Oletko kateellinen ja miten se ilmenee

tyllilintu

Luulen, että meistä jokainen on joskus tuntenut kateutta jotain toista ihmistä kohtaan.
Uskallatko kertoa näin anonyyminä, koska ja ketä olet kadehtinut ja onko tuo kielteinen tunne saanut sinut käyttäytymään "eitoivotulla" tavalla?
Itse kadehdin kouluaikoinani tyttöä, jota kaikki pojat ihailivat ja piirittivät.
Kateuteni ilmeni nurjamielisenä naljailuna ja keljuiluna.
Onko kysymys liian arkaluonteinen ja ikäviä muistoja herättävä?

6

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nannukkaN

      naapurin tuliterä uusi mersu kadehdituttaa:))))

      • jpntar

        huomannut, että määrätty määrä kateutta herättää minussa sisuuntumisen...ja se on ollut ainakin tähän asti ihan tervettä..:)


      • tyllilintu
        jpntar kirjoitti:

        huomannut, että määrätty määrä kateutta herättää minussa sisuuntumisen...ja se on ollut ainakin tähän asti ihan tervettä..:)

        sillä se herättää(kateus)kilpailuvietin ja sitä kautta yrittämishalun.
        Panee tekemään enemmän työtä sen eteen mitä tahtoo(aineellista)
        Eipä se lievä kateus siis niin pahakaan asia ole ja varsinkin kun se on ylisempää kuin tahdomme myöntää.
        Omalla kohdallamme ainakin lyömme leikisi koko asian.
        Uskaltaakohan kukaan lähteä totuusleikkiin ja kertoa mitä hävettävää ja ilkeää on kateuksissaan tehnyt?


      • jpntar
        tyllilintu kirjoitti:

        sillä se herättää(kateus)kilpailuvietin ja sitä kautta yrittämishalun.
        Panee tekemään enemmän työtä sen eteen mitä tahtoo(aineellista)
        Eipä se lievä kateus siis niin pahakaan asia ole ja varsinkin kun se on ylisempää kuin tahdomme myöntää.
        Omalla kohdallamme ainakin lyömme leikisi koko asian.
        Uskaltaakohan kukaan lähteä totuusleikkiin ja kertoa mitä hävettävää ja ilkeää on kateuksissaan tehnyt?

        olisin varmaan pärjännyt hyvin urheilijana..:))
        Niin, totuusleikistä en tiedä, mutta nukkumaan pitäisi lähteä...koko tämän päivän olen istunut melkein koneella...!!...ja työstä käy:)) Nyt pitää pitääkin taukoa..tytön mukaan se saattaa olla juuri sitä nettiriippuvuutta:)))) Tosin tämä päivä olikin töistä vapaa, ja ulkona tuli koko päivä räntää ja lunta!!!!


    • en ole kateellinen. Minulla ei ole kaikkea, mutta pitäisikö olla? Miksi?

      Naapurin Mersustakaan en ole kateellinen; pystyisin sellaisen itsekin ostamaan vaikka heti jos haluaisin. Alan ammattimiehenä kuitenkin tiedän jotain Mersustakin, joten eipä kiinnosta pätkääkään.

      Melkein kaikki minulla on, yhtä tai kahta vain puuttuu, mutta ei se haittaa.
      Rikkain ei ole se, jolla on eniten vaan se, jolta puuttuu vähiten.

      • tyllilintu

        kateellisia ihmisiä.
        Tiedän(tunnen) henkilön, joka kadehtii ihmistä, joka ei näytä kadehtivan hänen hienoa autoaan ja taloaan, vaan ystävällisesti kyselee mitä koulussa hyvin pärjääville lapsille(pärjääminen=tulkintakysymys)kuuluu ja onko uusi auto ajo-ominaisuuksiltaan parempi kuin edellinen (vuosi sitten ollut)
        Tämä ulkonaista hyvää omistava on silmin nähden kade tuttavalleen, joka autuaan tyytyväisenä puhuu aika ajoin ilmenevistä rahahuolistaan. Hän kertoo lastensa huonoistakin koenumeroista ja vaikuttaa kaikista puutteistaan ja arkisista ongelmistaan huolimatta tyytyväiseltä elämäänsä ja tulee erinomaisesti toimeen kanssaihmistensä kanssa. Jos kateuteen yleensä on aihetta, niin hän onkin mielestäni kadehtimisen 'arvoinen.'


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      337
      703
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      109
      648
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe