Vanhuksien hoitoon lisää rahaa vai huumehörhöjen hoitoon, jotka ovat itse aiheuttaneet vaivansa?
Kumpi on tärkeämpää?
Kysyn vaan
6680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä Turku ompi parempi, trollipelle.
Ei kumpaankaan.
Sitten voisi kait kaikki "itseaiheutetut" sairaudet jättää hoitamatta. Aikuisiän diapetes, verenpaine, tuki, ja liikuntaelinten sairaudet, useissa tapauksissa myös sydän sairaudet. Edellämainitut johtuvat pääsääntöisesti liikalihavuudesta. Lista ei lopu tähän. Mutta jos lasketaan kaikki sairaudet mitkä suorasti tai epäsuorasti ovat itse aiheutettuja, eikä niitä hoidettaisi ollenkaan, tyhjenisivät sairaalat, eikä lääkäreille riittäisi enää töitä.
Mietippä sitä!!
Huumehörhöille; heistä saattaa tulla vielä potentiaalisesti tuottavia yksilöitä. Vanhustenhuolto ei aja mitään yhteiskuntaa rakentavaa funktiota.
Vanhukset ovat epäonnistuneet tuottavuuden edistämisessään mikäli eivät ole saaneet itseään hengiltä eläkeikään mennessä. Vanhuuden haitta on sekin itseaiheutettua.
Tätäkö etsit, oi järkeä tavoitteleva?
vanhusten hoitoon lisää rahaa
Huumehörhöjen hoitoihin tietysti. Miksikö? Koska narkkien hoitamiseen käytetyt rahat maksavat itsensä moninkertaisesti takaisin, jolloin myös vanhusten hoitoon käytettyä rahamäärää voidaan kasvattaa.