Turun 15 Apteekki jätti reseptiini 2 fol ja luulin sen tarkoittavan 2 folioon pakattua askia lääkettä.
Farmaseutti sanoi, että siinä ei ole tarpeeksi lääkettä.
Seuraavaksi farmaseutti käski minun uusia reseptin.
Yritin uusia Reseptin, mutta KANTA ilmoitti, että reseptissä on vielä lääkettä.
Kirjoitin kaikki tarvitsemani lääkkeet paperille ja kun kävin Myllyssä poikkesin myös sen Apteekkiin!
Myllyn Apteeksin Farmaseutti kertoi, että TTP Apteekin olisi pitänyt poistaa nuo 2 tablettia reseptistä, koska sellaista pakkausta ei ole
Samaten TTP Apteekin Farmaseutin olisi pitänyt lähettää reseptin uusinta pyyntö.
Myllyn Apteekin Farmaseutti lähetti Terveysasemalle uusinta pyynnön noin klo 19 Perjantaina.
Tietenkään Viikonloppuna ei Terveysasema uusi lääkkeitä ja nyt olen sitten ilman lääkkeitä, siihen saakka kun uusinta tulee.
Proviisori pahoitteli tapahtunutta kun otin yhteyttä
Mihin voin tehdä KANTELUN Apteekin toiminnasta?
FIMEA ei ota kantaa yksityisen asiakkaan kokemaan toimintaan Apteekissa
Turun 15 Apteekki Tampereentien Prisman Apteekki - resepti 2 fol eli 2 tablettia
2
261
Vastaukset
- Anonyymi
Yleensä apteekeissa kysytään asiakkaalta, että laitetaanko resepti nollille, jos reseptille jää vain pari tablettia. Ilmeisesti tämä on vain joko unohtunut tai sitä ei ole huomattu. Voit mennä takaisin kyseiseen apteekkiin ja kysyä, että pystyykö jälkeenpäin korjaamaan tämän ”väärän” määrän.
Reseptin uusinnan lähettäminen kyllä onnistuu apteekin kautta, mutta ei ole millään lailla apteekin velvollisuus laittaa uusintoja ilman että kysyy asiakkaalta, että haluaako asiakas itse laittaa omakannan kautta vai laitetaanko apteekista (yleensä apteekeissa otetaan pieni maksu uusimispyynnön laittamisesta).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941325- 1571208
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59888Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26842Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829