Ilon päivä PKS asiakkaille.

Anonyymi-ap

PKS on päättänyt kantaa kortensa kekoon ihmisten selviämistalkoissa ja nosti tammikuun alusta toistaiseksi voimassaolevien sopimusten sähkön hintaa 41 snt/kWh. Noin alhaista hintaa perustellaan pörssisähkön kovalla hinnalla ja futuureilla. Pörssisähkö ei viimepäivinä ole käynyt kertaakaan 20snt/kWh ja on alimmillaan ollut 0snt/kWh.
On hienoa, että maakunnan oma kuntien edustajien johtama yhtiö kantaa huolta alueen asukkaista polkemalla sähkön hinnan näin alas. Hintahan on vain 200% kalliimpi kuin Pohjanmaalla olevien sähköyhtiöiden toistaiseksi voimassa olevat sopimukset. Siirtohintakin on vain 100% kalliimpi kuin Joensuussa toimivalla Caruna Espoolla.

9

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienosti meni alv:n alennus hintoihin vaikka niin toitottivat että niin ei tule käymään,aina niillä on joku selitys hinnan nousuun joka on täyttä paskaa!

    • Anonyymi

      Se pitää sitten ottaa pörssisähkö, jos ei perse kestä siirtää riskiä futuurien väärässä olemisesta PKS:lle.

    • Anonyymi

      Futuuria oo olemassakaan, kuhan paskaa jauhaat ja kansa uskoo

      • Anonyymi

        Tämähän on vain Fortumin ja sen sakin haaveilua jolla nyhdetään rahat ihmisten taskuista valehtelemalla. Huhtikuussa voitte lopettaa tämän sakin pelin kokonaan mikäli jotain käsitätte.


    • Anonyymi

      Hölmöhän sie oot jos maksat tuota hintaa kiinteenä? Nyt saa jo pörssi sähköön hinta kiinityksia talveksi 28snt/kwh. Turha se on täällä syytellä sähkö yhtiöä jos ite on hölmö ja ei ota asioista selvää.

    • Anonyymi

      Muuttuu sähköyhtiö meillä,pks ei rahasta enää centtiäkään.

    • Anonyymi

      Seuraavana on sitten siirtohinnan korotus, eikä sitä voi kilpailuttaa muuten, kuin katkaisemalla taloon tuleva kaapeli, varo sähköiskua.

    • Anonyymi

      Nyt ois 22 sent/kwh priimassa kiinnitys tarjous helmikuu. Tippuu ei kiinteetä ikinä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8485
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8133
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6190
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      5653
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5248
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4285
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4100
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4053
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3849
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      62
      3720
    Aihe