Rotu kiinnostaa ja olen etsinyt tietoa Bretagnenbassetista ja vähän löytyy kokemuksia että millainen metsästyskoira tämä on?
Miten haku toimii, pitääkö paljon yhteyttä isäntäänsä vai kulkee vaan eteenpäin?
Olen lukenut että paljon metsästetään ryhmänä niin kuinka toimii yksin?
Kuinka sitkeä ajuri, väsähtääkö puolen päivän jälkeen vai jatkaako niin kauan että on saatu saalista?
Toimiiko kuinka hyvin kauriille ja peuralle, vai onko pelkästään jäniskoira?
Kestääkö tassut talvella kuinka?
Bretangenbasset
1
372
Vastaukset 1
- Anonyymi
Minna-Lotta Kivinen Kennel Fatous Intensive lienee Suomen paras metsästävien Fauvejen asiantuntija. Hänen kasvattinsa ovat saanet paljon ajokoepalkintoja. Pohjoismaissahan metsästetään yksittäisellä koiralla eikä ajueina, kuten Keski-Euroopassa ja ihan hyvin menee yksin. En tiedä edes mitä sillä monen koiran käytöllä tavoitellaan. Esim. villisikajahdissa se vain altistaa vaaroille, koska jos sika jää koirien saartamaksi, niin eihän sille jää muuta vaihtoehtoa kuin käydä koirien päälle. Sitkeys riippuu paljon olosuhteista ja koiran kunnosta. Todennäköisesti ei aja niin pitkään kuin dreeveri mutta useimpiin tilanteisiin ihan riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4051726- 1451121
- 671073
- 871065
- 1011004
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku142822- 94731
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50669En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57644