Miksi verot nousevat

Anonyymi-ap

Julkiset hankkeet syövät veronmaksajan rahat ja nostavat veroprosenttia.

Julkisen hankkeen kilpailutuksessa ei ole väliä maksaako hanke 2 miljoonaa vai 10 miljoonaa euroa, koska rahat vaan saadaan jostain ministeriöstä. Ei ole omista rahoista pois.

Kun olet julkisen hallinnon kilpailuttaja niin miksi valitsisit halvimman kun kerran voit valita myös kaikista kalleimman. Kilpailuttajan kannalta hinnalla ei ole mitään väliä. Rahat vaan tulee jostain.

Kilpailuttajan näkökulmasta: "AIVAN SAMA - EI KIINNOSTA, mä vaan kato otin kalleimman kun mua kerran huvitti!"

Kilpailuttajan projektipäällikön näkökulmasta: "Jos otan kaikista kalleimman niin saan enemmän statusta, koska voin kertoa kavereille mun 10 miljoonan hankkeesta." Eikö olisikin noloa jos olisi vain yhden miljoonan euron hankkeen projektipäällikkö?! Kuka sellainen haluaa olla? Varmaan joku pitkäaikaistyötön?! HYI SAAT***!

Intensiivit menee väärään suuntaan. Kilpailutus ei poista niitä ongelmia mitä alunperin on ajateltu. Kilpailutusen idea on, että säästetään rahaa, mutta se ei toimi. Onko kukaan huomannu siellä VM:ssä? Haloo!

Kilpailutuksessa kierretään kilpailutuksen alkuperäistä henkeä. Laitetaan esim. "laatu on 80%" ja "hinta 20%" ja kuka määrää laadun, se on se kilpailuttaja. No miten läpinäkyvää se laadun arviointi on?? No eihän se ole ollenkaan läpinäkyvää, vaan tehdään suljettujen ovien takana ja toivotaan, ettei kukaan näe eikä saa tietää.

Kilpailutuksen OIKEA henki on se, että hinta on aina ja vain 100% ja sitten MÄÄRITELLÄÄN KRITEERIT sille mitä ollaan hankkimassa.

Yksinkertaistettuna normi kansalaiselle: Haluan ostaa mobiililiittymän! Haluan siihen rajattoman puheen ja rajattoman datan 100 megan kaistalla. SELVÄ HOMMA sitten menen nettiin penkomaan mikä täsmää kriteereihin ja OSTAN HALVIMMAN joka täyttää kriteerit.

Julkisissa hankinnoissa tehdään kriteerit ja sitten kun halvin löytyy niin keksitään joku juttu siihen lisäksi, eli muutetaan pelin sääntöjä pelin aikana tai sitten joku kriteereistä on sellainen joka perustuu arvioon, joka tehdään SALASSA. Täyttyvätkö jälleen KORRUPTION merkit? Arvioi itse.

Itse kilpailutuksessa ei ole mitään vaikeata. Se on helppoa: tee kriteerit kilpailuta ja ota halvin, mutta se vaikeus tuleekin parissa ihan muussa jutussa: mitä jos mun paras kaveri ei saakkaan projektia, ja miltä tuntuu olla halvan projektin projektipäällikkö - no ei kyllä yhtään miltään - koko ihmisarvo on viety - itkettää

Mites myös esim. Apotti, varsinainen A-potti.

5

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KVV tutkii näitä.

      Jos et ilmoita KVV:lle niin kukaan ei tutki.

      Ehkä hävinnyt kilpailija ilmoittaa jos tajuaa, että joku on vialla. Yleensä ei.

      Hankintalaki määrää miten hankinta pitää tehdä.

      Hankintalain ympärille on muodostunut sekalainen seurakunta "konsultteja" (satoja ellei tuhansia, jotka saa leipänsä tästä), jotka "neuvovat" miten "kilpailutus" pitää tehdä.

      KVV on resursoitu minimisti, veronmaksajille edullisesti, että hyvä-veli -meininki saa jatkua vapaasti.

      Kiitos ja aamen!

    • Anonyymi

      --"Kilpailutuksessa kierretään kilpailutuksen alkuperäistä henkeä. Laitetaan esim. "laatu on 80%" ja "hinta 20%" ja kuka määrää laadun, se on se kilpailuttaja. No miten läpinäkyvää se laadun arviointi on?? No eihän se ole ollenkaan läpinäkyvää, vaan tehdään suljettujen ovien takana ja toivotaan, ettei kukaan näe eikä saa tietää."

      Laatu on sitä että konsulttivirma myy Suomalaisen yliopiston teknisiä itc Diplomi-insinöörejä kunnalle ohjelmoimaan.

      • Anonyymi

        Konsultifirmoilla on kiirus profiloitua kehitysvammaiseksi, siihen menee kaikki aika kun mainostaa :"Katsokaa kaikki miten jälkeen jääneitä olemme, lisäksi paskasaastaa, katsokaa katsokaa "


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Konsultifirmoilla on kiirus profiloitua kehitysvammaiseksi, siihen menee kaikki aika kun mainostaa :"Katsokaa kaikki miten jälkeen jääneitä olemme, lisäksi paskasaastaa, katsokaa katsokaa "

        ei ihme että, kaupunki rikkoo ennemmin kilpailulakia, kuin ottaa Suomi konsultia. Miettii otanko palvelun luotetavaksi tunnetulta mikrosoofilta vai joltain luku taidottomalta huonokäytöksiseltä pöljältä??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe