Prinssi Harry on kertonut Afganistanissa taistelessaan helikopterilentäjänä tappaneen 25 "pelinappulaa". Hän kertoi, että koulutuksessa oli näin opetettu sanomaan. En tiedä brittien sotilaskoulutuksesta, mutta Suomessa ei opetettu armeijassa tappamaan ollenkaan.
Koskaan ei missään ampumakoulutuksessa puhuttu ihmisten ampumisesta tai pelinappuloistakaan. Ammuttiin maalitauluun ja parhaat pisteet ampuneet pääsivät 3 pv kuntoisuuslomalle. Tappamisesta ei puhuttu koko palvelusaikana sanaakaan.
Armeijassa ei siis kouluteta ketään tappamaan, vaikka niin monet armeijaa käymättömät luulevat. Armeija kouluttaa tottelemaan esimiesten käskyjä.
Tiettyjä sanontoja armeijassa toki on, jotka viittavaat vihollisen "elävän voiman" eliminointiin. Voidaan puhua vihollisen joukkoihin "vaikuttamisesta" ja "tulenkäytöstä". Viholliselle aiheutetaan menestyksellisellä omalla toiminnalla "tappioita". Mutta kukaan ei koskaan kuole, ei edes omissa joukoissa, vaan puhutaan "kaatuneista".
Jostakin kummasta ne "sankarihaudat" sitten vain ilmestyvät. Merkillinen on armeija.
Prinssi Harry tappoi pelinappuloita armeijassa
4
177
Vastaukset
- Anonyymi
Koulutuksessa oli opetettu sanomaan?
Vitsihän menee: "ku muuutkin (lehmät) ni määäkin (lammas) - Anonyymi
Loppujen lopuksi armeijan toiminta on ollut samalla periaatteella vuosisatoja, vuosituhansia. Jotenkin ihmeellistä, ettei sitä ole saatu muutettua. Mutta ehkä johtuu niistä, jotka tietää siitä ajasta, kun vihollisia ei enää ole, vaan polariteettejä, joiden tarttis pysyä alueellaan.
Ei kansalaisuus, ei vihollinen, vaan vastakkainen polariteetti, elementti ja luonteenvoima. Mutta eihän lemmikkieläimiltä kysytä... Lehmät jatkaa ruohon syömistä. - Anonyymi
Jos tappaa talibanin se on ihmisoikeusrikos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1332686Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2562254Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?171383- 1151042
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar204993- 91970
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13882Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La52774Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50731Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.274716