Miksi verot nousevat

Anonyymi-ap

Julkiset hankkeet syövät veronmaksajan rahat ja nostavat veroprosenttia.

Julkisen hankkeen kilpailutuksessa ei ole väliä maksaako hanke 2 miljoonaa vai 10 miljoonaa euroa, koska rahat vaan saadaan jostain ministeriöstä. Ei ole omista rahoista pois.

Kun olet julkisen hallinnon kilpailuttaja niin miksi valitsisit halvimman kun kerran voit valita myös kaikista kalleimman. Kilpailuttajan kannalta hinnalla ei ole mitään väliä. Rahat vaan tulee jostain.

Kilpailuttajan näkökulmasta: "AIVAN SAMA - EI KIINNOSTA, mä vaan kato otin kalleimman kun mua kerran huvitti!"

Kilpailuttajan projektipäällikön näkökulmasta: "Jos otan kaikista kalleimman niin saan enemmän statusta, koska voin kertoa kavereille mun 10 miljoonan hankkeesta." Eikö olisikin noloa jos olisi vain yhden miljoonan euron hankkeen projektipäällikkö?! Kuka sellainen haluaa olla? Varmaan joku pitkäaikaistyötön?! HYI SAAT***!

Intensiivit menee väärään suuntaan. Kilpailutus ei poista niitä ongelmia mitä alunperin on ajateltu. Kilpailutusen idea on, että säästetään rahaa, mutta se ei toimi. Onko kukaan huomannu siellä VM:ssä? Haloo!

Kilpailutuksessa kierretään kilpailutuksen alkuperäistä henkeä. Laitetaan esim. "laatu on 80%" ja "hinta 20%" ja kuka määrää laadun, se on se kilpailuttaja. No miten läpinäkyvää se laadun arviointi on?? No eihän se ole ollenkaan läpinäkyvää, vaan tehdään suljettujen ovien takana ja toivotaan, ettei kukaan näe eikä saa tietää.

Kilpailutuksen OIKEA henki on se, että hinta on aina ja vain 100% ja sitten MÄÄRITELLÄÄN KRITEERIT sille mitä ollaan hankkimassa.

Yksinkertaistettuna normi kansalaiselle: Haluan ostaa mobiililiittymän! Haluan siihen rajattoman puheen ja rajattoman datan 100 megan kaistalla. SELVÄ HOMMA sitten menen nettiin penkomaan mikä täsmää kriteereihin ja OSTAN HALVIMMAN joka täyttää kriteerit.

Julkisissa hankinnoissa tehdään kriteerit ja sitten kun halvin löytyy niin keksitään joku juttu siihen lisäksi, eli muutetaan pelin sääntöjä pelin aikana tai sitten joku kriteereistä on sellainen joka perustuu arvioon, joka tehdään SALASSA. Täyttyvätkö jälleen KORRUPTION merkit? Arvioi itse.

Itse kilpailutuksessa ei ole mitään vaikeata. Se on helppoa: tee kriteerit kilpailuta ja ota halvin, mutta se vaikeus tuleekin parissa ihan muussa jutussa: mitä jos mun paras kaveri ei saakkaan projektia, ja miltä tuntuu olla halvan projektin projektipäällikkö - no ei kyllä yhtään miltään - koko ihmisarvo on viety - itkettää

Mites myös esim. Apotti, varsinainen A-potti.

5

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KVV tutkii näitä.

      Jos et ilmoita KVV:lle niin kukaan ei tutki.

      Ehkä hävinnyt kilpailija ilmoittaa jos tajuaa, että joku on vialla. Yleensä ei.

      Hankintalaki määrää miten hankinta pitää tehdä.

      Hankintalain ympärille on muodostunut sekalainen seurakunta "konsultteja" (satoja ellei tuhansia, jotka saa leipänsä tästä), jotka "neuvovat" miten "kilpailutus" pitää tehdä.

      KVV on resursoitu minimisti, veronmaksajille edullisesti, että hyvä-veli -meininki saa jatkua vapaasti.

      Kiitos ja aamen!

    • Anonyymi

      --"Kilpailutuksessa kierretään kilpailutuksen alkuperäistä henkeä. Laitetaan esim. "laatu on 80%" ja "hinta 20%" ja kuka määrää laadun, se on se kilpailuttaja. No miten läpinäkyvää se laadun arviointi on?? No eihän se ole ollenkaan läpinäkyvää, vaan tehdään suljettujen ovien takana ja toivotaan, ettei kukaan näe eikä saa tietää."

      Laatu on sitä että konsulttivirma myy Suomalaisen yliopiston teknisiä itc Diplomi-insinöörejä kunnalle ohjelmoimaan.

      • Anonyymi

        Konsultifirmoilla on kiirus profiloitua kehitysvammaiseksi, siihen menee kaikki aika kun mainostaa :"Katsokaa kaikki miten jälkeen jääneitä olemme, lisäksi paskasaastaa, katsokaa katsokaa "


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Konsultifirmoilla on kiirus profiloitua kehitysvammaiseksi, siihen menee kaikki aika kun mainostaa :"Katsokaa kaikki miten jälkeen jääneitä olemme, lisäksi paskasaastaa, katsokaa katsokaa "

        ei ihme että, kaupunki rikkoo ennemmin kilpailulakia, kuin ottaa Suomi konsultia. Miettii otanko palvelun luotetavaksi tunnetulta mikrosoofilta vai joltain luku taidottomalta huonokäytöksiseltä pöljältä??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1264
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      884
    7. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      783
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe