty kaikesta ns. yhtiön vastuulla olevasta työstä, koska vähennyksen saa vain suoraan tekijälle tai tekijäyritykselle maksetusta työkorvauksesta. Esim. paritalon asukkaat, rivitalo-osakkeen omistajat tai kerrostalossa asuvat eivät voi käyttää vähennystä talonsa putkiremonttiin, ulkomaalaukseen tai pihan kunnostukseen koska nämä ovat yleensä taloyhtiön vastuulla, kuitenkin täysin asukkaiden (rahoitus)vastuulla.……….<
>•Porsaanreikänä lainsäätäjä ja verottaja tarjoavat tosin mahdollisuutta muuttaa asuntoyhtiön yhtiöjärjestystä ja siirtää taloyhtiön vastuulla olevat ja kontrolloimat asiat kunkin osakkaan omalle vastuulle, eli että kullakin kerrostalon asukkaalla olisi järkevää ajoittaa ja toteuttaa asunto-osansa putkiremontti itsenäisesti - hupaisaa muttei järin fiksua.<
Re: Kotitalousvähennys suosii omakotitalouksia
Kirjoittaja Kotikaupunki , 10.03.2005 09:58
Rivitaloyhtiössä kotitalousvähennys saadaan asukkaiden hyväksi siten, että kukin asukas tekee työn suorittajan kanssa urakkasopimuksen. Kukin asukas maksaa tällöin työn suorittajalle erikseen. Urakan valvonta voi edelleen olla taloyhtiön vastuulla.
Asia on käytännössä kokeiltu, ja verottaja hyväksyi menettelyn
Katso loput täältä:
http://www.lansivayla.fi/keskustelu/995251609657/view
Eli siis tässä kannattaa ottaa urkoitsijalta vaan pakollinen ja sanoa, että meillä tulee oma remonttimies tekemään laatoituksen, kaappien, hanojen asennukset ym mitä vaan pystyy. Ja toivoa, että hyvitys urakoitsijalta on sitten reilu.
Samaa olen miettinyt, että jos ostan liikeestä kaapit, vaikka 1000€ se on tarvikkeita, josta ei saa vähennystä, mutta jos näytän kokeneelle remonttimiehelle, että tuollaiset hän ostaa kasan lautoja (tarvikkeita) ja tekee kaapit (työtä) josta saan vähennykset tehtyä???? Saan vieläpä mittojen mukaan kaapit justiinsa.
No jokatapauksessa, aivan upea juttu tuo vähennys!
Tuon kaapin tekemisestä saat työn osuudesta vähennyksen vain jos työ tehdään kotonasi.
Maksaako yhtiö myös tuon kylppärirempan eli laatoitukset, kalusteet sun muut? Jos ne maksat itse suoraan urakoitsijalle ja pyydät erittelyn, niin verovähennys napsahtaa. 60% työn osuudesta ja max 1150 euroa/henkilö/vuosi. Eli mahdollisen puolisosi kanssa max. 2300 euroa yhteensä.
Ei sinun tarvitse sitä eri urakoitsijalla teettää.
Jos taas kaikki maksetaan vastikkeiden kautta, niin sitten menee vaikeammaksi.
Kyllä tässä on nimenomaan sellainen "kätevä" paketti, että urakoitsija tekee täysin uuden kylpyhuoneen samalla kaikille. Se on sellainen standardikylppäri määriteltyine asioineen (pistorasioiden paikat, lauvuaarin ja hanan mallit jne. lueteltu). Koko potti jyvitetään neliömäärän mukaan vastikkeeksi. Jos haluaa tehdä muunlaisen kylpyhuoneen, urakoitsija voi sen tehdä, mutta siitä tulee lisälasku (ilmeisesti tästä työstä tekisimme erillisen sopimuksen urakoitsijan kanssa?). Jälkikäteen ilmoitetaan hyvitykset (siis kun emme ota standardikaakeleita ja kalusteita, emmekä niiden asennusta).
Eli jos ottaisimme starndardikylppärin, maksaisimme kaiken vastikkeen kautta, emmekä saisi verovähennystä. Jos teetämme omanlaisen, pääsemme käsiksi verovähennykseen, mutta tuntuu vaikealta ymmärtää mitä tämä kaikki lopulta maksaa. Kun sitä mielellään etukäteen kuitenkin budjetoisi tuollaisen rahamäärän...
Se on paljon rahaa tuo 2300€, hyvässä lykyssä saamme joitan laskuja venytettyä seuraavaan kalenterivuoteen, remontti kun alkaa syksyllä. Tekisi mieli hyödyntää koko juttu. Harkitsemme tässä, josko tekisimme myös keittiön samalla.