Näin meidän Renault-kuskien kesken ;) - 6kk ikäisen Laguna II:n käyntiääni on kiusallisesti alkanut kuulostaa hieman aiempaa kovemmalta ja karkeammalta. Onko kukaan muu huomannut vastaavaa, vai onkohan kyse vain korvan herkistymisestä hiljaisessa autossa? Muutos on vähäinen, mutta nyt käyntiäänessä kuuluu mielestäni selvä jyrisevä tai koriseva taustasoundi.
Hieman on alkanut epäilyttää ajotapani isohkoilla vaihteilla. Onko 1.6 l moottorille (vaihdelaatikolle?) kovakin rasitus ajella esim. vitosella tasanopeutta 50-60km/h?
Hieman on alkanut epäilyttää ajotapani isohkoilla vaihteilla. Onko 1.6 l moottorille (vaihdelaatikolle?) kovakin rasitus ajella esim. vitosella tasanopeutta 50-60km/h?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaikuttaisi pakoputkelta... Oli R19ssa samanlainen vika... Jyrinää ja resonointia... Korjaantui putken vaihdolla..
Itse en käytä koskaan alle 80km/h nopeudessa 5.vaihdetta.Kyllä tuo 50-60-nopeus on vitoselle aivan liian pieni,vaikka kone jaksaisikin vetää vielä hyvin.Noin pienellä nopeudella vääntö muodostuu melko suureksi rattaille/vaiht.laakereille,eikä ko.moottorikaan ole tarkoitettu ihan noin pienillä kierroksilla ajettavaksi.