Onko täällä ihmisiä jotka uskoo luonnonhuumeilla olevan jotain henkimaailman merkitystä?

Anonyymi-ap

Siis jotain uskonnollista merkitystä? Viime vuosina olen törmännyt kyseisiin uskomuksiin netin keskusteluissa sellaisten huumeiden kuin dmt, salvia jne. kanssa.

8

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luonnonhuumeet? Ei luonnosta löydy tupakkaa vahvempaa huumetta tai sitten se on tappavaa huumetta.
      Kerro uskomuksistasi lisää?

      • Anonyymi

        Kannabis on luonnollinen huume tai oikeammin päihde. Sillä ei saa henkeä pois vaikka tosissaan yrittäisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannabis on luonnollinen huume tai oikeammin päihde. Sillä ei saa henkeä pois vaikka tosissaan yrittäisi.

        Mut sillä voi saada mielen sivuraiteelle


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mut sillä voi saada mielen sivuraiteelle

        Erittäin harvinaista sekin. 10 000/1 on mahdollisuus että kannabis laukaisee psykoosin.


      • Anonyymi

        Mulla itselläni ei ole sellaisia uskomuksia enkä edes ole kokeillut huumeita, mutta englanninkielisissä netin keskusteluissa oon kuullut moisia ja kiinnostaa.


    • Anonyymi

      Koita muussata kärpässientä. Paras on muusata se ihan normaalilla tehosekoittimella ja hieman vettä sekaan että tulee juoksevammaksi. Sitten isolla truutalla truuttaat sitä paksuunsuoleen, niin jo kohta alkaa henkimaailman kokemukset.

      • Anonyymi

        Vaikkakin vittuillakseen tehty kommentti niin toimii se noinkin
        Kärkässieni pitää kuivattaa noin 9 kk niin haihtuu pahaa oloa aiheuttavat aineet


    • Anonyymi

      Jos et ole ikinä psykedeelejä kokeillut, niin vaikka mitä tähän kirjoittaisin, niin se olisi sama kuin kertoa syntymästi asti sokealle miltä tuntuu nähdä.

      Mitä uskonnollisella sitten kukin tarkoittaa, mutta ikinä en ole päässyt niin lähelle sieluani kuin isoilla annoksilla psilosybiiniä (taikasienet, kärpässienissä ei ole psilosybiiniä eikä psilosiiniä) ja Perussa käydessäni aidon shamaanin luona etsimässä lääkettä masennukseeni.
      Ayahuasca siis se lääke siellä. Asiasta löytyy paljon tietoa googlettamalla. Ei kannata uskoa näiden huumevastaisten pelotteluja, ketkä eivät ole kyseisiä, joissain kulttuureissa pyhiksi miellettyjä, psykedeelejä kokeilleet. Tällä kokeilulla en tarkoita mitään suomisekiksiä. Eli pullo viinaa alle, bentsoja naama täyteen ja sitten siihen lappuja (LSD) & sieniä sekaisin.
      Psykedeeljä käytetään terapiassa ja moni on niistä saanut uskonnollisia kokemuksia. Allekirjoittanutkin, vaikka en itse pidä itseäni uskonnollisena ihmisenä ja edelleenkin pohdin onko tietoisuus olemassa vai olemmeko biologisia koneita. Voi taata sinulle, että saat varmemman tunteen asiasta, kun tuollaiseen seremoniaan osallistut. Eikä se ole siellä päin maailmaa mikään "big-deal". Siihen suhtaudutaan siellä lääkkeenä ja se on kovin tavallista ihmisten keskuudessa. Onhan tuota ayahuascaa myös kristillisessä kontekstissa https://en.wikipedia.org/wiki/Santo_Daime

      Jos siis itseäsi, sieluasi, tietoisuutta, "jumalaa" tai ylipäätään jotain todellista apua masennukseen etsit, niin suosittelen psykedeelejä. Pahoja trippejä olen kanssa saanut, mutta ymmärtääkseni monet tutkijat ovat sitä mieltä, että ns. "bad-trip theory" on oikeastaan se, että kokemuksen aikana löysit itsestäsi (alitajunnastasi?) jotain erittäin epämiellyttävää, mitä et tiennyt olevan siellä. Tässä kanssa hyvä linkki aiheesta https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33080454/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe