Miksi verot nousevat

Anonyymi-ap

Julkiset hankkeet syövät veronmaksajan rahat ja nostavat veroprosenttia.

Julkisen hankkeen kilpailutuksessa ei ole väliä maksaako hanke 2 miljoonaa vai 10 miljoonaa euroa, koska rahat vaan saadaan jostain ministeriöstä. Ei ole omista rahoista pois.

Kun olet julkisen hallinnon kilpailuttaja niin miksi valitsisit halvimman kun kerran voit valita myös kaikista kalleimman. Kilpailuttajan kannalta hinnalla ei ole mitään väliä. Rahat vaan tulee jostain.

Kilpailuttajan näkökulmasta: "AIVAN SAMA - EI KIINNOSTA, mä vaan kato otin kalleimman kun mua kerran huvitti!"

Kilpailuttajan projektipäällikön näkökulmasta: "Jos otan kaikista kalleimman niin saan enemmän statusta, koska voin kertoa kavereille mun 10 miljoonan hankkeesta." Eikö olisikin noloa jos olisi vain yhden miljoonan euron hankkeen projektipäällikkö?! Kuka sellainen haluaa olla? Varmaan joku pitkäaikaistyötön?! HYI SAAT***!

Intensiivit menee väärään suuntaan. Kilpailutus ei poista niitä ongelmia mitä alunperin on ajateltu. Kilpailutusen idea on, että säästetään rahaa, mutta se ei toimi. Onko kukaan huomannu siellä VM:ssä? Haloo!

Kilpailutuksessa kierretään kilpailutuksen alkuperäistä henkeä. Laitetaan esim. "laatu on 80%" ja "hinta 20%" ja kuka määrää laadun, se on se kilpailuttaja. No miten läpinäkyvää se laadun arviointi on?? No eihän se ole ollenkaan läpinäkyvää, vaan tehdään suljettujen ovien takana ja toivotaan, ettei kukaan näe eikä saa tietää.

Kilpailutuksen OIKEA henki on se, että hinta on aina ja vain 100% ja sitten MÄÄRITELLÄÄN KRITEERIT sille mitä ollaan hankkimassa.

Yksinkertaistettuna normi kansalaiselle: Haluan ostaa mobiililiittymän! Haluan siihen rajattoman puheen ja rajattoman datan 100 megan kaistalla. SELVÄ HOMMA sitten menen nettiin penkomaan mikä täsmää kriteereihin ja OSTAN HALVIMMAN joka täyttää kriteerit.

Julkisissa hankinnoissa tehdään kriteerit ja sitten kun halvin löytyy niin keksitään joku juttu siihen lisäksi, eli muutetaan pelin sääntöjä pelin aikana tai sitten joku kriteereistä on sellainen joka perustuu arvioon, joka tehdään SALASSA. Täyttyvätkö jälleen KORRUPTION merkit? Arvioi itse.

Itse kilpailutuksessa ei ole mitään vaikeata. Se on helppoa: tee kriteerit kilpailuta ja ota halvin, mutta se vaikeus tuleekin parissa ihan muussa jutussa: mitä jos mun paras kaveri ei saakkaan projektia, ja miltä tuntuu olla halvan projektin projektipäällikkö - no ei kyllä yhtään miltään - koko ihmisarvo on viety - itkettää

Mites myös esim. Apotti, varsinainen A-potti.

5

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KVV tutkii näitä.

      Jos et ilmoita KVV:lle niin kukaan ei tutki.

      Ehkä hävinnyt kilpailija ilmoittaa jos tajuaa, että joku on vialla. Yleensä ei.

      Hankintalaki määrää miten hankinta pitää tehdä.

      Hankintalain ympärille on muodostunut sekalainen seurakunta "konsultteja" (satoja ellei tuhansia, jotka saa leipänsä tästä), jotka "neuvovat" miten "kilpailutus" pitää tehdä.

      KVV on resursoitu minimisti, veronmaksajille edullisesti, että hyvä-veli -meininki saa jatkua vapaasti.

      Kiitos ja aamen!

    • Anonyymi

      --"Kilpailutuksessa kierretään kilpailutuksen alkuperäistä henkeä. Laitetaan esim. "laatu on 80%" ja "hinta 20%" ja kuka määrää laadun, se on se kilpailuttaja. No miten läpinäkyvää se laadun arviointi on?? No eihän se ole ollenkaan läpinäkyvää, vaan tehdään suljettujen ovien takana ja toivotaan, ettei kukaan näe eikä saa tietää."

      Laatu on sitä että konsulttivirma myy Suomalaisen yliopiston teknisiä itc Diplomi-insinöörejä kunnalle ohjelmoimaan.

      • Anonyymi

        Konsultifirmoilla on kiirus profiloitua kehitysvammaiseksi, siihen menee kaikki aika kun mainostaa :"Katsokaa kaikki miten jälkeen jääneitä olemme, lisäksi paskasaastaa, katsokaa katsokaa "


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Konsultifirmoilla on kiirus profiloitua kehitysvammaiseksi, siihen menee kaikki aika kun mainostaa :"Katsokaa kaikki miten jälkeen jääneitä olemme, lisäksi paskasaastaa, katsokaa katsokaa "

        ei ihme että, kaupunki rikkoo ennemmin kilpailulakia, kuin ottaa Suomi konsultia. Miettii otanko palvelun luotetavaksi tunnetulta mikrosoofilta vai joltain luku taidottomalta huonokäytöksiseltä pöljältä??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3012
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1217
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      833
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe