Käyttövoimavero on jatkossa 1.1.2023 alkaen dieselautojen lisäksi maakaasu- biokaasu ja sähköautoilla, mutta ei edelleenkään bensiinikäyttöisillä autoilla.
Vuosikymmeniä sitten "dieselvero" säädettiin kompensoimaan löpön bensaa halvempaa hintaa tasavertaisuuden nimissä bensakäyttöisillä autoilla ajavia kohtaan.
Nykyään, kun löpö on kalliimpaa kuin bensa luulisi, että myös bensiinikäyttöisille autoille tulisi vastaavan suuruinen käyttövoimavero kuin on dieselkäyttöisillä autoilla?
Vuosikymmeniä sitten "dieselvero" säädettiin kompensoimaan löpön bensaa halvempaa hintaa tasavertaisuuden nimissä bensakäyttöisillä autoilla ajavia kohtaan.
Nykyään, kun löpö on kalliimpaa kuin bensa luulisi, että myös bensiinikäyttöisille autoille tulisi vastaavan suuruinen käyttövoimavero kuin on dieselkäyttöisillä autoilla?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Onneksi ei kuitenkaan koska minulla on bensa auto. Minua kyllä v*******si nyt ankarasti jos olisin erehtynyt dieselauton hankkimaan.
Olen aloittaja.
Tein asiasta eduskuntakyselyn jossa peräänkuulutin kaksinkertaista käyttövoimaveroa myös bensa-autoille
Wille Rydman otti ehdotukseni vastaan ja lupasi hoitaa ensi vaalien jälkeen liikenneministerinä asian.
Bensakoneille 2× Dieseli käyttövoimavero
Käyttövoimavero on kyllä kompensoimassa ko. "polttoaineiden" pienempiä veroja...
Ja dieselin kohdalla sillä on haluttu suosia ammattiliikennettä.
Olen virheä ja vaadin käyttövoimaveron verotusta!!!!!!
Olen persu ja haluan nostaa kaikkia polttoaineveroja niinuin teimme edellisekin kerran ollessamme hallituksessa.
Rydman hoitaa hommat.
Voinko Hämppyläisenä äänestää Hesalaista Rydmannia muulin avulla?
Vaihda kirjat Helsinkiin yhdeksi päiväksi niin voit.
Onko totta, että käyttövoimavero tulee 3×ertaisena bensa-autoille?
On totta persut ja kokoomus nosti bensan hintaa viimeksikin.
Bensakoneet tapetaan sähkökoneiden tieltä verottamalla näin on Sannan hallitus päättänyt vihreiden painostamana
Vihreät ehdottaa bensavehkeille 4 kertasta käyttövoimaveroa sähköautoilun edun nimissä
Käyttövoimaveroa ei tulekaan sähköautoille, vaan niille tulee kuukausittainen 110 € perusmaksu demarien Sanna Marinin ajatuksen mukaan
Tdiisel vero kuulemma poistuu persujen toimesta 2023 kun ovat vaalivoittajina liikenneministerinä
Demareiden hallitus ministerityöryhmä pyytää eduskuntaryhmänsä kautta virallisesti takautuen anteeksi dieselveroa dieselautoilijoilta.
Scuuteille kaavaillaan ajokorttia ja kypäräpakkoa ja 15v ikärajaa
Sipilän hallituksessa perust nostivat polttoaineveroa kaksi kertaa.
Rydman nostaa niitä kohta lisää.
Näin. Ei häntä kiinnosta köyhien kitinät kunhan hillotolppa varmistuu ja elostelu voi jatkua. Exit sarjan viitoittamalla tiellä.
Se nainen oli pari päivää sitten Youtubessa ja todisti Willeä vastaan
Verolaissa on polkuauton mentävä reikä.
Ilouutinen!
Demarivetoinen Sanna Marinin hallitus päätti korottaa sähköautojen lataussähkön veroja moninkertaiseksi 2/2023. Tätä ennen lataussähkö maksoi 4snt per kwh, jatkossa 70snt per kwh.
Jumankauta sentää tuon vihervasemmistohallituksen ilmastohumppaa, siinä senkun tahti kiihtyy..
Demareiden aloitteen mukaan valtion tuloverojen kasvattamiseksi kiinteistöveroon pitää kuulemma lisätä osia moottorikäyttöisten ruohonleikkureiden, olivat ne sitten bensiini, diesel, kaasu, biokaasu ja sähkökäyttöisiä moottorikäyttöisiä. Robottileikkurit tulevat kaksinkertaisen käyttövoimaveron piiriin.
Työnnettävät leikkurit vapautuvat edelleen verosta.
Hämeenlinnaan tarvitaan Metro, sekä ympyrärata Kirstula-Aulanko-Idänpää,- Vanajan kirkko, -Luolaja - Poltinaho ja sivuraide Hämeenlinnaan Kauppatorille.
Trafi kiristi katsastusohjeita. Jos tuulilasissa on näkökentässä litistyneitä hyönteisiä katsastus hylätään.
Sain juuri persujen vaalitoimistolta viestin, jonka mukaan Persuhallitus poistaa vaalien jälkeen käyttövoimaveron diesel, kaasu ja biokaasu, sekä bensa-autoilta, mutta nelinkertaistaa kaksinkertaiseksi nykyisestä nostettavan sähköautojen käyttövoimaveron.
Ambulanssit kulkee bensalla.
- Perussuomalaiset
Suomi on köyhä ja pieni valtakunta!!💸💸💸
Demarit on esittänyt EUlle uhkavaatimukseb, ellei EU peru nuotiopoltto koivuklapien ja koivutuohen käyttökieltoa niin suomi kostaa lähettämällä SDPn Sanna Marinin EUn johtoon sotkemaan kaikki asiat ja ottamaan EUlle vitusti kallista ulkomaanvelkaa suomesta.