Valohoito laite

Anonyymi-ap

Kuljin valohoidossa syksyllä ja hyvin auttoi. Keväällä saisin toisen kerran valohoitoa. Ongelmana pitkä matka, puoli päivää menee matkoineen. Laitteen vuokrausmahdollisuutta lähialueilla ei ole. Jos ostaisi pienen valohoitolaitteen. Onko kellään kokemuksia?

3

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilasin Kiinasta Aliexpressiltä pienen valohoitolaitteen. Sellainen kädessäpidettävä tai saa sen klipsulla kiinni kaapinreunaan tms. Ongelma oli aluksi väärä pistoke laitteessa, mutta adapterilla sain sen jotenkuten korjatuksi. Käytin sitä viime talven pari kertaa viikossa. Pidin sitä 2-3 minuuttia noin 5 cm päässä hoidettavasta ihosta. Esimerkiksi sääreen kolme tuollaista jaksoa eri suunnilta. Koko homma vei yleensä noin tunnin, jotta kaikki paikat oli käyty läpi. Psoriasis hävisi pikkuhiljaa pääosin. Kesällä olen sen sijaan ottanut aurinkoa ja käynyt etelässä. Tauti on hyvin pysynyt kurissa . Valohoito on paljon tehokkaampi hoito kuin ihotautilääkärin määräämät rasvat. Otan melanooman riskin lisääntymisen vastaan, sillä tulokset ovat sen verran hyviä. Psoriasis näyttäisi minulle olevan jonkinlainen auringonvalon puutteesta johtuva sairaus. Minä en ole siis mitenkään terveydenhoidon asiantuntija. Kerron omasta kokemuksesta ja jokainen näitä tietoja käyttävä toimii omalla riskillään !

      • Anonyymi

        Aurinko toimi minulla ennen hyvin kummasta syystä se keino ei enään tepsinyt, harmi.


      • Anonyymi

        Miten totesit, että psorisi hävisi juuri laitteen ansiosta?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      231
      4580
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      133
      3807
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      323
      3410
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2138
    5. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      70
      1755
    6. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      200
      1631
    7. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      83
      1461
    8. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      16
      1439
    9. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1352
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      86
      1184
    Aihe