Prinssi Harry tappoi pelinappuloita armeijassa

Anonyymi-ap

Prinssi Harry on kertonut Afganistanissa taistelessaan helikopterilentäjänä tappaneen 25 "pelinappulaa". Hän kertoi, että koulutuksessa oli näin opetettu sanomaan. En tiedä brittien sotilaskoulutuksesta, mutta Suomessa ei opetettu armeijassa tappamaan ollenkaan.

Koskaan ei missään ampumakoulutuksessa puhuttu ihmisten ampumisesta tai pelinappuloistakaan. Ammuttiin maalitauluun ja parhaat pisteet ampuneet pääsivät 3 pv kuntoisuuslomalle. Tappamisesta ei puhuttu koko palvelusaikana sanaakaan.

Armeijassa ei siis kouluteta ketään tappamaan, vaikka niin monet armeijaa käymättömät luulevat. Armeija kouluttaa tottelemaan esimiesten käskyjä.

Tiettyjä sanontoja armeijassa toki on, jotka viittavaat vihollisen "elävän voiman" eliminointiin. Voidaan puhua vihollisen joukkoihin "vaikuttamisesta" ja "tulenkäytöstä". Viholliselle aiheutetaan menestyksellisellä omalla toiminnalla "tappioita". Mutta kukaan ei koskaan kuole, ei edes omissa joukoissa, vaan puhutaan "kaatuneista".

Jostakin kummasta ne "sankarihaudat" sitten vain ilmestyvät. Merkillinen on armeija.

4

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koulutuksessa oli opetettu sanomaan?
      Vitsihän menee: "ku muuutkin (lehmät) ni määäkin (lammas)

    • Anonyymi

      Loppujen lopuksi armeijan toiminta on ollut samalla periaatteella vuosisatoja, vuosituhansia. Jotenkin ihmeellistä, ettei sitä ole saatu muutettua. Mutta ehkä johtuu niistä, jotka tietää siitä ajasta, kun vihollisia ei enää ole, vaan polariteettejä, joiden tarttis pysyä alueellaan.
      Ei kansalaisuus, ei vihollinen, vaan vastakkainen polariteetti, elementti ja luonteenvoima. Mutta eihän lemmikkieläimiltä kysytä... Lehmät jatkaa ruohon syömistä.

    • Anonyymi

      Jos tappaa talibanin se on ihmisoikeusrikos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      20
      3558
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3357
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3061
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2925
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      80
      2769
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2387
    Aihe