Oli kiva palata lomalta kun karja oli saanut ruokaa. Tosin kaikki muu olikin tekemättä. Neljän päivän loman jälkeen päivä siivottiin.
Vastaukset 12
- Anonyymi
Tämä tapahtui Kuopiossa
- Anonyymi
Oliko lypsykarja, että lypsääkin muistettu, pesuineen? Vai lihakarja, jolle ruokinta on riittävä minimitoimenpide?
- Anonyymi
Nyt teillä on aikaa ja voimia.
- Anonyymi
Oikea arvio lomittajista . Pinna ei jaksa loppuun asti kun herpaantuminen valtaa mielen.
- Anonyymi
onko iso karja? Hmmm taitaapa olla taas trollausta vaan jos ois oikeesti totta niin saattaisi syyte jo rapsahtaa tosta. t lomittajana 26v.
- Anonyymi
Ole hyvä vaan,kerro kumminkin,mitä ne muut työt oli,mitä oletit lomituksesi aikana tehtäväksi,mistä töistä oli sovittu lomasi alkaessa eli,oliko sovittujakin töitä jätetty tekemättä.
- Anonyymi
Olisi kiva kyllä tietää lisää yksityiskohtia tästä. Tilasta lisää myös. Jännä että toisilla lomitus pyörii moitteetta isoillakin Robo tiloilla ja sitten pikkukarjoja joissa ei sitten millään.
- Anonyymi
Niin ne eiköhän lomittaja tiedä jo valmiiksi mitkä hommat kuuluu tehä ei niitä sovita tai en ite ainakaan sovi.
- Anonyymi
Kyllähän sitä ,välillä aina joku parkui,kun sen työt tahtoo kestää,silti vaan näissä pazka hommissa,tuli kolmekymmentä vuotta oltua.
- Anonyymi
Se ei varmaan ollut lukenut lomittajan laatukäsikirjaa.......
- Anonyymi
Olisiko totuus se, että yleensä tilanne on juuri päinvastainen. Lomittajan ei kannattaisi pitkässä lomituksessa pitää yhtäkään vapaapäivää.
- Anonyymi
Mikä on pitkä lomitus? Nykyään lomittajan viikossa saa olla korkeintaan 6 työpäivää, se tarkoittaa että kahden viikon aikana saa olla korkeintaan 12 työpäivää putkeen. Jos lomitus on pitkä, omasta kokemuksesta voin sanoa, että siinä ei kukaan tee tuon pituista pätkää. Esim. kuuden viikon sairaslomassa viimeksi pisin yhden lomittajan yhtäjaksoinen työaika oli 5vrk. Ja eri lomittajia kävi tilalla 6, jotkut vain 2-3 vrk eikä kenties koskaan tule uudelleen. Juuri ehtii jotenkin oppia tilan työrytmin ja rutiinit, sitten vaihdetaan taloa. Viime vuoden aikana oli 3kk sairaslomaa leikkausten vuoksi, sen lisäksi 26vrk vuosilomaa. Tilalla kävi 22 eri lomittajaa. Se tekee alle viikon lomittajaa kohti keskimäärin. Ja kun tietyt vakilomittajat teki yhteensä parikin viikkos, loput kävi tosiaan vain muutaman päivän..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022122Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109687