Kysymys tuli mieleen kun luin paikallispravdasta kaupunginjohtajan haastattelun.
Miten Laine voi hoidella sote-asioita kaupungin virkamiehenä, vaikka sote-asiat eivät enää kuulu millään tavalla kaupungille, kun ne kaikki siirtyivät uudelle hyvinvointialueelle 1.1.23 alkaen?
Kun nythän tuo homma näyttää ulospäin siltä, että Laine hoitaisi poliittisia luottamustehtäviään eli hyvinvointialueen hallituksen ja valtuuston jäsenyyttä kaupungin piikkiin?
Mihin tämä homma siis perustuu että virkatehtävissä ollessaan voi hoitaa myös poliittisia tehtäviä?
Who knows?
Kuka edustaa kaupunkia sote-asioissa?
8
262
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaja olet oikeassa asian suhteen. Laine käyttää veronmaksajien varoja omien luottamustehtävien hoitoon. Ihmettelen Savonlinnan touhua, kun kukaan ei tunnu välittävän mitä tapahtuu. Siellä on kaupunginjohtaja saanut entisten kaupunginhallituksen puheenjohtajien aikaan aseman, jota vaalitaan nyt demari voimin. Tee mitä haluat. Näinhän se taitaa mennä, mutta miksi?
Kaikki hurraa Laineelle, vaikka muut ovat työtä tehneet omalla ajalla ja omilla varoilla.- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17700500O
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Taitaa olla palkattuja ja palkkioita saavia aika paljon "omalla ajallaan" tekevissäkin, mitä on muodostamisvaiheessa kerrottu.
- Anonyymi
Ei muuten mutta kun palkkaa maksetaan vain työnantajan lukuun tehdystä työstä. Onko työnantaja siis jotenkin määrännyt työtehtäviksi sote-asiat?
Samoin virkamiehen korostettu velvoite pysyä puolueettomana virkatehtävissä. Miten tämä mahtaa onnistua kun jo nyt tiedetään että laskelmat toisen sairaalan määrärahoista on kovin erinäköiset Eloisassa ja Savonlinnassa?
Aika perusasioita? Eikö nämä Savonlinnan kuviot voitaisi jotenkin selventää myös ulospäin, meille kunnallisveronmaksajille? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuten mutta kun palkkaa maksetaan vain työnantajan lukuun tehdystä työstä. Onko työnantaja siis jotenkin määrännyt työtehtäviksi sote-asiat?
Samoin virkamiehen korostettu velvoite pysyä puolueettomana virkatehtävissä. Miten tämä mahtaa onnistua kun jo nyt tiedetään että laskelmat toisen sairaalan määrärahoista on kovin erinäköiset Eloisassa ja Savonlinnassa?
Aika perusasioita? Eikö nämä Savonlinnan kuviot voitaisi jotenkin selventää myös ulospäin, meille kunnallisveronmaksajille?Paljonkohan maksat kunnallisveroja ? Luulenpa ettet yhtään, kun täällä koko ajan on aikaa houruta yhtä ja samaa uupaduubaa sekä monistaa kysymyksiäsi uudelleen ja uudelleen itsellesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonkohan maksat kunnallisveroja ? Luulenpa ettet yhtään, kun täällä koko ajan on aikaa houruta yhtä ja samaa uupaduubaa sekä monistaa kysymyksiäsi uudelleen ja uudelleen itsellesi.
Tällaiset kyselyt loppuisivat kuin seinään, jos kaupunginjohto vastaisi näihin relevantteihin kysymyksiin. Tämähän me kaikki tiedetään. Siksi on kiinnostavaa seurata kuinka norsunluutornista ei haluta selvästikään laskeutua tavallisten kuolevaisten eli veronmaksajien pariin.
Täsmälleen niin! Kaupunginjohtaja on mahdollisimman huono vaihtoehto ajamaan SOTE-asioita. Kyllä se on käynyt selväksi. Kyllä se siltä näyttää, että kaupunginjohtaja haraa Sote-uudistusta vastaan kaikin tavoin. Pitäisi tenttiä vaikka sosiologiaa, jos sieltä jäisi jotakin tärkeää tietoa mieleen. Huom! Keskusta on ollut ajamassa Sote uudistusta, se on hyvä. Eikö kaupunginjohtaja edusta Keskustaa? Ei siltä kyllä näytä!
On todella näyttävä uusi terveyskeskus, se on hyvä, mutta pitäisi organisation toimia Sote uudistuksen hengen mukaisesti myös, pelkkä rakennus ei riitä, eikä sitä tee... Tarvitaan uudistuksen mukaiset muutokset ja kehittelyt kaikessa toiminnassa. Vielä on paljon parannettavaa...- Anonyymi
Savonlinnan Lets Com Tilataksi Pakettiauton Ajot Lopetaa Laitetaan Myyntiin Pakettiauto valkoswagen Carry TILATAKSI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,694977Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk343768Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699243369- 812367
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401532Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3331499Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141463Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330