Prinssi Harry on kertonut Afganistanissa taistelessaan helikopterilentäjänä tappaneen 25 "pelinappulaa". Hän kertoi, että koulutuksessa oli näin opetettu sanomaan. En tiedä brittien sotilaskoulutuksesta, mutta Suomessa ei opetettu armeijassa tappamaan ollenkaan.
Koskaan ei missään ampumakoulutuksessa puhuttu ihmisten ampumisesta tai pelinappuloistakaan. Ammuttiin maalitauluun ja parhaat pisteet ampuneet pääsivät 3 pv kuntoisuuslomalle. Tappamisesta ei puhuttu koko palvelusaikana sanaakaan.
Armeijassa ei siis kouluteta ketään tappamaan, vaikka niin monet armeijaa käymättömät luulevat. Armeija kouluttaa tottelemaan esimiesten käskyjä.
Tiettyjä sanontoja armeijassa toki on, jotka viittavaat vihollisen "elävän voiman" eliminointiin. Voidaan puhua vihollisen joukkoihin "vaikuttamisesta" ja "tulenkäytöstä". Viholliselle aiheutetaan menestyksellisellä omalla toiminnalla "tappioita". Mutta kukaan ei koskaan kuole, ei edes omissa joukoissa, vaan puhutaan "kaatuneista".
Jostakin kummasta ne "sankarihaudat" sitten vain ilmestyvät. Merkillinen on armeija.
Prinssi Harry tappoi pelinappuloita armeijassa
4
197
Vastaukset
- Anonyymi
Koulutuksessa oli opetettu sanomaan?
Vitsihän menee: "ku muuutkin (lehmät) ni määäkin (lammas) - Anonyymi
Loppujen lopuksi armeijan toiminta on ollut samalla periaatteella vuosisatoja, vuosituhansia. Jotenkin ihmeellistä, ettei sitä ole saatu muutettua. Mutta ehkä johtuu niistä, jotka tietää siitä ajasta, kun vihollisia ei enää ole, vaan polariteettejä, joiden tarttis pysyä alueellaan.
Ei kansalaisuus, ei vihollinen, vaan vastakkainen polariteetti, elementti ja luonteenvoima. Mutta eihän lemmikkieläimiltä kysytä... Lehmät jatkaa ruohon syömistä. - Anonyymi
Jos tappaa talibanin se on ihmisoikeusrikos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 543048
- 612871
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p472412Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa422401- 632167
- 552055
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411025Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115966Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123929Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38914