Linnunpönttöjen hinta

Anonyymi-ap

Kaupoissa on myytävänä linnunpönttöjä, mutta miksi ne ovat niin kalliita? Siis kalliita meikäläisen ostaa.
Taitaa ne kaupat vaan olla niin ahneita, että ostavat tekijöiltä edullisesti, mutta lätkäisevät surutta suolaisen hinnan myyntiin, vai mikä siinä on?
Joo, tekisin kyllä itsekin, kun olisi 5 tuuman lautaa, mutta sekin pitäisi saada jätteenä, vaikkapa lyhyinä jäännöspaloina. Mutta en ole keksinyt, mistä niitäkään saisi.
Joskus luin, että joku oli tehnyt pönttösorvin, jolla sai reiän pyöreään puuhun, mutta ei ole sellaistakaan.
Ajattelen vain näin alkuvuodesta niitä lintuparkoja, kun kevät muutaman kuukauden päästä alkaa.

4

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todennäköisesti on liian kallita, rahastus.

      Rahoilla kannattaisi hankkia materiaalia ja tehdä itse. Mukavaa tehdä pönttö vaikka olohuoneessa.

      Onko k rauta ym rakennustarvikeliike lähellä? sieltähän voi ostaa lautaa vaikka 1kpl ja sahata käsisahalla pihalla lyhemmiksi että mahtuu autoon. Joku tuo pientä korvausta vastaan pihaan.

      Reiän tekoon reikäsahasarja "peltinen" biltemasta 9 eur 25-64mm 7 terää.

      Pöntön voi terä ilman nauloja ja ruuveja, puusta tehty pönttö lahoaa mutta naulat ja ruuvit on aika pitkään maassa. Ostin joskus puutappeja ja kasasin niiden avulla, pienemmällä poralla reikää ja laidat kiinni pienen vähän liimaa tapeissa.

      • Anonyymi

        Joo'o, pitänee tässä talven aikana johonkin tuollaiseen alkaa. Puutappiliitokset voisivatkin olla hyviä.


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        😋 ­­­N­­­y­m­­­f­­­o­m­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17692248P

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Kauppojen linnunpöntöt on jotkut heikosti tehty, naulattu liian ohuilla sileillä nauloilla, ei meinaa pysyä kasassa edes sen vertaa että ne saa puuhun ripustettua.
      Itse ruuvaan ohuilla ulkokäyttöön tarkoitetuilla ruuveilla pöntöt uudelleen ja katon peitän kattohuovan palasella.
      On myös kiinnitettävä huomioo pääseekö sadevesi pönttöön sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1391
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1205
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      808
    Aihe