Prinssi Harry on kertonut Afganistanissa taistelessaan helikopterilentäjänä tappaneen 25 "pelinappulaa". Hän kertoi, että koulutuksessa oli näin opetettu sanomaan. En tiedä brittien sotilaskoulutuksesta, mutta Suomessa ei opetettu armeijassa tappamaan ollenkaan.
Koskaan ei missään ampumakoulutuksessa puhuttu ihmisten ampumisesta tai pelinappuloistakaan. Ammuttiin maalitauluun ja parhaat pisteet ampuneet pääsivät 3 pv kuntoisuuslomalle. Tappamisesta ei puhuttu koko palvelusaikana sanaakaan.
Armeijassa ei siis kouluteta ketään tappamaan, vaikka niin monet armeijaa käymättömät luulevat. Armeija kouluttaa tottelemaan esimiesten käskyjä.
Tiettyjä sanontoja armeijassa toki on, jotka viittavaat vihollisen "elävän voiman" eliminointiin. Voidaan puhua vihollisen joukkoihin "vaikuttamisesta" ja "tulenkäytöstä". Viholliselle aiheutetaan menestyksellisellä omalla toiminnalla "tappioita". Mutta kukaan ei koskaan kuole, ei edes omissa joukoissa, vaan puhutaan "kaatuneista".
Jostakin kummasta ne "sankarihaudat" sitten vain ilmestyvät. Merkillinen on armeija.
Prinssi Harry tappoi pelinappuloita armeijassa
4
229
Vastaukset 4
- Anonyymi
Koulutuksessa oli opetettu sanomaan?
Vitsihän menee: "ku muuutkin (lehmät) ni määäkin (lammas) - Anonyymi
Loppujen lopuksi armeijan toiminta on ollut samalla periaatteella vuosisatoja, vuosituhansia. Jotenkin ihmeellistä, ettei sitä ole saatu muutettua. Mutta ehkä johtuu niistä, jotka tietää siitä ajasta, kun vihollisia ei enää ole, vaan polariteettejä, joiden tarttis pysyä alueellaan.
Ei kansalaisuus, ei vihollinen, vaan vastakkainen polariteetti, elementti ja luonteenvoima. Mutta eihän lemmikkieläimiltä kysytä... Lehmät jatkaa ruohon syömistä. - Anonyymi
Jos tappaa talibanin se on ihmisoikeusrikos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571