Kukaan ei enää pysähdy Eurajoen kohdalla. Nyt olisikin luvialaisilla iskun paikka: äkkiä valtavia plakaatteja 8-tien varrelle ja ohjaamaan kaikki liikenne Luvian kirkonkylälle! Plakaattiin vaikka tekstiksi että "Täältä saa kaffia ja pullaa"!
Eurajokilaiset pillittää kun uusi ohitustie on vienyt kaikki asiakkaat
22
1470
Vastaukset
- Anonyymi
Kirkonkylältä ei kyllä mitään saa, mutta huoltamolta ihan mukiinmenevät kaffeet ja munkitkin.
- Anonyymi
No äkkiä jokin koju pystyyn Salen ja Luotsipojan pihalle!
- Anonyymi
Luvia koki saman kohtalon vuonna 59 / 60 vai milloin tuo 8-tien nykyinen linjaus ohitti kirkonkylän. Eurajoen etuna on edelleen kauppojen keskittymä tien välittömässä läheisyydessä, toisin kuin Luvialla. Laitakarille ympärivuotistat toimintaa, Motonettiä tuskin on luvassa...
- Anonyymi
Kirjoittakaa Ikealle ja tarjotkaa ilmaista tonttia uudelle huonekaluhallille.
- Anonyymi
Eurajoesta ei näy kasitielle enää kuin kirkontorni ja sekin kovin heikosti.
- Anonyymi
Motonetiä tai Lidliä ei näy eikä tule, mutta kynsistudioita, botox-klinikoita ja tatskaliikkeitä kyllä tarvitaan lisää. Samoin rakkien hyvinvointikeskusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Motonetiä tai Lidliä ei näy eikä tule, mutta kynsistudioita, botox-klinikoita ja tatskaliikkeitä kyllä tarvitaan lisää. Samoin rakkien hyvinvointikeskusta.
Ei muuta kuin perustamaan sellaista jos koet kysyntää olevan...
- Anonyymi
Sehän siinä oli tarkoituskin että Eurajoen pääsisi jouhevasti ohittamaan, Rauman kaupat ja palvelut kun ovat muutaman ajo minuutin päässä.
- Anonyymi
Ei ole poriin enää mitään asiaa sen jälkeen, kun uusi lidl nousee eurajoelle. Siitä seuraava etappi onkin raumalla kaupoille, jos haluaa vähänkään edullista hintatasoa verrattuna poriin
- Anonyymi
Siitä vain ajamaan Eurajoen Lidliin. Sinne on vielä pidempi matka kuin Poriin.
- Anonyymi
Parempi sun jatkaa vaan entiseen malliin ja käydä Eteläväylän Lidlissä. Ei tarvita edes monimutkaista kaupunkiajoa ja sen Lidlin yhteydessä on vielä laajan valikoiman Alkokin.
- Anonyymi
Ei riittän virta edelliseen eurajoki kylttinkään silloisel " piknikin" tontil , tuskin nytkään :)
- Anonyymi
Ei käy kateeksi teidän junttien elämä, päivät menee siinä kun ajetaan laitakarin ja huoltamon väliä, viikonloppuna vaimon kanssa lidiin ja nopeesti takaisin huoltamolle, edellyttää tietenkin että joskus joku nainen on haksahtanut näihin luusereihin.
- Anonyymi
Käy ne torstaisin torillakin vatkaamassa ihmisten asiat.
- Anonyymi
Vuotaa kapseli,kuka sinne kaipaa....maailman pisin työmaa.Ei valmistu ei...
- Anonyymi
Väsyny ehdotus
- Anonyymi
Varmaan harmittaa asua yhdessä Suomen vähävelkaisimmista kunnista..?
- Anonyymi
Lisää harmitusta aiheuttaa maan matalimpiin kuuluva kunnnallisveroaste.
- Anonyymi
Eurajoella asuvat säästää lämmityskustannuksissa pitkän pennin.
Länsirannikon Voiman iso painekattila Olkivuodossa tuottaa sen verran säteilylämpöä, että vaikuttaa jopa keskustan alueen asuntojen huonelämpötiloihin, lämmittää pinnat kuin infrapunasaunassa.
Talvella ei tarvitse krapata auton ikkunoita kun nekin pysyy sulana ympäri vuoden, ja moottori on valmiiksi kädenlämpöinen. - Anonyymi
Paljon mukavampaa nyt on Eurajoella käydä kaupassa kun ei ole 8-tien risteyssumppua. Ohitustie on rahoittanut liikenteen ja asiointi helpottunut.
- Anonyymi
Liittymät pous vielä😂😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1509813Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1716213Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El335567Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1775467Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään604518MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny64502Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m893549Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783509En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102991Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1292956